بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Friday 31 July 2015   #1
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 19,306
جوابهای اقای حسین به معاندین در باره شبهه تحریف کلام الله مجید

ج: آیا این اشتباه علمی قرآن است ؟ !
بعضی میگویند هر کدام از آیات مبارکات، سه گونه تفسیر دارند، تفسیر آفاقی و تفسیر انفسی و تفسیر ربوبی، و آیات مربوط به ذو القرنین از أعیان نمایش این سه است، یعنی نمود آن بیشتر است.

تفسیر آفاقی با حمئة که گل سیاه است یا گل بدبوی سیاه، میتواند رسیدن ذوالقرنین به سرزمینهای طرف مغرب زمین که یا چاه‌های زیاد نفت که در اثر زلزله یا آتش‌فشان و نظیر اینها، بخش زیادی را پوشانده بودند که امکان پیش‌روی برای او نبود، باشد، و یا باتلاقها و مردابهای گسترده که راهی به پشت آنها نداشتند.

و با حامیة، که آب داغ است، میتواند رسیدن او به بحر اطلس در مغرب افریقا نزدیک خط استوا اشاره داشته باشد.

و اگر منظور از مغرب و مشرق، رسیدن او به عرض جغرافیایی ۶۷ درجه باشد که بعضی گفته‌اند آنگاه طور دیگری از سخن‌گفتن را میطلبد.

اما تفسیر انفسی پس شاید مناسب روایت ابوذر باشد، اگر حمئة باشد اشاره است به غروب شمس در مرة سوداء، و اگر حامیة باشد اشاره است به غروب شمس در دهلیزین عین حارة، که تا ابتدا به مغرب وصول نشود مشرق معنا ندارد، چرا که طلوع خورشید از مغرب آن است، و ذو القرنین هم ابتدا به مغرب رسید و پس از آن به مشرق.

اما تفسیر ربوبی، پس شاید مربوط به بعد سفر اول باشد، که باید به کلمات صاحبین ولایت در تمام این مراتب بخصوص در این مرتبه مراجعه شود.

.
كاربران ذيل از hosyn بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
حذف تشكر شما ! عبدالعلی69
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
تعداد 3 كاربر از عبدالعلی69 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Friday 31 July 2015   #2
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

ج: *** جوابهای اقای حسین به معاندین در باره شبهه تحریف کلام الله مجید***

نقل قول:
در اصل توسط خیرالبریه نوشته شده است
«شاید این روایت از زاملتین (دو بار شتر)است یعنی این روایت از بار شتری است که عبدالله بن عمروعاص از ان طرف در ایام فتح شام يرموك آورد و همه از اسرائیلیات است واینها وارداتی و اجناس خارجی است و آنها را با روایت پیغمبر مخلوط کرد»
hosyn
دوست گرامی، ابن کثیر میخواهد بگوید حدیث مرفوع نیست بلکه موقوف است، اما هرگز نمیخواهد بگوید که رافع، عبد الله است!! این از واضحات فرهنگ اهل سنت است که صحابه را در نقل حدیث و رفع، عادل میدانند! لذا هر کجا چنین دیدید باید به اصطلاح آنها مراجعه کنید، مثلا نظیر این:

تفسير ابن كثير ط العلمية (7/ 394)
وقد قال ابن أبي حاتم: حدثنا أبو عبيد الله ابن أخي ابن وهب، حدثنا عمي عبد الله بن وهب، حدثني عبد الله يعني ابن عياش القتباني، حدثني عبد الله بن سليمان عن دراج عن عيسى بن هلال الصدفي عن عبد الله بن عمرو رضي الله عنهما قال: قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: «الريح مسخرة من الثانية- يعني من الأرض الثانية-، فلما أراد الله تعالى أن يهلك عادا أمر خازن الريح أن يرسل عليهم ريحا تهلك عادا قال أي رب أرسل عليهم الريح قدر منخر الثور؟ قال له الجبار تبارك وتعالى لا إذا تكفأ الأرض ومن عليها ولكن أرسل عليهم بقدر خاتم فهي التي قال الله عز وجل في كتابه: ما تذر من شيء أتت عليه إلا جعلته كالرميم
هذا الحديث رفعه منكر والأقرب أن يكون موقوفا على عبد الله بن عمرو رضي الله عنهما من زاملتيه «1» اللتين أصابهما يوم اليرموك، والله أعلم.

نقل قول:
وبا این جرحی که ابن کثیر بر پسر عمروعاص کرده فاتحه احادیث وی در صحاح سنت را خوانده است !
hosyn
مواظب باشید ابن کثیر را به خنده نیاندازید!
.http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=130447
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Sunday 2 June 2019 در 05:40PM.
تعداد 2 كاربر از عبدالعلی69 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Friday 31 July 2015   #3
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

سلام بر استاد حسین

سلام بر شما از حسین مفلس در علم

نقل قول:

اولا این بحث حاشیه ایست دوستان توجه کنند ربطی به غروب خورشید در چشمه جوشان ندارد .

دوست گرامی، خیلی تعجب میکنم که چقدر ذهنها متفاوت است، خدا را شاهد میگیرم که از وقتی که با قرآن کریم آشنا شده‌ام یکی از زیباترین آیات قرآن در ذهن قاصر من، همین غروب خورشید در چشمه داغ یا کدر بوده و هست، و هر دو درست است، یعنی هم حامیة و هم حمئة هر دو حکمت محض است که در تعدد قرائات بر مبنای مشهور بحث شده است، و در پست شماره سه در همین تاپیک اشاره کردم.

نقل قول:

ثانیا :ابن کثیر هرچه زور هم بزند باز نمیتواند حقیقت را منکر شود

زور ابن کثیر زور روشن‌فکری است که هر چه به اذهان آنها مستبعد است ناچار خدشه‌ای در آن میکنند، و اینچنین رد کردن‌های محتوایی به صرف استبعاد از ابن کثیر زیاد است، و گرنه روایت مرفوعة است و لازم نیست موقوفة باشد تا از زاملتین عبد الله باشد، آیا تفسیر عیاشی هم از زاملتین عبد الله نقل میکند؟!:

بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏55، ص: 162
19- العياشي، عن جابر عن أبي جعفر ع قال قال أمير المؤمنين ع تغرب الشمس في عين حامية في بحر دون المدينة التي تلي المغرب يعني جابلقا.

نقل قول:

زیرا در هر صورت یکی از این رجال سند حدیث آنرا رفع کرده اند پس نتیجه میشود یا پسر عمروعاص یا سایر طبقات تدلیس نموده اند و تدلیس هم از زنا بد تر وجرح است وهمه احادیث وی را شامل میشود .

آیا اگر یکی از رجال سند در یک روایت تدلیس کرد و رفع نمود این کار او همه روایات آن صحابی را در سندها و طریق‌های دیگر شامل میشود؟! این چه استدلالی است؟

نقل قول:

ضمن اینکه خود همین مطلب که وی عاشق تورات بود و از دوبار شتریهود روایت میکرد بزرگترین جرح بر وی است !

طبق مبنای خود اهل سنت، جرحی بر او نیست، چون معتقدند خود پیامبر خدا به صحابه اجازه دادند تا از اهل کتاب حدیث نقل کنند (یعنی موقوف، نه مرفوع که کذب است)

قال بلغوا عنى ولو آية، وحدثوا عن بنى إسرائيل ولا حرج، ومن كذب على متعمداً فليتبوأ مقعده من النار، رواه البخاري عن عبد الله بن عمرو؛ ولهذا كان عبد الله بن عمرو قد أصاب يوم اليرموك زاملتين من كتب أهل الكتاب، فكان يحدث منهما بما فهمه من هذا الحديث من الإذن في ذلك
.

آخرين ويرايش عبدالعلی69 ، Sunday 2 June 2019 در 05:40PM.
كاربران ذيل از عبدالعلی69 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Friday 31 July 2015   #4
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

ضمن اینکه چرا شما خود پسر عمروعاص را مدلس ومکذب نمیدانید در حالیکه احادیث صحیح اهل سنت خود همین پسر عمروعاص میگوید شنیدم از رسول خدا ص ، آیا این دروغ میگوید یا اینکه ابن کثیر دروغ میگوید ؟!

۱- شیعه که مثل اهل سنت، صحابی را عادل نمیدانند! عبد الله بن عمرو ممکن است دروغ بگوید و به پیامبر خدا تهمت بزند و تدلیس کند، بنده طبق مبنای اهل سنت میگویم نه طبق مبنای شیعه!

۲- عبد الله بن عمرو یک صحابی است و وقتی میگوید از پیامبر خدا شنیدم، حتما که دروغ نیست! میتواند راست باشد و میتواند دروغ باشد.

۳- اصل حرف من این است که تضعیف محتوایی حدیث، راه صحیح نیست، مگر از استبعادات شخصی دور باشد و طبق موازین منطقی صورت گیرد.

نقل قول:
این که نشد که هر جا ما خوشمان نیامد بگوییم پسر عمروعاص دروغ گفته و حدیث موقوف است ! وخود این امر از دوحالت خارج نیست یا اینکه پسر عمروعاص دروغ گفته یا ابن کثیری که 700 سال بعد آمده و زر زیادی زده ! در هر صورت تناقضی لا ینحل نزد اهل سنت است .

از این عبارت شما معلوم میشود هنوز تصور شما از موقوف چیز دیگری است، موقوف در اصطلاح حدیثی اهل سنت به معنای دروغ نیست! بلکه هزاران حدیث موقوف، نزد اهل سنت مورد اعتنای تام است و تالی تلو سنت نزد آنها است! و همانطور که خود شما!! در پست ۱۱ ار ابن کثیر نقل کردید که گفت: موقوفی است که اصح سندا است از مرفوع! فَهَذَا مَوْقُوف أَصَحّ إِسْنَادًا مِنْ الْمَرْفُوع.
.http://www.iranclubs.org/forums/show...=130447&page=2
قديمي Friday 31 July 2015   #5
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

: آیا این اشتباه علمی قرآن است ؟ !
نقل قول:
پس چرا ابن کثیر سعی نموده بگوید حدیث موقوف است وپسر عمرو دروغ گفته واز رسول خدا نشنیده و از کیسه یهودیان برداشته (زاملتین) !

دوست گرامی، عرض کردم که ابن کثیر بر مبنای خودش اصلا احتمال یک در ملیونیوم دروغ گفتن عبد الله بن عمرو که صحابی است نمیدهد، چرا تکرار مکرر؟! بنده که از سال ۸۶ در سایت (توحید و یکتاپرستی سنت راستین پیامبر) و بعد در (انجمن اینترنتی مسلمان) تا کنون با نحوه نوشتجات شما آشنا هستم، گاهی پی گیری بحث را در توان خودم نمیبینم، چرا وقتی با چند لحظه تامل صحیح میتوان بحث را حل کرد به دنبال حل آن با گفت و شنود بود؟

معامله اهل سنت با نقل یک صحابی، قول یا فعل یا تقریر پیامبر را، نظیر همان معامله شیعه با معصومین است، ولی شیعه امام را در همه جهات معصوم میدانند ولی اهل سنت صحابی را فقط در نسبت دادن امری به پیامبر معصوم میدانند که از آن تعبیر به عدالت صحابة میکنند و در عین حال میگویند صحابی میتواند گناه مرتکب شود اما نه در نقل حدیث از پیامبر خدا .

اگر صحابی، چیزی را به پیامبر نسبت دهد میگویند حدیث مرفوع است، و اگر فقط چیزی را بگوید و نسبت به حضرت ندهد میگویند حدیث موقوف است، اگر صحابی آیه‌ای را معنا کند و یا واقعه‌ای را نقل کند و یا حکم فقهی بگوید و یا مثلا بگوید ما در زمان پیامبر چنین بودیم یا چنین میکردیم و نظیر اینها، میگویند حدیث موقوف است و نزد اعواز سنت به آن مراجعه میشود.

در طبقات بعد از صحابه که رجال سند قرار میگیرند زیاد اتفاق میافتد که اشخاص راوی از یک صحابه، توهم میکنند، و از عدم ضبط صحیح در نقل، چون به صحابه میرسد میگوید لابد از حضرت شنیده است و ناخوادآگاه (و یا از روی تدلیس) از پیش خودش (عن رسول الله ص) اضافه میکند، و از اینجا حدیث نزد خبرگان فن حدیث، معلل به حساب میآید، یعنی در حقیقت موقوف است اما راوی آن را به صورت مرفوع بیان کرده است، اشتباها یا عمدا.

همه خبرگان فن حدیث اهل سنت، احادیث زاملتین عبد الله عمرو را به عنوان احادیث موقوف، معتبر میدانند (و نه مرفوع) ، یعنی میگویند عبد الله نه در نقل زاملتین دروغ میگوید و نه کار حرامی انجام داده چون خود حضرت به او اذن داده بودند، اما مشکل در طبقات رجال سند است که به جای اینکه بگویند عبد الله عمرو چنین گفت، میگویند عبد الله از پیامبر چنین نقل کرد، به توهم اینکه چون صحابی است لابد نقل از حضرت کرده نه اینکه خودش چیزی بگوید.

از اینجا ابن کثیر و امثال او وقتی به حدیثی میرسند که در نقل روات، ظاهرا صحابی به پیامبر نسبت میدهد، ولی مضمون آن حدیث در نظر آنها غریب است و شبیه اسرائیلیات است، احتمال میدهند که حدیثی که ظاهرا مرفوع است یعنی به حضرت نسبت داده شده، در واقع موقوف باشد و اشتباها یا عمدا به جای اینکه تنها به خود صحابی نسبت دهند به پیامبر خدا نسبت دادند، لذا آن را در حد حدیث موقوف میپذیرند، و نه بیشتر، و نه اینکه آن را دروغ بشمارند، یعنی میگویند کأن عبد الله عمرو آمده و عین صفحه زاملتین را به روی ما گشوده و میگوید این مطلب در اینجا نوشته شده است، اما رجال سند اشتباه کرده و به عبد الله نسبت دادند که میگوید از پیامبر شنیده است، و اکنون ما هستیم و درجه اعتبار زاملتین، مثل سایر موارد برخورد ما با کتب تمام بشر یا خصوص اهل کتاب.

دوست گرامی، آیا انتظار داشته باشم که دوباره بگویید چرا تو اصلا احتمال نمیدهی عبد الله عمرو خودش دروغ بگوید؟ مگر من نظر خودم یا شیعه را میگویم؟! من نظر و فرهنگ رایج اهل سنت را دارم برای شما که نقل قول از آنها کردید بازگو میکنم تا بدانیم در نزد آنها مطلب طور دیگری است غیر از آنچه شما گمان کردید.

نقل قول:
تکلیف چیست آیا سخن ابن کثیر را قبول کنیم یا سخن خود عبدالله پسر عمروعاص ؟؟؟؟

تکلیف این است که چند لحظه تامل کنیم و سپس بنویسیم، سخن ابن کثیر در طول سخن عبد الله است نه عرض آن، ابن کثیر میگوید شما به واقع سخن عبد الله (چون صحابی است) ارزش بدهید نه آنچه در ظاهر روات از او نقل کردند، اگر عبد الله واقعا نسبت به پیامبر داده حتما راست میگوید، و اگر عبد الله واقعا نسبت به حضرت نداده بلکه از اطلاعات شخصی خود سخن گفته و روات به اشتباه گفتند که او نسبت به حضرت داده، شما مطمئن باشید این حرف در زاملتین یا نظیر آن هست ولی ربطی به پیامبر خدا ندارد و از اشتباه روات است.

چقدر این عبارات گویای این مطلب است که در پستهای قبل آوردید:

وَفِي صِحَّةِ رَفْعِ هَذَا الْحَدِيثِ نَظَرٌ، وَلَعَلَّهُ مِنْ كَلَامِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَمْرٍو، مِنْ زَامِلَتَيْهِ اللَّتَيْنِ وَجَدَهُمَا يَوْمَ الْيَرْمُوكِ، وَاللَّهُ أَعْلَمُ. تفسیر ابن کثیر

«هذا حدیث غریب جداً و سنده ضعیف، ولعله من الزاملتین التین أصابهما عبدالله یوم الیرموک!فأما رفعه منکر، والله أعلم.

هذا الحديث رفعه منكر والأقرب أن يكون موقوفا على عبد الله بن عمرو رضي الله عنهما من زاملتيه «1» اللتين أصابهما يوم اليرموك، والله أعلم.

هَذَا الْحَدِيث عَلَى عَبْد اللَّه بْن لَهِيعَة الْمِصْرِيّ وَفِي حِفْظه سُوء وَأَخْشَى أَنْ يَكُون رَفْعه خَطَأ وَاَللَّه أَعْلَم.

وَهَذَا حَدِيث غَرِيب جِدًّا وَفِي رَفْعه نَظَر وَقَدْ يَكُون مَوْقُوفًا عَلَى اِبْن عَبَّاس وَيَكُون مِمَّا تَلَقَّاهُ مِنْ الْإِسْرَائِيلِيَّات وَاَللَّه أَعْلَم

فَهَذَا مَوْقُوف أَصَحّ إِسْنَادًا مِنْ الْمَرْفُوع

این چگونه تحقیق است که بر خلاف صریح حرف طرف، ۱۸۰ درجه خلاف آن را به او نسبت دهیم؟! نقل کردید و سپس میگویید:

نقل قول:
قُلْتُ: تَفَرَّدَ بِهِ بُجَيْرُ بْنُ أَبِي بُجَيْرٍ هَذَا، وَلَا يُعْرَفُ إِلَّا بِهَذَا الْحَدِيثِ، وَلَمْ يَرْوِ عَنْهُ سِوَى إِسْمَاعِيلَ بْنِ أُمَيَّةَ.
قَالَ شَيْخُنَا: فَيَحْتَمِلُ أَنَّهُ وَهِمَ فِي رَفْعِهِ ! (چرا خیالپردازی وتوهم زدی ؟ خودش داره میگه از رسول خدا شنیدم اما تو میگی نشنیدی !!!! ) وَإِنَّمَا يَكُونُ مِنْ كَلَامِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَمْرٍو مِنْ زَامِلَتَيْهِ .
قلت: لكن في المرسل الذى قبله وفى حديث جابر أيضا شاهد له.
والله أعلم.

مثل خورشید واضح است که مقصود او از ( انه وهم ) بجیر است، اما شما مقصود او را به عبد الله میزنید و میگویید خودش گفته شنیدم و تو میگویی نشنیدی!! اما اصلا به کلمه بعد آن نگاه نمیکنید که میگوید: و انما یکون من کلام عبد الله.
.
قديمي Friday 31 July 2015   #6
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:
سلام خدمت شما گرامی ، کمی ما را تحمل کنید !

ابن کثیرچرا اصل حدیث را که پسر عمروعاص خودش میگوید از رسول خدا شنیدم یا رسول خدا گفت را قبول نمیکند ؟

بزبان دیگر اگر شما به متن خبر دقت کنید : وَقَالَ ابْنُ جَرِيرٍ: حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ الْمُثَنَّى، حَدَّثَنَا يَزِيدُ بْنُ هَارُونَ، أَخْبَرَنَا الْعَوَّامُ، حَدَّثَنِي مَوْلًى لِعَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَمْرٍو، عَنْ عَبْدِ اللَّهِ قَالَ: نَظَرَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ إِلَى الشَّمْسِ حِينَ غَابَتْ، فَقَالَ: "فِي نَارِ اللَّهِ الْحَامِيَةِ [فِي نَارِ اللَّهِ الْحَامِيَةِ] ، لَوْلَا مَا يَزَعُهَا مِنْ أَمْرِ اللَّهِ، لَأَحْرَقَتْ مَا عَلَى الْأَرْضِ".
قُلْتُ: وَرَوَاهُ الْإِمَامُ أَحْمَدُ، عَنْ يَزِيدَ بْنِ هَارُونَ . وَفِي صِحَّةِ رَفْعِ هَذَا الْحَدِيثِ نَظَرٌ، وَلَعَلَّهُ مِنْ كَلَامِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَمْرٍو، مِنْ زَامِلَتَيْهِ اللَّتَيْنِ وَجَدَهُمَا يَوْمَ الْيَرْمُوكِ، وَاللَّهُ أَعْلَمُ. تفسیر ابن کثیر

دوباره میگویم مگر خود عبدالله نمیگوید که رسول خدا به خورشید مغرب نگاه کرد وگفت در نارجوشان خدا ....

آیا منظور شما اینست که در زاملتین آمده که رسول خدا به خورشید مغرب نگاه کرد وگفت در نارجوشان خدا .... ؟؟؟؟؟

عمق وغایت مطلب اینست که این مطلب آیه قران است یعنی ابن کثیر دارد میگوید آیه 86 سوره کهف از زاملتین است نه قول خدا ورسولش !!!!!

ومن هم در همان ابتدا نوشتم که ابن کثیر ورازی تا نیمه راه درست آمده اند اما از ترس اصحاب و تعصبی که داشته اند جرات نکرده اند مثل من حرف آخر را بزنند وتلویحا و سهوا مقداری را تبیین کرده و...

بزبان ساده تر ابن کثیر ورازی وطبری و....در ذیل آیه 86 کهف احادیث متعددی از اصحاب رسول خدا ص از قول رسول خدا ص می آورند که خورشید در چشمه جوشان غروب میکند اما چون به آیه قران نمیخواهند خدشه بخورد ، خدشه را بر سند ومتن اخبارمربوطه آورده وبا تاویلاتی سخیف و اراجیفی مضحک و متناقض(رفع ووقف وعدالت صحابه) در گرداب تعارض فرو رفته اند در حالیکه اگر از همان اول مثل ما منطقی جلو برویم نیازی نیست که بحث را بپیچانیم وموجب خنده عقلاء شویم .

حرف آخر همانست که ابن کثیر نصفش را گفت آنجا که گفت این سخن احتمالا از زاملتین یا اسرائیلیات است .... اما دقت نکرد که این همان مضمون آیه قران است که دارد به تورات منسوبش میکند .

قبلا گفتم که این تناقضی لاینحل نزد اهل سنت است ، بالاخره عقلا و خردمندان بن بست ایشان را دریافته اند .

بالاخره هرچه گفته اند وبافته اند برای خودشان اما ما به مقصود خود رسیدیم چون که رسول خدا ص و خدای متعال علمشان بالاتر از این بوده که مثل عوام غروب خورشید را در چشمه جوش یا گل تصورکنند .

بزبان دیگر این خرافات همان اسرائیلیات است که توسط اصحاب عاشق تورات هنگام جمع قرآن توسط زید بن ثابت یهودی از مصاحف مختلف اصحاب جمع و تحویل عثمان داده شد و مصاحف اکابر صحابه مانند ابن مسعود رض را سوختند ومصحف امام علی ع را قبول نکردند و....

من هم میدانم اما مقصود من این بود که چرا به سخن خود پسر عمروعاص توجه نمیکنید که دارد فریاد میزند : عَنْ بُجَيْرِ بْنِ أَبى بجير، قَالَ سَمِعْتُ عَبْدَ اللَّهِ بْنَ عمَرَو يَقُولُ: سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ حِينَ خَرَجْنَا مَعَهُ إِلَى الطَّائِفِ، فَمَرَرْنَا بِقَبْرٍ، فَقَالَ: " إِنَّ هَذَا قَبْرُ أَبِي رِغَالٍ، ... به چه زبانی باید بگوید که من خود م از رسول خدا شنیدم تا جناب مزی وابن کثیر باورکنند و آنرا از یهود ندانند ؟
پسر عمرو به کی باید قسم بخورد که خود رسول خدا ص گفت ..... ؟؟؟؟؟ سمعت یعنی چه ؟ فقال یعنی کی گفت ؟

پس دوحالت بیشتر نیست یک نفر دارد این وسط دروغ میگوید ! و بزرگترین گناه وجرح هم دروغ بستن برسول خداست .

هرچند هم که حق با مزی وابن کثیر است وغالب این مطالب از زاملتین است وپسر عمروعاص مثل پدرش مجسمه دروغ وفریب است و اقوال کعب الاحبار و شاگردش ابوهریره را به رسول خدا منسوب میکند !

نقل قول:
سلام خدمت شما گرامی ، کمی ما را تحمل کنید !
سلام علیکم

دوست گرامی، من کی هستم که بخواهم کسی را تحمل کنم یا نکنم، و شما هم میتوانید برداشت خود را از حدیث و نیز تحلیل خود را از آن داشته باشید، اما آنچه مقصود من بود و هست اینکه تحقیقات ما عمر تلف کن نباشد، مثلا مطلبی را به ابن کثیر نسبت دهیم که بنده به سهم خودم حاضرم قسم بخورم اصلا به ذهن ابن کثیر خطور نکرده و اگر به او بگوییم میخندد.

نقل قول:
ابن کثیرچرا اصل حدیث را که پسر عمروعاص خودش میگوید از رسول خدا شنیدم یا رسول خدا گفت را قبول نمیکند ؟
عرض کردم اگر چند لحظه تامل و مراجعه کنیم خیلی بحثها تمام میشود، ابن کثیر فقط در رفع حدیث تامل دارد، و آن هم به جهت محتوای آن که توهم کرده با قرآن منافات دارد، که توضیح خواهم داد.

نقل قول:
بزبان دیگر اگر شما به متن خبر دقت کنید : وَقَالَ ابْنُ جَرِيرٍ: حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ الْمُثَنَّى، حَدَّثَنَا يَزِيدُ بْنُ هَارُونَ، أَخْبَرَنَا الْعَوَّامُ، حَدَّثَنِي مَوْلًى لِعَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَمْرٍو، عَنْ عَبْدِ اللَّهِ قَالَ: نَظَرَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ إِلَى الشَّمْسِ حِينَ غَابَتْ، فَقَالَ: "فِي نَارِ اللَّهِ الْحَامِيَةِ [فِي نَارِ اللَّهِ الْحَامِيَةِ] ، لَوْلَا مَا يَزَعُهَا مِنْ أَمْرِ اللَّهِ، لَأَحْرَقَتْ مَا عَلَى الْأَرْضِ".
قُلْتُ: وَرَوَاهُ الْإِمَامُ أَحْمَدُ، عَنْ يَزِيدَ بْنِ هَارُونَ . وَفِي صِحَّةِ رَفْعِ هَذَا الْحَدِيثِ نَظَرٌ، وَلَعَلَّهُ مِنْ كَلَامِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَمْرٍو، مِنْ زَامِلَتَيْهِ اللَّتَيْنِ وَجَدَهُمَا يَوْمَ الْيَرْمُوكِ، وَاللَّهُ أَعْلَمُ. تفسیر ابن کثیر

شما چرا قبل و بعد کلام او را نگاه نمیکنید؟! ابن کثیر تمام روایاتی که میگوید خورشید در چشمه غروب میکند پذیرفته است، و تنها این حدیث عبد الله بن عمرو است که به جای اینکه بگوید خورشید در چشمه غروب میکند میگوید خورشید در آتش غروب میکند! ونتوانسته محتوای آن را با حرف قران کریم جمع کند، لذا رفع آن را مورد تامل قرار داده تا منسوب به صاحب قرآن نباشد و از اسرائیلیات به حساب آید:

تفسير القرآن العظيم (ابن كثير)، ج‏5، ص: 172
[سورة الكهف (18): الآيات 85 الى 88]
و قوله: حَتَّى إِذا بَلَغَ مَغْرِبَ الشَّمْسِ أي فسلك طريقا حتى وصل إلى أقصى ما يسلك فيه من الأرض من ناحية المغرب و هو مغرب الأرض، و أما الوصول إلى مغرب الشمس من السماء فمتعذر، و ما يذكره أصحاب القصص و الأخبار من أنه سار في الأرض مدة، و الشمس تغرب من ورائه، فشي‏ء لا حقيقة له، و أكثر ذلك من خرافات أهل الكتاب و اختلاف زنادقتهم و كذبهم، و قوله: وَجَدَها تَغْرُبُ فِي عَيْنٍ حَمِئَةٍ أي رأى الشمس في منظره تغرب في البحر المحيط، و هذا شأن كل من انتهى إلى ساحله يراها كأنها تغرب فيه و هي لا تفارق الفلك الرابع الذي هي مثبتة فيه لا تفارقه، و الحمئة مشتقة على إحدى القراءتين من الحمأة و هو الطين، كما قال تعالى: إِنِّي خالِقٌ بَشَراً مِنْ صَلْصالٍ مِنْ حَمَإٍ مَسْنُونٍ [الحجر: 28] أي طين أملس، و قد تقدم بيانه.
و قال ابن جرير «1»: حدثني يونس، أخبرنا ابن وهب، أنبأنا نافع بن أبي نعيم، سمعت عبد الرحمن الأعرج يقول: كان ابن عباس يقول في عين حمئة ثم فسرها ذات حمئة، قال نافع: و سئل عنها كعب الأحبار، فقال: أنتم أعلم بالقرآن مني، و لكني أجدها في الكتاب تغيب في طينة سوداء، و كذا روى غير واحد عن ابن عباس، و به قال مجاهد و غير واحد. و قال أبو داود الطيالسي: حدثنا محمد بن دينار عن سعد بن أوس عن مصدع، عن ابن عباس عن أبي بن كعب أن النبي صلّى اللّه عليه و سلم أقرأه حمئة. و قال علي بن أبي طلحة عن ابن عباس: وجدها تغرب في عين حامية، يعني حارة، و كذا قال الحسن البصري. و قال ابن جرير: و الصواب أنهما قراءتان مشهورتان و أيهما قرأ القارئ فهو مصيب، قلت: و لا منافاة بين معنييهما إذ قد تكون حارة لمجاورتها وهج الشمس عند غروبها و ملاقاتها الشعاع بلا حائل، و حمئة في ماء و طين أسود، كما قال كعب الأحبار و غيره.
و قال ابن جرير «2»: حدثنا محمد بن المثنى حدثنا يزيد بن هارون أخبرنا العوام حدثني مولى لعبد اللّه بن عمرو عن عبد اللّه قال نظر رسول اللّه صلّى اللّه عليه و سلم إلى الشمس حين غابت فقال: «في نار اللّه الحامية لولا ما يزعها من أمر اللّه لأحرقت ما على الأرض».
قلت: و رواه الإمام أحمد «1» عن يزيد بن هارون و في صحة رفع هذا الحديث نظر و لعله من كلام عبد اللّه بن عمرو من زاملتيه اللتين وجدهما يوم اليرموك و اللّه أعلم.

از شما خواهش میکنم این عبارات ابن کثیر را ترجمه کنید تا همه ببینند که نظر ابن کثیر راجع به این آیات چیست؟

نقل قول:
دوباره میگویم مگر خود عبدالله نمیگوید که رسول خدا به خورشید مغرب نگاه کرد وگفت در نارجوشان خدا ....

آیا منظور شما اینست که در زاملتین آمده که رسول خدا به خورشید مغرب نگاه کرد وگفت در نارجوشان خدا .... ؟؟؟؟؟
عرض کردم که بنده نمیخواهم از نظر ابن کثیر دفاع کنم، میخواهم بگویم مقصود او چیزی که شما میگویید نیست، ابن کثیر احتمال میدهد مثلا عبارت عبد الله این بوده: نظر نبيّ (من انبیاء) الی الشمس، و مقصودش نقل از زاملتین بوده اما راویها اشتباه کرده و به او نسبت دادند: نظر رسول الله!

خلاصه وقتی کسی بخواهد رفع یک روایت را زیر سؤال ببرد میگوید: عبارت عبد الله طور دیگری بوده و راوی اشتباه کرده، و جالب است شما تکرار میکنید: مگر خود عبد الله نمیگوید شنیدم یا حضرت نگاه کردند؟! دوست گرامی، مگر خود عبد الله به ابن کثیر گفته که چنین میگویید؟! غیر از این است که راوی گفته عبد الله چنین گفت؟ و ابن کثیر میگوید: اصلا عبد الله چنین نگفته و راوی اشتباه از او نقل کرده، و این خیلی واضح است.

البته ابن کثیر که نمیتواند ظاهر حدیث که مرفوع است را از بین ببرد، فقط میتواند با تشکیک در رفع، شبهه‌ای ایجاد کند، و آن هم به خاطر این است که خیال کرده نار الله نمیتواند با عین حامیة یکی باشد.

نقل قول:
عمق وغایت مطلب اینست که این مطلب آیه قران است یعنی ابن کثیر دارد میگوید آیه 86 سوره کهف از زاملتین است نه قول خدا ورسولش !!!!!

ومن هم در همان ابتدا نوشتم که ابن کثیر ورازی تا نیمه راه درست آمده اند اما از ترس اصحاب و تعصبی که داشته اند جرات نکرده اند مثل من حرف آخر را بزنند وتلویحا و سهوا مقداری را تبیین کرده و...

بزبان ساده تر ابن کثیر ورازی وطبری و....در ذیل آیه 86 کهف احادیث متعددی از اصحاب رسول خدا ص از قول رسول خدا ص می آورند که خورشید در چشمه جوشان غروب میکند اما چون به آیه قران نمیخواهند خدشه بخورد ، خدشه را بر سند ومتن اخبارمربوطه آورده وبا تاویلاتی سخیف و اراجیفی مضحک و متناقض(رفع ووقف وعدالت صحابه) در گرداب تعارض فرو رفته اند در حالیکه اگر از همان اول مثل ما منطقی جلو برویم نیازی نیست که بحث را بپیچانیم وموجب خنده عقلاء شویم .

حرف آخر همانست که ابن کثیر نصفش را گفت آنجا که گفت این سخن احتمالا از زاملتین یا اسرائیلیات است .... اما دقت نکرد که این همان مضمون آیه قران است که دارد به تورات منسوبش میکند .
دوست گرامی، خوش باشید! جالب است که همه را خیال‌زده و خیال‌پرداز تصور میکنید! به همین سادگی عبد الله یا زید بن ثابت، یک مطلب اسرائیلی را جزء قرآن کند و کسی یک کلمه سخن نگوید! بلکه برعکس در کتاب سلیم امیر المؤمنین به طلحه بگویند: این مصحف عثمان تمامش قرآن است! در طول تاریخ ۲۶۰ سال حضور ظاهری اهل البیت حتی در خلوت به یک شیعه تذکر ندهند که این مطلب از قرآن نیست! تمام شیعه حتی مثل صاحب فصل الخطاب بگویند اجماع است بر اینکه ما بین الدفتین کلام الله است! و آن هم مطلبی که به توهم شما در آینده باعث آبروریزی برای قرآن در فضای علم جهانی باشد! خدا توفیق داده از پانزده سالگی با هیئت جدید و قدیم آشنا شدم، بعد از اینکه در کلاسها هیئت کوپرنیکی را آشنا شدم در ۱۵ سالگی یا کمتر از آن، استادی درس تشریح الافلاک داد و بخشی از آن را خدمت او رفتم، عرض میکنم هزاران سال بگذرد پیشرفت علم فیزیک کیهانی ربطی به آیه ذوالقرنین ندارد تا آن را رد یا اثبات کند، مگر همین امروز اصل وجود خدا را انکار نمیکنند به عنوان علم؟! داوکینز و هاوکینگ مگر قلم به دست نیستند و هر روز به خیال خود بر علیه خدا کتاب مینویسند؟! آیا جمله شما که در پست شماره ۴ گفتید را بگوییم؟! :
نقل قول:
منتقد شما معتقد است که این آیات نشان از جهل به کرویت زمین و حرکت آنها دارد و مثل عوام آنزمان که حرکت خورشید در غروب را شبیه به فرورفتن در یک چشمه گل یا آتش ، میدیده اند ؛ تایید کرده است !

پس بگوییم:
(منتقد شما معتقد است که ایمان به خدا نشان از جهل به قانون زیستی انتخاب طبیعی و نیز نظریه ام در فیزیک کیهانی دارد و مثل عوام آنزمان که در مجهولات چاره‌ای جز قائل شدن به خدا نداشتند وجود خدا را تایید کرده‌اید !)

اما عقلای آگاه به علوم مدرن میدانند که این حرفها علمی نیست، بلکه مخلوط کردن دو حوزه متفاوت است، نه انتخاب طبیعی و نه نظریه ام نمیتوانند وجود خدا را نفی کنند، و همچنین است آنچه حضرت ذو القرنین دیده است.

نقل قول:
قبلا گفتم که این تناقضی لاینحل نزد اهل سنت است ، بالاخره عقلا و خردمندان بن بست ایشان را دریافته اند .
نمیدانم چگونه تناقضی است که نه خود اهل سنت از آن خبر دارند و نه دیگران! بنده حقیر هر چه تلاش کردم بفهمم کجای این مطالب تناقض لا ینحل است نفهمیدم!

نقل قول:
بالاخره هرچه گفته اند وبافته اند برای خودشان اما ما به مقصود خود رسیدیم چون که رسول خدا ص و خدای متعال علمشان بالاتر از این بوده که مثل عوام غروب خورشید را در چشمه جوش یا گل تصورکنند .

بزبان دیگر این خرافات همان اسرائیلیات است که توسط اصحاب عاشق تورات هنگام جمع قرآن توسط زید بن ثابت یهودی از مصاحف مختلف اصحاب جمع و تحویل عثمان داده شد و مصاحف اکابر صحابه مانند ابن مسعود رض را سوختند ومصحف امام علی ع را قبول نکردند و....
یکی از خرافات به زعم شما این است که به نحو تواتر به ما رسیده که مثلا عاصم به حفص میگوید: ابو عبد الرحمن سلمی به من گفت که امیر المؤمنین قرائت کردند: عین حمئة، و به ابوبکر بن عیاش میگوید: زر بن حبیش به من گفت که ابن مسعود قرائت کرد: عین حامیة! عجب اسرائیلیاتی (نعوذ بالله) که هر دو قرائت آن را هم برایمان نقل میکنند و احدی از ائمة و شیعه تذکر نمیدهند!

نقل قول:
من هم میدانم اما مقصود من این بود که چرا به سخن خود پسر عمروعاص توجه نمیکنید که دارد فریاد میزند : عَنْ بُجَيْرِ بْنِ أَبى بجير، قَالَ سَمِعْتُ عَبْدَ اللَّهِ بْنَ عمَرَو يَقُولُ: سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ حِينَ خَرَجْنَا مَعَهُ إِلَى الطَّائِفِ، فَمَرَرْنَا بِقَبْرٍ، فَقَالَ: " إِنَّ هَذَا قَبْرُ أَبِي رِغَالٍ، ... به چه زبانی باید بگوید که من خود م از رسول خدا شنیدم تا جناب مزی وابن کثیر باورکنند و آنرا از یهود ندانند ؟
پسر عمرو به کی باید قسم بخورد که خود رسول خدا ص گفت ..... ؟؟؟؟؟ سمعت یعنی چه ؟ فقال یعنی کی گفت ؟

پس دوحالت بیشتر نیست یک نفر دارد این وسط دروغ میگوید ! و بزرگترین گناه وجرح هم دروغ بستن برسول خداست .

هرچند هم که حق با مزی وابن کثیر است وغالب این مطالب از زاملتین است وپسر عمروعاص مثل پدرش مجسمه دروغ وفریب است و اقوال کعب الاحبار و شاگردش ابوهریره را به رسول خدا منسوب میکند !
گویا بحث ما بر سر واضحات است و تکرار مکررات! کسی که خدشه در رفع این حدیث میکند مجبور است اشتباهی را به یکی از روات نسبت دهد، من که دفاع از حرف او نکردم، فقط گفتم او رفع را به خود عبد الله نسبت نمیدهد، یعنی عبد الله را دروغگو نمیداند، بلکه هیچکس را دروغگو نمیداند، میگوید در این بین یک راوی اشتباه کرده است، مثلا اصل عبارت عبد الله این بوده: ان نبیا حین خرج مع اصحابه الی الطائف فمرّو بقبر فقال ... الی آخر ، اما راوی در اثر فراموشی و عدم ضبط، چون عبد الله صحابی است، گمان کرده که گفته ما همراه پیامبر بودیم و شنیدم که حضرت چنین فرمودند، پس در این بین کسی به حضرت عمدا دروغی نبسته است.

در پایان بعض مواردی که دلالت واضح دارد که ما بین الدفتین کلام الله است را میآورم، آیا هیچ کس از فقهای فریقین تردید دارد که دست گذاشتن بدون وضو بر کلمه (عین حمئة) حرام است؟:

كتاب سليم بن قيس الهلالي، ج‏2، ص: 660
قال طلحة ما أراك يا أبا الحسن أجبتني عما سألتك عنه من أمر القرآن ألا تظهره للناس قال ع يا طلحة عمدا كففت عن جوابك قال فأخبرني عما كتب عمر و عثمان أ قرآن كله أم فيه ما ليس بقرآن قال ع بل هو قرآن كله إن أخذتم بما فيه نجوتم من النار و دخلتم الجنة فإن فيه حجتنا و بيان [أمرنا و] «155» حقنا و فرض طاعتنا فقال طلحة حسبي أما إذا كان قرآنا فحسبي ثم قال طلحة فأخبرني عما في يديك من القرآن و تأويله و علم الحلال و الحرام إلى من تدفعه و من صاحبه بعدك قال ع إلى الذي أمرني رسول الله ص أن أدفعه إليه

و در بحار هم همین را نقل کرده‌اند:

بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏89، ص: 42
ثم قال طلحة لا أراك يا أبا الحسن- أجبتني عما سألتك عنه من أمر القرآن ألا تظهره للناس قال يا طلحة عمدا كففت عن جوابك فأخبرني عن ما كتب عمر و عثمان أ قرآن كله أم فيه ما ليس بقرآن قال بل قرآن كله قال إن أخذتم بما فيه نجوتم من النار و دخلتم الجنة فإن فيه حجتنا و بيان حقنا و فرض طاعتنا قال طلحة حسبي أما إذا كان قرآنا فحسبي ثم قال طلحة

و نیز:

بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏52، ص: 169
... و جمعوا هذا القرآن و أسقطوا ما كان فيه من المثالب التي صدرت منهم بعد وفاة سيد المرسلين ص. «1» فلهذا ترى الآيات غير مرتبطة و القرآن الذي جمعه أمير المؤمنين ع بخطه محفوظ عند صاحب الأمر ع فيه كل شي‏ء حتى أرش الخدش و أما هذا القرآن فلا شك و لا شبهة في صحته و إنما كلام الله سبحانه هكذا صدر عن صاحب الأمر ع.

الأصول الستة عشر (ط - دار الحديث)، ص: 324
. (523) 33
حسين، عن رجل، عن أبي عبد الله عليه السلام، قال: ما بين الدفتين قرآن. «5»

الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏5، ص: 121
2- عدة من أصحابنا عن أحمد بن محمد عن عثمان بن عيسى عن سماعة عن أبي عبد الله ع قال: سألته عن بيع المصاحف و شرائها فقال لا تشتر كتاب الله عز و جل و لكن اشتر الحديد «3» و الورق و الدفتين و قل أشتري منك هذا بكذا و كذا.

.
قديمي Friday 31 July 2015   #7
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

اما نکته من اینست که خود ابن کثیر میگوید که : عن ابن عباس: وجدها تغرب في عين حامية، يعني حارة، و كذا قال الحسن البصري. خورشید در چشمه جوشان یعنی داغ غروب میکند اما چرا نسبت به خبر پسر عمروعاص اشکال کرده وسعی در انکار آن میکند ؟!

عرض کردم که مشکل او بر سر وصف داغ بودن نیست بلکه مشکلش در موضوف داغ است، یعنی آیا موصوف داغ، چشمه است یا آتش؟ قدماء میگفتند: عناصر اربعه، یعنی چهار اصل و عنصر، تمام چیزها را درست میکنند: آب و آتش و هوا و خاک، و گویا ابن کثیر متحیر شده چون قرآن میگوید خورشید در چیزی از جنس آب که چشمه است غروب میکند، اما روایت عبد الله میگوید خورشید در چیزی که از جنس آتش است که عنصر متفاوت از عنصر آب است غروب میکند، پس روایت با مفاد قرآن در تناقض است، و روایتی که مخالف قرآن است نمیتوان به آن اعتنا کرد، لذا سعی میکند آن را به زاملتین عبد الله نسبت دهد که راوی از عبد الله اشتباها آن را مرفوع نقل کرده است.

اما حامیة و حمئة، پس هر دو قرائت متواتر قراء سبعه هستند و کسی با آنها مشکلی ندارد، و در عبارت ابن کثیر آوردم که گفت با هم منافاتی ندارد و هر دو را تایید کرد،(قلت: و لا منافاة بين معنييهما) و این هم عبارت مجمع البیان:

مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‏6، ص: 755
[سورة الكهف (18): الآيات 83 الى 87]
حَتَّى إِذا بَلَغَ مَغْرِبَ الشَّمْسِ وَجَدَها تَغْرُبُ فِي عَيْنٍ حَمِئَةٍ (87)

القراءة
قرأ أبو جعفر و ابن عامر و أهل الكوفة غير حفص حامية و الباقون «حَمِئَةٍ» بغير ألف مهموز.

الحجة
من قرأ «حَمِئَةٍ» فعلى فعلة و من قرأ حامية فهي فاعلة من حيث تحمي فهي حامية و روي عن الحسن أنه قال: حارة و يجوز فيمن قرأ حامية أن يكون فاعلة من الحماة فخفف الهمزة على قياس قول أبي الحسن فيقلبها ياء محضة و إن خففها على قول الخليل كانت بين بين قال سيبويه: و هو قول العرب.

.
قديمي Friday 31 July 2015   #8
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

همانطور که گفتید : دو قرائت متواتر قراء سبعه هستند : اما ما قرائت متواتر رسول خدا ص را میخواهیم نه دیگران !

شهید ثانی قده میگویند کتابی را سراغ دارند که در تمام طبقات صریحا نام برده تعدادی را که از تواتر بیشتر میشوند:

روض الجنان ج‌2، ص: 700‌
مع أنّ بعض محقّقي القرّاء من المتأخّرين أفرد كتاباً في أسماء الرجال الذين نقلوها في كلّ طبقة، و هُمْ يزيدون عمّا يعتبر في التواتر

تازه این تواتر مدون و مکتوب است، تواتر میدانی غیر قابل انکار در هر عصر که به مراتب از این بالاتر است، در کافی چندین روایت است که کسانی در هر شب یک ختم قرآن میکردند و ائمة را خوشایند نبود، میگوید: دو شب چطور است؟ فقال لا ، میگوید: سه شب چطور است؟ فقال ها و اشار بیده، و فرمودند: این به خاطر حرمت ماه مبارک است.

شما ملاحظه کنید این حرفها مال زمان همین قراء سبعه است نه بعد آنها، حتی قبل از تولد اینها در بدنه اجتماع عمومی مردم از بچه‌ای که روز اول مکتب میرفت تا پیرمردی که نمیتوانست از جا بلند شود هر کدام در فاصله کوتاه زمانی چند ختم قرآن میکردند؟ ابن جزری میگوید: (در قرن نهم) چون همت‌ها کم شده من از هر یک از قراء عشرة فقط دو راوی ذکر میکنم، و در غایة النهایة تنها برای عاصم، بیش از سی راوی تصریحا نام میبرد.

فقهاء حکم فقهی مترتب کردند بر وجود قرائات مختلفه در زمان رسول الله :

مسالك الأفهام إلى تنقيح شرائع الإسلام، ج‌8، ص: 180‌
لأن ذلك كلّه جائز أنزله اللّه تعالى، و التفاوت بينها مغتفر. و النبي صلّى اللّه عليه و آله و سلّم لمّا زوّج المرأة من سهل الساعدي على ما يحسن من القرآن لم يعيّن له الحرف، مع أن التعدّد كان موجودا من يومئذ.

المقاصد العلية في شرح الرسالة الألفية، ص: 245‌
و أما اتّباع قراءة الواحد من العشرة في جميع السورة فغير واجب قطعا، بل و لا مستحبّ، فإنّ الكلّ من عند اللّه نزل به الروح الأمين على قلب سيّد المرسلين تخفيفا على الأمّة و تهوينا على أهل هذه الملّة.
.
قديمي Friday 31 July 2015   #9
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

[QUOTE=خیرالبریه;2305893]

شما دیگر چرا ؟ شما انسان منطقی هستید .

خود همین قرائات سبعه و ... بالاترین دلیل بر عدم تواتر تا نبی ص است !

مگر میشود الله ورسولش دو حکم متفاوت ودو معنی متعارض از انزال یک آیه بدهند ؟!

ضمن اینکه صاحب جواهر ره و آیت الله خویی ره و ابن جزری وامام‌ أبو محمّد مكّي‌ و... قائل به عدم تواتر تا رسول خدا ص هستند .

قرائات شاذ هم دلیل دیگری بر عدم تواتر این دسته از آیات هستند .
[/QUOTسلام
http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=143427
تفسیر سوره مبارکه قاف (شبهه تحریف )از جلسه 423به بعد
http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=126321
تفسیر سوره مبارکه قاف ازجلسه 399ببعد
http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=109797
اختلاف قرائات
قديمي Friday 31 July 2015   #10
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

شما دیگر چرا ؟ شما انسان منطقی هستید .

خود همین قرائات سبعه و ... بالاترین دلیل بر عدم تواتر تا نبی ص است !

مگر میشود الله ورسولش دو حکم متفاوت ودو معنی متعارض از انزال یک آیه بدهند ؟!

ضمن اینکه صاحب جواهر ره و آیت الله خویی ره و ابن جزری وامام‌ أبو محمّد مكّي‌ و... قائل به عدم تواتر تا رسول خدا ص هستند .

قرائات شاذ هم دلیل دیگری بر عدم تواتر این دسته از آیات هستند .

دوست گرامی، بنده ادعای منطقی بودن ندارم، ولی هر چه را میفهمم عرض میکنم.

مکررا عرض کردم اختلاف قرائات را که نوعا در زمان ما نگاه منفی به آن دارند چون تنها انس با قرائت حفص دارند نه مثل زمان حافظ که با هم ۱۴ روایت را از حفظ داشتند، بنده نه تنها نقصی نمیدانم بلکه برای مجالی گوهر اصلی قرآن، امری ضروری میدانم.

و همانطور که در تاپیک اختلاف قرائات صریحا خدمت شما عرض کردم: (بنده اشتمال یک نشانه چند منظوره بر مطالب متضاد را یکی از زیباترین موارد کاربرد نشانه‌ها میبینم!) اینچنین میفهمم، ولی ادعای منطقی بودن خودم یا حرفم را هم ندارم، ولی خلاصه ذهنیت من این است. و العلم عند الله تعالی.

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است

نقل قول:
قبلا هم گفتم ، محتوای این پیامها نباید متضاد باشد ، مگر میشود که هم قرائت : لیهب لک غلاما زکیا : درست باشد وهم : لاهب لک غلاما زکیا : ؟! وسایر قرائات معارض المعنی !

وگرنه کدام تبلیغ مقصود الله است وما را به هدف میرساند .

اولا متضاد نیست، این مطلب در معارف قرآن دو دو تا چهار تا است، فواعل طولی در مواضع مختلف مطرح شده و از لطائف معارف است، مثلا الله یتوفی الانفس، یتوفاکم ملک الموت، توفته رسلنا ، و در این آیه واهب خداست: لیهب، و واهب روح مرسل است: لأهب، کجای این مطلب به این زیبایی تضاد است؟!

ثانیا نزد خود تعجب کردم از تفاوت نگرش ذهنها!! بنده اشتمال یک نشانه چند منظوره بر مطالب متضاد را یکی از زیباترین موارد کاربرد نشانه‌ها میبینم! و شواهدی هم در روایات دارد، مثلا قتل الانسان ما أکفره! یک مذمت آشکار و نفرین بر انسان کافر است! اما در روایت تاویلی آیه میبینید میگوید: منظور از انسان، امیر المؤمنین است! یعنی استشهد عليّ ، و ايّ شیئ کان سبب قتله؟ هل کان کافرا؟ ايّ شیء أکفره؟! من ايّ شیئ خلقه الی آخر الروایة.
.
قديمي Friday 31 July 2015   #11
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:
درباره مقصود شما که مطالب متضاد را نشانه کمال و گوهر قران دانستید عرض کنم این نشانه های چند منظوره گاها معانی متضادی دارند یا سبب تعارض هستند مثل : لاتصیبن : با : لتصیبن : عجبتَ و عجبتُ و... که سبب اختلاف حکم فقهی نیز میشوند مانند :یطهرن و لامستم ولمستم و قاتل و قوتل ..

ومابدلوا تبدیلا با ومن بدل تبدیلا > پس معنی کاملا سرنوشت ساز است .

۱- به کارگیری نشانه‌های چند منظوره برای مقاصد متضاد به معنای تناقض‌گویی و به معنای لوجدوا فیه اختلافا کثیرا نیست، بلکه مثل به کارگیری لغات متضاد برای مقاصد متضاد است، در لغت عرب بیش از ۳۰۰ لغت ضد داریم، شما میتوانید مثلا با یک ایمیل برای دو نفر بنویسید: قد وجدت منک، ولی یکی با ملاحظه ارتباطات شما میفهمد یعنی از تو خوشحال شدم و دیگری میفهمد یعنی از تو ناراحت شدم و هر دو درست است و شما هر کدام را به تناسب خودش قصد کرده‌اید و تناقض هم نگفته‌اید.

۲- مقصود از اختلاف قرائت، مواردی که ناشی از اجتهاد قاری یا اشتباه اوست نیست، بلکه تنها شامل مواردی است که قاری نقل کننده است و در نهایت به ملک وحی ختم میشود.

۳- در قرائات متواتره معانی غیر قابل جمع وجود ندارد، در طول قرنها مفسرین با آنها مانوس بوده و برای همه آنها توضیح داده‌اند، و آنچه برای بعضی بن بست خطرناک! است برای آنها ریاض فکر و حدائق غلب است، و اگر به آن، مسأله جواز استعمال لفظ در اکثر معنا را ضمیمه کنید دو چندان بلکه چند چندان میشود!

۴- و در پایان عرض میکنم که دوست گرامی، زور که نیست، هر چند بنده ادعای منطقی بودن ندارم، اما شما نمیخواهید بحث منطقی صورت بگیرد، هی تکرار مکرر، بنده عرض میکنم چیزی را، جواب نمیدهید، اما در جای دیگر همان حرفها را تکرار میکنید، چندین بار در این انجمن تکرار کردید به عنوان بن بست خطرناک در دین که آهای مسلمین به من بگویید ملک وحی در سوره حمد مالک قرائت کرده یا ملک؟! وقتی در این واضح‌ترین مورد، بحث درجا بزند چه انتظاری برای دقائق و لطائف است؟ به این پست خودتان مراجعه کنید:

http://www.iranclubs.org/forums/show...35#post2183935

ببینید وقتی بنده توضیح مالک و ملک را میدهم به جای اینکه جواب منطقی بدهید به شاخه دیگر میروید و عجبت و عجبت را مطرح میکنید، و وقتی با اشک چشم!! میگویم: برادر جواب آن را دادم تکرار چرا؟! میگویید: (عزیزم این من باب مثال بود بقیه اختلاف قرائات که معارض المعنی والحکم هم هستند چی ؟ حتی خود این عجبت هم یک توجیه است !) ببینید میگویید از باب مثال بود! و سپس با کلمه (توجیه) ادامه میدهید! کدام برهان ریاضی دقیق است که نتوان گفت: این توجیه است! و خلاص! در بحث منطقی باید حرف زد، جواب داد، حلقوی کردن بحث با کلمه توجیه و سپس تکرار مکرر، آیا جز عمر تلف کردن چیزی هست؟ به هر حال در جمیع موارد تعدد قرائت وحیانی، جمع بسیار زیبای حکیمانه موجود است، و راجع به مسائل دیگر که مطرح کردید مثل حجاج و یا حدیث اخیر، نکات زیادی به ذهنم میآید که از طول دادن عاجزم.

اگر در بین بحث، ناخواسته، بی ادبی صورت گرفته عذرخواهی میکنم.
http://www.iranclubs.org/forums/show...=130447&page=3
قديمي Friday 31 July 2015   #12
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

چنین راهی وجود ندارد زیرا قرائات حداکثر تا خود قاری (قرن 4) متواترند !
.....
.....
... بله من هم تعصبی ندارم هرکس باید خودش تحقیق کند و به نتیجه برسد .

دوست گرامی، اگر تعصب ندارید برای همه ما بگویید عاصم که قاری رایج قرائت کنونی ما است چه موقع وفات کرده است؟ و همچنین شش نفر دیگر از قراء هفتگانه؟
قديمي Friday 31 July 2015   #13
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

قرائت عاصم از حفص بعد از به قدرت رسیدن عثمانیها در ترکیه فعلی ونوشتن قران بدست حافظ عثمان وصنعت چاپ در کشورهای تحت سلطه عثمانی وایران و....رایج شد وقبلش هر جائی قرائتی دیگر داشت والان هم تونس مغرب و.....قرائت ورش و......قالون و....که در صورت لزوم اقای حسین توضیح می دهند
قديمي Friday 31 July 2015   #14
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

اصل مشکل ما همین است که فکر میکنیم قرائت عاصم همیشه رواج داشته اما تکیه بحث من قبل از قرن 4 است.

همه قراء سبعه در قرن دوم مرده اند

سؤال این است که خلاصه، قرائت خود عاصم متواتر هست یا خیر؟ آیا یک قرائت ادعا شده قرن چهارم متواتر است؟ یعنی آیا ما شک داریم که اساسا این قرائت مال خود عاصم است؟

این سؤال از این جهت اهمیت دارد که عاصم عمده عمر خود را در قرن اول گذرانده، وفات او ۱۲۸ است، و اگر حدود ۸۰ عمر کرده باشد ۵۰ سال از عمرش در قرن اول بوده است، او از تابعین است البته از صغار تابعین، اگر تواتر به او ختم شود خیلی متفاوت از حرف شماست که میگویید حداکثر، تواتر قرائات تا قرن ۴ پیش میرود!

خلاصه، آیا قرائات سبع نمایانگر تواتر قرن اول است یا چهارم؟
قديمي Friday 31 July 2015   #15
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

قرائات سبع سلیقه وانتخاب ابوبکر مجاهد است که مشهورترین قرائات آنزمان بودند .
.....
.....
وناگهان متواتر شوند !

دوست گرامی، اگر شما تاریخ قرائات را به دقت درس داده بودید هرگز انگشتان شما به نوشتن این سخنان تکان نمیخورد! قرآن غیر از اینکه در بین تمام مسلمین تواتر میدانی دارد ، تواتر سندی مدون قطعی کلاسیک هم دارد.

آیا ممکن است یک عالم مثل ابن مجاهد یک دفعه یک کتاب بنویسد و چیزی را دفعة متواتر کند؟ بنده میتوانم ده‌ها شاهد از کتب نوشته شده نزدیک یا قبل از تولد ابن مجاهد به شما لینک بدهم که ببینید چگونه قرائت عاصم مشهور بود، ابن قتیبه متوفای ۲۷۶ یعنی ۵۲ سال قبل از وفات ابن مجاهد میگوید:

تأويل مشكل القرآن (ص: 40)
ومن ذلك قوله في سورة الأنبياء: وَكَذلِكَ نُنْجِي الْمُؤْمِنِينَ [الأنبياء: 88] كتبت في المصاحف بنون واحدة، وقرأها القرّاء جميعا ننجي بنونين إلا عاصم بن أبي النّجود «2» فإنه كان يقرؤها بنون واحدة، ويخالف القرّاء جميعا، ويرسل الياء فيها على مثال (فعل) .
فأما من قرأها بنونين، وخالف الكتاب، فإنه اعتل بأن النون تخفى عند الجيم، فأسقطها كاتب المصحف لخفائها، ونيّته إثباتها.
واعتلّ بعض النحويين لعاصم فقالوا: أضمر المصدر، كأنه قال: نجّي النجاء المؤمنين، كما تقول: ضرب الضرب زيدا، ثم تضمر الضّرب، فتقول: ضرب زيدا.
وكان أبو عبيد «3» يختار في هذا الحرف مذهب عاصم كراهية أن يخالف الكتاب، ويستشهد عليه حرفا في سورة الجاثية، كان يقرأ به أبو جعفر المدني «1» ، وهو قوله: لِيَجْزِيَ قَوْماً بِما كانُوا يَكْسِبُونَ [الجاثية: 14] أي ليجزى الجزاء قوما.

ببینید میگوید: بعض نحویین برای قرائت مختص به عاصم، تعلیل نحوی ذکر کرده‌اند! بعد میگوید ابوعبید (قاسم بن سلام متوفای ۲۲۴) قرائت عاصم را بر همه قرائات دیگر ترجیح داده چون دقیقا موافق رسم عثمانی است.

و این عبارت خود ابن مجاهد است که سندهایش به عاصم را ذکر میکند:

السبعة في القراءات (ص: 94)

أسانيد قراءة عاصم
۱- وما كان من قراءة عاصم بن أبي النجود عن أبي بكر بن عياش فإن عبد الله بن محمد بن شاكر أخبرني بها عن يحيى بن آدم عن أبي بكر بن عياش عن عاصم من أول القرآن إلى خاتمة الكهف
۲- وأخبرني إبراهيم بن أحمد بن عمر الوكيعي عن أبيه عن يحيى بن آدم عن أبي بكر عن عاصم بذلك من أول القرآن إلى آخره
۳- وأخبرني محمد بن الجهم قال حدثنا عبد الله بن عمرو بن أبي أمية البصري عن أبي بكر عن عاصم بذلك من أوله إلى آخره
۴- قال وحدثني ابن الجهم أيضا قال وحدثنا أبو توبة ميمون بن حفص النحوي عن الكسائي عن أبي بكر عن عاصم
۵- قال وأخبرني أبو بكر موسى بن إسحق عن هرون بن حاتم أبي بشر عن حسين بن علي الجعفي عن أبي بكر عن عاصم
۶- وحدثني موسى بن إسحق ومحمد بن عيسى بن حيان المقرىء عن أبي هشام عن يحيى عن أبي بكر عن عاصم
۷- وحدثني الكسائي محمد بن يحيى عن أبي الحارث عن أبي عمارة عن حفص عن عاصم
۸- وحدثني أحمد بن علي الخزاز قال حدثنا ابو عمر هبيرة بن محمد التمار عن حفص بن سليمان عن عاصم
۹- وحدثني أبو محمد الرقي عن أبي عمر الدوري عن أبي عمارة عن حفص عن عاصم
۱۰- وأخبرني محمد بن حماد بن ماهان الدباغ قال حدثني أبو الربيع عن حفص عن عاصم
۱۱- وحدثنا أبو بكر وهب بن عبد الله المروزي قال حدثنا الحسن بن المبارك الأنماطي ويعرف بابن اليتيم قال حدثنا أبو حفص عمرو بن الصباح بن صبيح قال رويت هذه القراءة عن أبي عمر البزاز وهو حفص بن سليمان بن المغيرة ويعرف بالأسدي قال قرأت على عاصم بن أبي النجود ، وذكر أبو عمر أنه لم يخالف عاصما في حرف من كتاب الله إلا في قوله تعالى {من ضعف}
۱۲- وحدثني أحمد بن علي الخزاز ومحمد بن حيان عن محمد بن يحيى القطعي عن أبي زيد النحوي عن المفضل بن محمد الضبي عن عاصم
۱۳- حدثني محمد بن حيان من أول القرآن إلى خاتمة سورة آل عمران
۱۴- وحدثني الخزاز أحمد بن علي من أول سورة النساء إلى آخر القرآن
۱۵- وحدثني عبد الله بن سليمان قال حدثنا أبو زيد عمر بن شبة قال حدثنا جبله عن المفضل عن عاصم
۱۶- وحدثني غير واحد من أصحابنا عن أصحاب أبان عن أبان عن عاصم
۱۷- وقد ذكرت ما روى غير هؤلاء عن عاصم في المواضع التي رويت عن الذي رواه وأوصله إلي كحماد بن سلمة والضحاك بن ميمون وحماد بن عمرو الأسدي وشيبان بن عبد الرحمن ونعيم بن ميسرة النحوي والحكم بن ظهير والمغيرة بن مقسم الضبي وحماد بن شعيب وغير هؤلاء إذا خالفوا غيرهم ممن روى عنه الحرف والحرفين والأكثر في مواضعها

مخصوصا بند ۱۷ را با دقت نگاه کنید.

نقل قول:

چرا اسمی از قرائت عاصم بروایت شعبه که بقرائت ابن مسعود میرسد برده نمیشود ؟

میگویند اشتهار امروزه قرائت حفص عن عاصم، مربوط به حنفی بودن حکومت عثمانی و خط حافظ عثمان و صنعت چاپ است که دست به دست هم داده و کشورهای شرق مطلقا (نه غرب افریقا) یک قرائت رایج شد، و گرنه این عبارت کاشف از حال قرن دهم است، میگوید تمام شهرت در بین عجم برای روایت شعبه است:

خلاصة المنهج، ج‏1، ص: 3 - ملا فتح الله كاشانى-- متوفی 988
و از قرائت معتبره برواية بكر از عاصم كه در ميان عجم شهرتى تمام دارد اختصار خواهد رفت و ببعضى كلمات كه حفص را با او طريق مخالفت و معنى كلام بسبب آن اختلاف تغيير مييابد اشارتى با او خواهد شد
.
تعداد 2 كاربر از عبدالعلی69 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 12:45AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه