بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Sunday 2 December 2012   #1
مقداد
همسایه حضرت معصومه سلام الله علیها و علی اخیها

نشان مقداد

تاريخ ثبت نام: May 2012
مكان: قم، قطعه ای از بهشت
پاسخ‌ها: 5,388
روزنوشته ها: 2
Mentioned: 0 Post(s)
درختی در قزوین هر سال در روز عاشورا خون می گريد + عکس

درخت چنار خون‌بار روستاي زرآباد الموت همچنان پذيراي گردشگران خارجي و عزاداران حضرت سيدالشهدا (علیه السلام) در روز عاشوراست.

به گزارش ايسنا درخت چنار كهن‌سالي در حياط امامزاده علي‌اصغر در روستاي زرآباد الموت در استان قزوين وجود دارد كه به درخت چنار خون‌بار مشهور است. خون‌بار بودن اين درخت، قدمت ديرينه‌اي دارد و حتا در زمان شاه‌سلطان حسين صفوي نيز روايت‌هايي از آن مطرح شده است.

در اين‌باره، اسدالله بيرانوند ـ مديركل ميراث فرهنگي و گردشگري استان قزوين ـ در گفت‌و‌گو با خبرنگار ايسنا بيان كرد:‌ در نزديكي سحرگاه روز عاشورا، صمغي قرمز رنگ شبيه خون از اين درخت خارج مي‌شود كه آزمايش‌هايي هم روي آن انجام شده است. البته هيچ‌كدام از آزمايش‌ها با وجود مشاهده‌ي تركيبات مشابه خون در اين صمغ‌، اين مسأله را تأييد نكرده‌اند كه اين مايع، به خون انسان مربوط مي‌شود.

او با اشاره به قدمت بيش از 600 سال دو درخت چناري كه درهم تنيده شده‌اند،‌ افزود:‌ هر سال در روزهاي عزاداري ماه محرم، بيش از 10هزار نفر در اين محل حضور مي‌يابند و امكانات لازم و مهمانسرا نيز براي آن‌ها فراهم مي‌شود.

همچنين فاطمه آسيابان‌ها ـ مدير روابط عمومي اين اداره‌ي كل ـ كه دو سال شاهد اين ماجرا بوده است، با اشاره به اين‌كه مردم معتقدند، اتفاق‌هايي در روز عاشورا براي اين درخت رخ مي‌دهد، گفت: پس از پايان مراسم عزاداري و سينه‌زني در روز تاسوعا، جمعيت حاضر در امامزاده، سحرگاه روز عاشورا دور درخت جمع مي‌شوند و به خواندن مرثيه و عزاداري مي‌پردازند. در اين زمان، صمغ قرمز رنگي از برخي شاخه‌هاي اين درخت چنار به آرامي شروع به تراوش مي‌كند. اين اتفاق تا ظهر روز عاشورا ادامه دارد و پس از آن، اين شاخه‌ها خشك مي‌شوند.

او بيان كرد: نكته‌ي جالب اين است كه اين مايع فقط روز عاشورا از درخت خارج مي‌شود، يعني با توجه به متفاوت بودن سال‌هاي هجري شمسي و هجري قمري، اين اتفاق درست در روز دهم ماه محرم رخ مي‌دهد.

وي افزود: وجود اين درخت كه به يكي از جاذبه‌هاي گردشگري و مذهبي استان قزوين تبديل شده است، هر سال در ماه محرم گردشگران زيادي را از كشورهاي مسلمان مانند عراق و سوريه و حتّی برخي از كشورهاي اروپايي به اين محل مي‌كشاند.

یا حسین
ستاره ی درخشان شام ص 330، به نقل از شیفتگان حضرت مهدی علیه السلام ج 1، ص 251.

اللّهمّ عجّل لولیّک الفرج بحقّ الزّینب(سلام الله علیها) و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و شیعته و المستشهدین بین یدیه

آخرين ويرايش مقداد ، Sunday 2 December 2012 در 12:58AM.
مقداد حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 2 كاربر از مقداد بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 2 December 2012   #2
مقداد

نشان مقداد

ج: درختی در قزوین هر سال در روز عاشورا خون می گريد + عکس

بقعه ی مطهر حضرت علی اصغر فرزند بلا فصل امام موسی کاظم و درخت چنار مقدس روستای ((زرآباد)) در استان قزوین همه ساله میزبان خیل عظیمی از زائران و مشتاقانی است که برای زیارت و عزاداری گرد هم می آیند.طبق یک سنت دیرین هر ساله مردم روستای زرآباد و هزاران زائر در قالب دسته های عزاداری، شب عاشورا گرداگرد درخت چنار خونباری که در صحن این امامزاده روییده حلقه زده و ضمن عزاداری و سینه زنی در اولین دقایق صبحگاه عاشورا شاهد چکیدن مایعی سرخ فام از شاخسار این درخت می شوند.به اعتقاد اهالی این روستا و طبق روایات منقول، درخت کهنسال و مقدس زرآباد در روز عاشورای 61 هجری که شهادت امام حسین به وقوع پیوست و خون مقدس حضرتش دشت کربلا را گلگون کرد، میزبان یکی از مرغانی بود که از سوی خداوند مأمور شده بودند تا با آغشته کردن خود به خون سیدالشهدا پیام سرخ شهدای کربلا را به سراسر جهان برسانند.یکی از آن مرغان به این دیار آمده و با پرهای خونین خود بر روی شاخسارهای درخت چنار (روستای زرآباد) نشست.یکی از اعضای هیئت امنای حرم امامزاده علی اصغر می گفت: همه ساله خیل عظیمی از جمعیت برای زیارت به این امامزاده می آیند که تعداد زیادی از انان خود را در روز تاسوعا به این جا می رسانند تا در روز موعود یعنی صبح عاشورا، شاهد چکیدن قطرات خون از شاخسار این درخت باشند.این اتفاق عجیب، عبرت آمیز و معنوی از زمان های بسیار دور به صورت منظم ادامه داشته و تنها در صبح عاشورا اتفاق می افتدو هزاران زائری که نظاره گر این واقعه هستند، سفیرانی تلقی می شوند که دیگران را نیز ترغیب به آمدن و زیارت درخت می کنند.وی اظهار داشت: این امامزاده واجب التعظیم نیز طبق شجره نامه ی معتبر، فرزند امام موسی کاظم است و صاحب کراماتی نیز می باشد.یکی از اهالی این روستا می گوید: شهرت این درخت خونین در دوران پادشاهی سطلان حسین صفوی به حدی رسیده بود که از آن زمان، افراد متعددی جهت تحقیق و تفحص در صحت و سقم آن به این منطقه آمدند.از جمله ی این افراد می توان به << رساله چنار خونبار میرزا قوام الدین محمد بن حسینی قزوینی>>، <<مخزن البکاء اثر ملا محمد صالح برغانی>>، کتاب <<کرامات اثر سید موسی زرآبادی >>، <<مقتل سفینه النجاه اثر ابن علی شیرازی>>، <<نفایس الاخبار واعظ اصفهانی>>، رساله چنار خونبار << میرزا رضا کامل حسینی قزوینی>> و << منتخب التواریخ محمد هاشم خراسانی>> ، اشاره کرد.وی اضافه کرد: هم چنین << شیخ مجتبی قزوینی در کتاب بیان الفرقان>>، << نمازی شاهرودی در مستدرک سفینه البحار>>، شهید محراب << آیت الله دستغیب در داستان های شگفت>> و مرحوم << آیت الله العظمی مرعشی نجفی نیز در حاشیه عروه الوثقی>> به این درخت اشاره ای داشته اند.

گفتنی است این درخت سال هاست که در کنار امامزاده قرار دارد و دقیقاً صبح روز عاشورا از تنه آن خون جاری می شود. نکته جالب این که ماه های قمری سالانه 10 روز جلو حرکت می کند و جاری شدن خون هم هماهنگ با تقویم ماه ههای قمری تغییر می کند. این درخت با 10 متر قطر و 30 متر ارتفاع دارا قداست خاصیدر بین اهالی روستای زرآباد می باشد که هر ساله به محل تجمع زوار و عاشقان اهل بیت تبدیل می شود.
(مجتبی مرادی) یکی از اهالی این روستا درباره آمدن خون از درخت می گوید: اکثر افراد این روستا از بزرگ و کوچک همه ساله نظاره گر این صحنه عجیب و معنوی هستند.وی افزود: مؤمنین و خیرین هر ساله در شبهای محرم الحرام در این مکان گرد هم می آیند و از محل نذورات، تمامی زایرانی را که برای عبادت سختی راه را بر جان می خرند اطعام می کنند.وی اظهار داشت: هر ساله شاهد حضور گسترده تری از مردم اقصی نقاط کشور اسلامی در این مکان هستیم.این درخت هر سال در صبح عاشورا خون چکانی می کند و به همین جهت عاشقان زیادی از سراسر کشور و هم چنین از کشورهای مختلف جهان از قبیل پاکستان، هند، بحرین، افغانستان، کویت و امارات برای دیدن این درخت به این منطقه می آیند.گفتنی است روستای زرآباد در 85 کیلومتری شمال قزوین واقع شده است.

http://www.azha.ir/showthread.php?tid=298

اللّهمّ عجّل لولیّک الفرج بحقّ الزّینب(سلام الله علیها) و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و شیعته و المستشهدین بین یدیه

آخرين ويرايش مقداد ، Sunday 2 December 2012 در 12:55AM.
كاربران ذيل از مقداد بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 2 December 2012   #3
مقداد

نشان مقداد

چنار خونبار زرآباد در اسناد مكتوب

تبار شناسي پديده ي چنار خونبار نشان مي دهد سابقه ي تاريخي اين موضوع به دوره صفويه بر مي گردد. اسناد مكتوب كه همگي به دوران قاجارتعلق دارند، حاكي از شهرت پديده چنار خونبار در دوران صفويه به ويژه در عصر شاه سلطان حسين است. در ذيل به منابع عمده اشاره نموده ، سپس به تجزيه و تحليل آن خواهيم پرداخت.
بيشترين استناد در اين نوع مقولات به كتاب اسرارالشهاده نوشته ي ملاّ آقا معروف به فاضل دربندي (متوفاي 1286ق) است. وي در اين باره مي نويسد :از جمله حكايات غريبه و آثار عجيب كه تا روز قيامت تداوم دارد، آن چيزي است كه در يكي از روستاهاي قزوين رخ مي دهد:«و منها ايضاً ما في جُملة من اصقاع العالم و اقطاع الأرض من الاثار الباقيه الي يوم القيامة و ذلک كما اَنَّ في قرية من قري قزوين و هي تُسمّي بقرية زرآباد شجرة كبيره العمر عظيمة القطر و هي من قسم الشجر الذي تسمّي بالعجمية چنار فان غُصناً من وسطها ينشق في يوم عاشوراء بحيث يحدث حين الانشقاق صوت هايل فتسيل منه الدماء الكثيره و يجتمع الخلق الكثير عند تلک الشجرة في ذلک الوقت و يأخذون تلک الدماء السائلة بالكراسيف و نحوها»(فاضل دربندي ،[بي تا]، ص 543).
جوهري در كتاب طوفان البكاء در شعله پانزدهم كتاب خويش، با عنوان «شعله ي پانزدهم نقل خون چكيدن نخل زرآباد قزوين، ظهر روز عاشورا»در دو صفحه بزرگ چاپ سنگي داستان خون چکيدن را به صورت تركيبي از نظم و نثر درج نموده، در استدلال به سجده جمادات به خداوند متعال مي نويسد :«دليل قبول ولايت نمودن نباتات در روز قتل افتخار موجودات، خون چكيدن نخل زرآباد قزوين گواه اين مطلب روشن تر از آفتاب جهان تاب آسمان فضيلت و كمال و بدر عالم آراي فلک تقديس و جلال برگزيده حضرت وهّاب حضرت عبدالوهّاب.

سالي شدم چه ذرّه عنان گير آفتاب
مدحت گر ركاب همايون آن جناب
با فرقه اي ز سلسله ي غم رسيدگان
هم چشم رودبار زرآباد ديدگان
در پاي آن درخت شب ماتم حسين
ديديم خون چكيدن نخل از غم حسين
شرفياب شدن مصنّف به موكب آن حضرت به شرف از زيارت در سنة خمس و اربعين مأتين بعد الف من الهجره اتفاق افتاد». نسخه ي خطي كتاب مذكور در كتابخانه مدرسه علميه امام صادق (عليه السلام) به شماره ثبت 181 موجود است. بر اساس تاريخ ضبط شده در آخر كتاب خطي ، اين كتاب در تاريخ 1260 هجري به اتمام رسيده است و بر اساس متن فوق ، مؤلف كتاب در سال 1245 حادثه چنار خونبار مشاهده كرده است.
محمد هاشم بن مُحمد علي خراساني، در كتاب منتخب التواريخ در باب چهارم مي نويسد :«به تواتر شنيده شده كه در زر آباد قزوين درختي است كهنسال و همه ساله ظهر عاشورا ناله از آن درخت شنيده مي شود و از يک شاخه از شاخه هاي آن درخت خون مي جوشد و مردم در اطراف آن درخت مشغول عزاداري و گريه زاري هستند» (محمد هاشم بن محمد ، 1353، ص232).
محمد ابن سليمان تنكابني (1235-1302ق) در كتاب اكليل المصائب في مصائب الاطائب كه در سال 1288 قمري به رشته تحرير در آمده است. اسطوره پرندگان خونين بال [كه بال خويش به خون امام حسين آلوده كردند] را به تفصيل نقل كرده، از كتاب مخزن نقل مي كند:«مسموعم شد كه يكي از آن مرغان كه پر و بال خود را به خون آلوده بودند، آمد و بر سر درخت چناري نشست كه در قريه ي زرآباد رودبار از محال قزوين واقع است (اكنون آن درخت باقي است؛ در جنب امامزاده علي اصغر) از آن سال تا به حال، در هر سال، در شب عاشورا يا روزش، از شاخش يا ساقش به قدر ذبح مرغي خون جاري مي شود و از هر شاخي كه خون آيد، آن شاخ خشک مي شود. مؤلف كتاب گويد كه خون آمدن در ايام عاشورا از درخت در الموت نيز به كرات اتفاق افتاده، چنان كه در مسكن خودم در تنكابن، از درختي به كرّات در عاشورا خون مشاهده نمودم»(تنكابني ، 1381 ، ص38). ظاهراً همچنان كه فحواي نوشتار فوق نشان مي دهد ،مؤلف كتاب توجه نداشته كه درخت الموت همان چنار قزوين است.
ميرزا محمد حسين شهرستاني كتاب الخصائص الحسينيه نوشته آيت الله شيخ جعفر شوشتري را با عنوان «اشک روان بر امير كاروان»ترجمه نموده و از آنجا كه جلد دوم خصائص به دست وي نرسيده است ، وي برخي خصايص را با تكلف تمام استدراک نموده است. وي مي نويسد :«آثار دگرگوني اجسام از شهادت امام حسين (عليه السلام) پس از گذشت چهارده قرن هنوز در گوشه و كنار به چشم مي خورد؛ يكي از آنها جاري شدن خون از درخت چنار«زرآباد» است. ... نويسنده ي سطور سال گذشته (دهم محرم 1412هـ) با جمعي از دوستان به زرآباد رفته، روان شدن خون را از اين درخت با چشم خود ديده است و از خوانندگان كتاب دعوت مي كند كه روز عاشورايي را به زرآباد رفته ، اين درخت را با چشم خود ببينند. اين درخت در كنار قبر مطهّر امامزاده اي مشهور به «علي اصغر بن موسي بن جعفر(عليه السلام)» قرار دارد و ظاهراً بيش از 600-700 سال از عمرش گذشته است. در سال گذشته كه اين ناچيز افتخار حضور داشت، درست لحظه ي اذان صبح خون جاري شد و بيش از چهار ساعت ادامه داشت»(شهرستاني، 1374، ص63-64).
شيخ آقا بزرگ تهراني در سه مورد به پديده چنار خونبار اشاره دارد. در كتاب الذريعه الي تصانيف الشيعه، «چنار خونبار»تصنيف شماره 1469 مي باشد :«چنار خونبار : في احوال شجرة يقال انّها كانت يخرج منها الدم في يوم عاشورا من كل سنة و هي بمشهد الامامزاده في زرآباد علي ثمانية فراسخ من قزوين للسيد محمد رضا بن المير محمد قاسم الحسيني نزيل قزوين صاحب بحرالمغفرة» (آقا بزرگ ،[بي تا] ، ج5،ص308).
آقا بزرگ در جلد اول طبقات اعلام الشيعه ذيل اسم سيد حسين زرآبادي و همچنين در ضمن شرح حال سيد محمد باقر تهراني به اين پديده اشاره كرده ، مي نويسد :«درخت دلب در منزل همين سيد قرار داشت كه هر ساله از آن در روز عاشورا خون جاري مي شد و مردم به آن تبرک جسته و نذورات مي دادند. من اين درخت را در محله پامنار در كوچه صدراعظم بارها ديده ام. نظير اين درخت در مشهد امامزاده زرآباد هشتاد فرسخي قزوين وجود دارد كه «چنار خونبار»ناميده مي شود» (آقا بزرگ، 1404ق، القسم الثاني عن الجزء الاول ، ص501 و القسم الاول من الجزء الاول ، ص 209).
آيت الله دستغيب شيرازي در كتاب داستان هاي شگفت، بر اين پديده مهر صحت گذاشته، مي نويسد :«مسئله پيدايش خون از بعض جمادات و نباتات در بعض نواحي زمين هنگام عاشوراي حسين (عليه السلام) كه دلالت بر بزرگي مصيبت آن حضرت مي كند، في الجمله مسلم و مورد اتفاق مورخين شيعه و سني است و براي مزيد اطلاع به كتاب شفاءالصدور مراجعه شود و در كتاب رياض القدس قضيه مشاهده شدن ريختن خون از درختي كه در زرآباد قزوين است، مفصلاً نقل شده است »(دستغيب ، [بي تا] ، ص 122)؛ البته هر چند داستان كبوتران خونين بال و شفا يافتن چشم دختر يهودي از بركت خون مطهر امام حسين (عليه السلام) در كتاب رياض القدس به تفصيل نقل شده است ، اما در اين كتاب علي الظاهر هيچ اشاره اي به چنار خونبار زرآباد نشده است (واعظ قزويني ، [بي تا]، ص 194-197).
شهرت پديده «چنار خونبار»به مرور باعث شد حكم فقهي اين نوع خون از فقها سؤال شود و به كتب فقهي راه يابد. آيت الله مرعشي نجفي در تعليقه عروة الوثقي با عنوان «الغاية القصوي لمن رام التمسک بالعروة الوثقي»پنجمين مورد از خون هاي پاک را، خون هاي جاري شده از درختان دانسته، مي نويسد :«كالخارج من الشجرة الموجودة في قرية ـ زرآباد ـ من قري بلدة قزوين و نحوهما»(مرعشي نجفي ، [بي تا] ،ص92).
شيخ محمد مظفري در كتاب ايضاح الحجة في شرح العروة ضمن اشاره به فتواي آيت الله مرعشي نجفي داستان چنار خونبار را به تفصيل ذيل ، نوشته است :«ذكر سيدنا الاستاذ النجفي المرعشي مدظله العالي في تلعيقته: و كالخارج من شجرة موجودة في قرية زرآباد من قري بلدة قزوين الخ.
أقول :زرآباد : قرية من قري رودبار ألموت قزوين و فيها قبر ابن الامام موسي الكاظم علي الاصغر (عليه السلام) وفي قرب المقبرة شجرة عظيمه تسمي الفارسية بـ«چنار خونبار»و يعتقد الناس بان كل سنه يوم العاشور تنكسر جذعة منها و تخرج دم من موضع الكسر و هذا هو المعروف قديماً و حديثاً و كتب ذلک الأكابر في كتبهم ، منهم الحجة آية الله العظمي السيد موسي زرآبادي القزويني جامع العلوم العقليه و النقلية صاحب التأليفات النافعه في الفقه و الاصول و التفسير و الكلام و غير ذلک المتوفي في سنة 1353 هـ كل ذلک عند ابنه الحجه السيد جليل زرآبادي مدظله :و من جملة تأليفاته ما سماه بالكرامات و ذكر في الكلرامة السادسة ما اجمله بالعربيه؛ إن جريان الدم من الشجرة يوم العاشور لم يتخلف الي سنة 1322 هـ ، ثم نقل عن والده الحجة السيد علي قده أنه راه قريب ثلاثين سنة ، وهو ايضاً نقل عن والده الحجة السيد مهدي أنه ايضا رآه في كل سنة،و هو أيضا نقل عن والده الآغامير بزرک أنه ايضا رآه في كل سنة.
ثم قال الحجة السيد موسي قده : انا ذهبنا الي قرية زرآباد في سنة 1316 هـ مع جمع من العلماء منهم السيد ابراهيم التنكابني و لآخوند ملا علي الطارمي و الآخوند ملا محمد زين آبادي و جمع من الطلاب و الكسبه و رأينا جريان الدم من الشجرة قريب الظهر من العاشور ، و ارسل السيد ابراهيم احداً ليأخذ الدم بالقطن و جاء به و كان معطراً جداً ، ثم نقل أحد المعمرين و هو الحاج حسن السيمياري أنه قال لي : اني تشرفت الي الزيارة مع جدكم السيد مهدي رحمه الله اذاً سمعنا صوتا كصوت كسر البندق و خرج دم عن موضع الكسر كخروجه من العرق حين الفصد ثم قال :عميت عيناي لو كذبت في ذلک»(المظفري ، 1410ق ، ص208).

http://rasekhoon.net/article/show-66905.aspx

كاربران ذيل از مقداد بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Sunday 2 December 2012   #4
Freedom1
عضو

نشان Freedom1

تاريخ ثبت نام: Nov 2002
پاسخ‌ها: 6,006
روزنوشته ها: 6

http://www.iran20.com/friend/article/showarticle/38977

تحقیق با روش علمی که نشون میده واقعیت این موضوع چیز دیگه ایه.
تعداد 2 كاربر از Freedom1 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Monday 3 December 2012   #5
وحدت
Wir sind Gleich

نشان وحدت

تاريخ ثبت نام: Jul 2012
پاسخ‌ها: 690

نقل قول:
در اصل توسط Freedom1 نوشته شده است نمايش نوشته

مطلب رو خوندم
بسیار جالب بود
به نظر من بیطرفانه هم نوشته شده بود و با مدارک جالبی هم صحبت کرده بود
من خودم حاضرم شاخه درخت رو ببرم که همه ببینند اتفاقی نمیفته

نظر شما در این مورد چیه ؟
قديمي Monday 3 December 2012   #6
رباني
الیس الله بکاف عبده ؟

نشان رباني

تاريخ ثبت نام: Dec 2008
مكان: ملک پادشاهی خدا
پاسخ‌ها: 887

نقل قول:
در اصل توسط وحدت نوشته شده است نمايش نوشته

وَتَاللَّهِ لَأَكِيدَنَّ أَصْنَامَكُم بَعْدَ أَن تُوَلُّوا مُدْبِرِينَ ﴿57﴾
(ابراهیم گفت)سوگند به خدا پس از آنکه [به بتخانه] پشت کردید و رفتید، درباره بت هایتان تدبیری خواهم کرد.
فَجَعَلَهُمْ جُذَاذًا إِلَّا كَبِيرًا لَّهُمْ لَعَلَّهُمْ إِلَيْهِ يَرْجِعُونَ ﴿58﴾
پس [همه] بت ها را قطعه قطعه کرد و شکست مگر بت بزرگشان را که [برای درک ناتوانی بت ها] به آن مراجعه کنند.
قَالُوا مَن فَعَلَ هَٰذَا بِآلِهَتِنَا إِنَّهُ لَمِنَ الظَّالِمِينَ ﴿59﴾
[مردم چون به بتخانه آمدند، با شگفتی] گفتند: چه کسی این کار را با معبودانمان انجام داده است؟ به یقین او از ستمکاران است

قَالُوا حَرِّقُوهُ وَانصُرُوا آلِهَتَكُمْ إِن كُنتُمْ فَاعِلِينَ ﴿68﴾
گفتند: اگر می خواهید کاری انجام دهید [و مرد کار هستید] او را بسوزانید، و معبودانتان را یاری دهید.
قُلْنَا يَا نَارُ كُونِي بَرْدًا وَسَلَامًا عَلَىٰ إِبْرَاهِيمَ ﴿69﴾
[پس او را در آتش افکندند] گفتیم: ای آتش! برابر ابراهیم سرد و بی آسیب باش!

بریدن شاخه درخت مشکلی ندارد ، مواظب باش به آتش نندازنت !!!

صحرای دلم عشق تو شورستان کرد
تا مهر کسی در آن نروید هرگز

رباني حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از رباني بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Monday 3 December 2012   #7
Freedom1
عضو

نشان Freedom1

تاريخ ثبت نام: Nov 2002
پاسخ‌ها: 6,006
روزنوشته ها: 6
نقل قول:
مطلب رو خوندم
بسیار جالب بود

تو بعضی از روستاها درخت هایی هست که معلوم نیست چرا تقدس دارن و مثلا مردم میگن این درخت امامزاده! هست و شمع روشن میکنن و میذارن روی شاخه هاش, گاهی هم دهداری و شوراهای روستا میرن اینجور درختها رو میکنن اما کار راحتی نیست, اونها با تمام وجود باور دارن که درخت امامزاده ست
نظر من اینه که بیخیال بشین ولی اگه جدا خواستین اینکار رو انجام بدین مثل این جناب محقق نصفه شب شاخه رو ببرین ولی مردمی که با این باور بزرگ شدن و باهاش خو گرفتن به این سادگی ازش دست نمیکشن. دیدین که حتی اگه ببینن عاشورایی اومده و درخت شیره نداده میگن تقویم اشتباهه
وقتی خرد در کار نباشه زمینه هر نوع باوری فراهم میشه و اینجوری عجیب نیست که باب و بهاالله پیدا میشن و انوع فرقه های عجیب و غریب اینجا و اونجا طرفدارانی پیدا میکنن
این مختص ایران و جوامع شیعی هم نیست, باورها و کتابهای بقیه مسلمونها و بقیه ادیان هم پر از این چیزهاست
بازهم به حرف خواجه میرسیم که عالمی دیگر بباید ساخت وزنو آدمی
Freedom1 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از Freedom1 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Monday 3 December 2012   #8
کنجکاو1
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Jun 2012
پاسخ‌ها: 87

چند هفته پیش یک فیلم ترکی به نام عمارت سراب دیدم درقسمتی ازاین فیلم مردی در کنار درختی نشسته وکیسه غذای خودرا به درخت آویزون کرده بود دراین هنگام سروکله چندبچه پیداشد
یکی از آن بچه ها به آن مرد گفت اینجا چکارمی کنی چرا غذایت را به درخت آویزون کردی .
آن مرد به خاطر اینکه سربه سر بچه ها بگذارد گفت این درخت روزی است هر که غذا به این درخت بدهد درخت چند برابر آن غذارا به او میدهد .
روز بعد آن مرد از آنجا می گذشت دید که عده زیادی زن دوروبر درخت جمع شده وبه درخت کیسه های غذای خودرا آویزون کرده بودند وبا درخت رازونیاز می کردند .
دیدید به همین سادگی وبا یک حرف درخت تقدس پیدا کرد .
کنجکاو1 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از کنجکاو1 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Monday 3 December 2012   #9
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 31,515
روزنوشته ها: 10

نقل قول:
مطلب رو خوندم
بسیار جالب بود

مقالۀ خیلی خوبی بود و جهت اطلاع حضار، مطلب در مجلۀ خیمه، یکی از مجلات سازمان تبلیغات اسلامی چاپ شده است و خوب چاپ شدن این موضوع در چنین سازمانی نشان می دهد که اعتقاد به معجزات نزد مسلمانان و شیعیان چشم بسته نیست. و آنچه که به خطا و هیجان کرامت و معجزه تشخیص داده می شود را با عقل از معجزات و کرامات حقیقی جدا می کند.

لذا شما هم هیجان زده نشوید، هیجان چیزی خوبی نیست و افراط و تفریط می آورد. پیشنهاد می کنم در خصوص تر و تازه ماندن این امامزاده و سایر اولیاء الهی بعد از چند قرن، تحقیقی داشته باشید
قديمي Monday 3 December 2012   #10
وحدت
Wir sind Gleich

نشان وحدت

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
مقالۀ خیلی خوبی بود و جهت اطلاع حضار، مطلب در مجلۀ خیمه، یکی از مجلات سازمان تبلیغات اسلامی چاپ شده است و خوب چاپ شدن این موضوع در چنین سازمانی نشان می دهد که اعتقاد به معجزات نزد مسلمانان و شیعیان چشم بسته نیست. و آنچه که به خطا و هیجان کرامت و معجزه تشخیص داده می شود را با عقل از معجزات و کرامات حقیقی جدا می کند.
خوب فکر نمیکنم من هم غیر از این چیزی گفته باشم

نقل قول:
در اصل توسط صبح نوشته شده است نمايش نوشته
لذا شما هم هیجان زده نشوید، هیجان چیزی خوبی نیست و افراط و تفریط می آورد. پیشنهاد می کنم در خصوص تر و تازه ماندن این امامزاده و سایر اولیاء الهی بعد از چند قرن، تحقیقی داشته باشید
پیشنهاد شما چی بود ؟
من درست متوجه نشدم،در مورد چه چیزی تحقیق داشته باشم ؟
قديمي Monday 3 December 2012   #11
مقداد

نشان مقداد

خون شدن تربت و یا معجزات دیگر متاثّر از واقعه امام حسین(علیه السلام) در روز عاشورا چندین بار در تاریخ ثبت گردیده است که مثال معروفش هم داستان ام سلمه(رضی الله عنها) می باشد. همانند این تربت که چند وقت پیش اتّفاق افتاد و هنوز هم آن را نمایش می دهند که خودم هم آن را دیدم:
http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=65430

حالا اگر شما در صحّت داستان این درخت تشکیک می کنید حرف دیگری است.
ولی بر فرض که این یک تغییر شیمیایی طبیعی باشد، همچنان برای من سوال است که چطور می شود این درخت هر سال در روز عاشورا این اتفاق برایش می افتد؟ با اینکه عاشورا در سال قمری است و سال قمری همیشه در حال راه رفتن است. آیا ممکن است این قضیه که حداقل در 200 سال گذشته تکرار شده است و همیشه هم در روز عاشورا اتفاق افتاده صرفا تصادفی باشد؟

آخرين ويرايش مقداد ، Monday 3 December 2012 در 08:24PM.
قديمي Monday 3 December 2012   #12
مقداد

نشان مقداد

نقل قول:
در اصل توسط Freedom1 نوشته شده است نمايش نوشته

من در اینترنت جستجو کردم ولی چنین مقاله ای ندیدم. ممنون از اینکه این مقاله رو در اختیارم قرار دادید.

آخرين ويرايش مقداد ، Monday 3 December 2012 در 08:20PM.
قديمي Monday 3 December 2012   #13
وحدت
Wir sind Gleich

نشان وحدت

نقل قول:
در اصل توسط مقداد نوشته شده است نمايش نوشته
خون شدن تربت و یا معجزات دیگر متاثّر از واقعه امام حسین(علیه السلام) در روز عاشورا چندین بار در تاریخ ثبت گردیده است که مثال معروفش هم داستان ام سلمه(رضی الله عنها) می باشد. همانند این تربت که چند وقت پیش اتّفاق افتاد و هنوز هم آن را نمایش می دهند که خودم هم آن را دیدم:
http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=65430

حالا اگر شما در صحّت داستان این درخت تشکیک می کنید حرف دیگری است.
ولی بر فرض که این یک تغییر شیمیایی طبیعی باشد، همچنان برای من سوال است که چطور می شود این درخت هر سال در روز عاشورا این اتفاق برایش می افتد؟ با اینکه عاشورا در سال قمری است و سال قمری همیشه در حال راه رفتن است. آیا ممکن است این قضیه که حداقل در 200 سال گذشته تکرار شده است و همیشه هم در روز عاشورا اتفاق افتاده صرفا تصادفی باشد؟

البته در مقاله نوشته شده بود که بیرون ریزی صمغ و یا به اصطلاح خون گریه کردن درخت در ایام سال اتفاق میفته و اگر در روز عاشورا این اتفاق نیفته مردم میگن که عاشورای واقعی اون روز نبوده،در مطلبی که Freedom گذاشته بود این مطلب اومده بود
قديمي Monday 3 December 2012   #14
مقداد

نشان مقداد

نقل قول:
البته در مقاله نوشته شده بود که بیرون ریزی صمغ و یا به اصطلاح خون گریه کردن درخت در ایام سال اتفاق میفته و اگر در روز عاشورا این اتفاق نیفته مردم میگن که عاشورای واقعی اون روز نبوده،در مطلبی که Freedom گذاشته بود این مطلب اومده بود
آره راست میگید اینم هست
ممنون

آخرين ويرايش مقداد ، Monday 3 December 2012 در 10:43PM.
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 10:19AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه