بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

گفتگوي بسته شده

ابزار گفتگو
قديمي Tuesday 15 August 2017   #1996
صبح
همانا صبح نزديك است

نشان صبح

تاريخ ثبت نام: Sep 2002
مكان: زمین خدا
پاسخ‌ها: 34,261
روزنوشته ها: 10
ج: دین مادری؛ حق یا ناحق؟

... وَلَا يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إِلَّا خَسَارًا
قديمي Tuesday 15 August 2017   #1997
مهبد1
مهمان

تاريخ ثبت نام: Aug 2017
پاسخ‌ها: 22

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است نمايش نوشته
دوست گرامی، قبلا اشاره کردم، و توضیح بیشتر اینکه اساسا کلمه مبارکه (الله) در بین مردم مصر، یادگار حضرت یوسف ع بود، در آیه ۳۷ سوره مبارکه یوسف، صریحا میگوید:

إنّي ترکت ملّة قوم لا یؤمنون بالله

دوست گرامی! لا یؤمنون بالله یعنی ایمان به الله دارند یا ندارند؟

و لذا وقتی میگویند من بر ملّة پدران خود هستم، میگویند: ما کان لنا ان نشرک بالله من شیء، برای ما ممکن نیست که شرک به خدا بیاوریم، ولی مردم مصر، مشرک هستند، یعنی در واقع مشرک هستند، نه اینکه ایمان به الله دارند و خودشان آگاهانه یک شریک دیگر برای خدایی که ایمان دارند قرار میدهند، اگر اینچنین است پس معنای لا یؤمنون بالله چیست؟

اینجا صحبت از شرک خفي نیست، صحبت از درجات بالای ایمان نیست، بلکه همین کلاس اول و درجه ابتدایی ایمان منظور است، و لذا میگویند: أ أرباب متفرقون خیر أم الله الواحد القهار؟، آنها را با الله تبارک و تعالی به عنوان خدای یگانه قهّار، انس میدهند، و از خدایان متفرق که اسمائی بیش نیستند که پدرانشان نامیدند، پرهیز میدهند، به این آیات با دقت نگاه کنید:

قَالَ لَا يَأْتِيكُمَا طَعَامٌ تُرْزَقَانِهِ إِلَّا نَبَّأْتُكُمَا بِتَأْوِيلِهِ قَبْلَ أَن يَأْتِيَكُمَا ذَالِكُمَا مِمَّا عَلَّمَنىِ رَبىّ‏ِ إِنىّ‏ِ تَرَكْتُ مِلَّةَ قَوْمٍ لَّا يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ هُم بِالاَْخِرَةِ هُمْ كَفِرُونَ(37)وَ اتَّبَعْتُ مِلَّةَ ءَابَاءِى إِبْرَاهِيمَ وَ إِسْحَاقَ وَ يَعْقُوبَ مَا كاَنَ لَنَا أَن نُّشْرِكَ بِاللَّهِ مِن شىَ‏ْءٍ ذَالِكَ مِن فَضْلِ اللَّهِ عَلَيْنَا وَ عَلىَ النَّاسِ وَ لَاكِنَّ أَكْثرََ النَّاسِ لَا يَشْكُرُونَ(38)يَاصَاحِبىَ‏ِ السِّجْنِ ءَ أَرْبَابٌ مُّتَفَرِّقُونَ خَيرٌْ أَمِ اللَّهُ الْوَاحِدُ الْقَهَّارُ(39)مَا تَعْبُدُونَ مِن دُونِهِ إِلَّا أَسْمَاءً سَمَّيْتُمُوهَا أَنتُمْ وَ ءَابَاؤُكُم مَّا أَنزَلَ اللَّهُ بهَِا مِن سُلْطَنٍ إِنِ الْحُكْمُ إِلَّا لِلَّهِ أَمَرَ أَلَّا تَعْبُدُواْ إِلَّا إِيَّاهُ ذَالِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَ لَاكِنَّ أَكْثرََ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ(40)
.
شما می گوید شرک مردم مصر دلیل بر قبول خداوند نیست اگر چنین است پس چه معنی دارد که یوسف خطاب به دورفیق زندانی خود در آیه 40 بگوید شما نمی پرستید جز نامهایی را که شما وپدرانتان آنهارا نامیده اید .وخدا دلیلی بر حقانیت آنها نازل نکرده است.
اگر آنها خداوندرا قبول نداشتند پس چه معنی دارد که یوسف از آنها از جانب خداوند دلیل بخواهد

نقل قول:
حال برگردیم به آیه ۳۴ سوره مبارکه غافر که شما آوردید، قبلا عرض کردم که آیه نمیگوید شما در حضرت یوسف شک داشتید، بلکه میگوید در آنچه یوسف برای شما آورده بود شک داشتید، به ترجمه خودتان نگاه کنید: (و از آنچه براى شما آورد همواره در ترديد بوديد)، پس وقتی در الله شک داشتند، نزد آنها، الله، خدای یوسف بود، و وقتی حضرت یوسف ع وفات کردند گفتند: الله (خدای یوسف) هرگز پس از یوسف فرستاده‏‌اى را برنخواهد انگيخت، یعنی خدای مشکوک یوسف، با رفتن یوسف، رفت، و هرگز دیگر سخنی از او نخواهد بود.
از کجای آیه شما فهمیدید منظور از آنچه یوسف آورد منظور خدای یوسف است ؟
درصورتی که اعتراف دارند که بعد از یوسف خداهرگز فرستاده ای نفرستاده است
نکته دیگر که باید به آن توجه کرد
وَقَالَ رَجُلٌ مُؤْمِنٌ مِنْ آلِ فِرْعَوْنَ يَكْتُمُ إِيمَانَهُ أَتَقْتُلُونَ رَجُلًا أَنْ يَقُولَ رَبِّيَ اللَّهُ وَقَدْ جَاءَكُمْ بِالْبَيِّنَاتِ مِنْ رَبِّكُمْ وَإِنْ يَكُ كَاذِبًا فَعَلَيْهِ كَذِبُهُ وَإِنْ يَكُ صَادِقًا يُصِبْكُمْ بَعْضُ الَّذِي يَعِدُكُمْ إِنَّ اللَّهَ لَا يَهْدِي مَنْ هُوَ مُسْرِفٌ كَذَّابٌ ﴿۲۸﴾غافر
و مردى مؤمن از خاندان فرعون كه ايمان خود را نهان مى‏ داشت گفت آيا مردى را مى ‏كشيد كه مى‏ گويد پروردگار من خداست و مسلما براى شما از جانب پروردگارتان دلايل آشكارى آورده و اگر دروغگو باشد دروغش به زيان اوست و اگر راستگو باشد برخى از آنچه به شما وعده مى‏ دهد به شما خواهد رسيد چرا كه خدا كسى را كه افراطكار دروغزن باشد هدايت نمى ‏كند (۲۸)

اول در برابر قوم ظالم خود به دو نکته اشاره می کند یکی که کسی را میخواهید بکشید که می گوید پروردگارمن خداست
دوم می گوید که ازجانب پروردگارتان دلایل آشکار آورده است .
مگر موسی از جانب فرعون دلایل آشکار آورده بود
شما که می گوید آنها به الله اعتقاد نداشتند
مهبد1 حاضر نيست  
قديمي Tuesday 15 August 2017   #1998
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 22,635

دانشمند به توی لائیک می گم ازخدا بترس از قیامت بترس حسابی هست کتابی هست و.......
مگه لازمه اینه که شما اعتقاد به خدا داشته باشی وقیامت و......
ودر واقع هر کسی مخلوقه وخدا او رو خلق کرده
یا واقعا نمی فهمید یا خودتون روبه نفهمی زدید
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست  
قديمي Tuesday 15 August 2017   #1999
hosyn
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: May 2008
پاسخ‌ها: 1,953

نقل قول:

نقل قول:
در اصل توسط ghanet نوشته شده است نمايش نوشته
پس ملائکه یعنی خوشگلها! عیب ندارد من این را برایتان ثبت می کنم تا همیشه در خاطرم باشد که باید همواره دور و برتان را خلوت نگه دارم.
چه می شود کرد؟! این استراتژی گفتمان شماست که مانند آن بچه طبیب، به هرچه در اطراف ببینید می آویزید.
خیر! یعنی از ما بهتران! حرف من را تحریف نکنید، بلی، اگر منظور از خوشگل، یعنی گل و طینت و سرشت او، خوش و خوب است، مانعی ندارد.
پشیمان شدم! پشیمان شدم! که چرا قبول نکردم ملائکة به معنای خوشگلها باشد! در این تاپیکی که همه واژگان قرآن کریم، معنایش تغییر کرده، و واژه‌ها، دیگر معنای مادری ندارد، طبیب ما از ماست و کشک و دوغ و پالان، یک طبابتی میکند که آن سرش ناپیدا! پس چرا ملائکة‌اش به معنای مادری بماند؟!!! در قرآنی که صلاة به معنای نماز نیست، سجده به معنای سجده نیست، رکوع به معنای رکوع نیست، اله به معنای اله نیست، عبادت به معنای عبادت نیست، مقام ابراهیم به معنای مقام ابراهیم نیست، و... پس چرا ملائکة به معنای ملائکة باشد؟! ملائکة در قرآن دین حق! یعنی خوشگلها! گذشت زمانی که در قرآن دین مادری، ملائکة یعنی موجودات ملکوتي! این مطلب مهم را در سابقه این تاپیک سراپا علمی، ثبت کنید!
.
hosyn حاضر نيست  
تعداد 2 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
قديمي Tuesday 15 August 2017   #2000
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
در اصل توسط مهبد1 نوشته شده است نمايش نوشته
اگر آنها خداوندرا قبول نداشتند پس چه معنی دارد که یوسف از آنها از جانب خداوند دلیل بخواهد
واضح است! چون تنها راه دستیابی به دلیل از ناحیه خدا، انبیاء ع هستند، و حضرت یوسف ع فرمودند: من و پدران هستیم که انبیاء الهی هستیم، و چنین دلیلی از ناحیه خدا بر ما نازل نشده است، و این معنایش این نیست که آنها ایمان به خدا داشتند، گفتم که صریحا میگویند: لا یؤمنون بالله، اما ایشان و پدرانشان هستند که الله واحد قهّار را ربّ خود قرار دادند.

نقل قول:
از کجای آیه شما فهمیدید منظور از آنچه یوسف آورد منظور خدای یوسف است ؟
از آنجا که کلمه لن به کار بردند، حتی اذا هلک قلتم لن یبعث الله، یعنی وقتی یوسف هلاک شد شما گفتید تا ابد هرگز، الله، پیامبری نخواهد فرستاد، اگر در خدای یوسف شک نداشتند پس چرا میگویند برای ابد، الله، محو شد؟

نقل قول:
دوم می گوید که ازجانب پروردگارتان دلایل آشکار آورده است .
مگر موسی از جانب فرعون دلایل آشکار آورده بود
شما که می گوید آنها به الله اعتقاد نداشتند
اگر اینچنین است پس چگونه فورا میگوید: (اگر دروغگو است...) ، چون کسی که بینات از ناحیه پروردگار آورده چگونه دروغگو ممکن است بشود؟ دوست گرامی، واضح است که ایشان دعوت رسمی حضرت موسی ع را از ناحیه ایشان، تکرار میکند، و سپس میگوید: اگر دروغگوست کذا و اگر راستگوست کذا، یعنی حضرت موسی ع وقتی فرعون پرسید ربّ العالمین کیست؟ جواب دادند: ربّکم و ربّ آبائکم الاولین، ربّ شما و پدرانتان، و مؤمن آل فرعون میگوید: ای قوم! این شخص میگوید: از ناحیه ربّ شما و پدرانتان این علامات را آورده است، اگر دروغگوست ضرر دروغش به خودش باز میگردد، و اگر راستگوست بعض وعیدهایش گریبان‌گیر شما میشود.
.
hosyn حاضر نيست  
قديمي Tuesday 15 August 2017   #2001
ghanet
عضو ثابت

تاريخ ثبت نام: Mar 2016
پاسخ‌ها: 1,226

نقل قول:
پشیمان شدم! پشیمان شدم! که چرا قبول نکردم ملائکة به معنای خوشگلها باشد! در این تاپیکی که همه واژگان قرآن کریم، معنایش تغییر کرده، و واژه‌ها، دیگر معنای مادری ندارد، طبیب ما از ماست و کشک و دوغ و پالان، یک طبابتی میکند که آن سرش ناپیدا! پس چرا ملائکة‌اش به معنای مادری بماند؟!!! در قرآنی که صلاة به معنای نماز نیست، سجده به معنای سجده نیست، رکوع به معنای رکوع نیست، اله به معنای اله نیست، عبادت به معنای عبادت نیست، مقام ابراهیم به معنای مقام ابراهیم نیست، و... پس چرا ملائکة به معنای ملائکة باشد؟! ملائکة در قرآن دین حق! یعنی خوشگلها! گذشت زمانی که در قرآن دین مادری، ملائکة یعنی موجودات ملکوتي! این مطلب مهم را در سابقه این تاپیک سراپا علمی، ثبت کنید!
.
حسین دوباره شلوغش نکن!
این خود تو بودی که ملائکه را به خوبرویان ترجمه کردی و خوبرویان یعنی خوشگلها
خوبرویان = خوشگلها
من همچنان منتظر جواب سئوال یک خطی خود هستم تا انشاء الله این قضیه خوشگلها را فیصله دهم:
آیا مردم مصر باستان ( مثلاً مصریان هم عصر موسی) زبانشان عربی بود؟

آخرين ويرايش ghanet ، Tuesday 15 August 2017 در 10:02PM.
ghanet حاضر نيست  
قديمي Tuesday 15 August 2017   #2002
ghanet
عضو ثابت

نقل قول:

و لذا وقتی میگویند من بر ملّة پدران خود هستم، میگویند: ما کان لنا ان نشرک بالله من شیء، برای ما ممکن نیست که شرک به خدا بیاوریم، ولی مردم مصر، مشرک هستند، یعنی در واقع مشرک هستند، نه اینکه ایمان به الله دارند و خودشان آگاهانه یک شریک دیگر برای خدایی که ایمان دارند قرار میدهند، اگر اینچنین است پس معنای لا یؤمنون بالله چیست؟

همانگونه که قبلاً عرض کردم؛ در فرهنگ قرآن، اله معنای عام دارد و به هر چیزی ممکن است اطلاق شود. آلهه ای که مردم به آنها ایمان دارند متعدد هستند اما یگانه اله مردم، فقط اله معهود الله است. الله می فرمایند:

أَنَّمَا إِلَٰهُكُمْ إِلَٰهٌ وَاحِدٌ – لذا هرکس که به اله واحد ایمان نداشته باشد درواقع به الله ایمان ندارد. خداوند در سوره یوسف می فرمایند:

وَمَا أَكْثَرُ النَّاسِ وَلَوْ حَرَصْتَ بِمُؤْمِنِينَ – هر چقدر اصرار کنی اکثر مردم ایمان نمی آورند

چرا ؟
چون:

وَمَا يُؤْمِنُ أَكْثَرُهُمْ بِاللَّهِ إِلَّا وَهُمْ مُشْرِكُونَ –ایمان اکثر مردم به الله، آلوده به شرک است

بنابر این کسی که مشرک است به الله ایمان ندارد هرچند به زبان بگوید دارد.
ghanet حاضر نيست  
قديمي Tuesday 15 August 2017   #2003
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
حسین دوباره شلوغش نکن!
این خود تو بودی که ملائکه را به خوبرویان ترجمه کردی و خوبرویان یعنی خوشگلها
خوبرویان = خوشگلها
من همچنان منتظر جواب سئوال یک خطی خود هستم تا انشاء الله این قضیه خوشگلها را فیصله دهم:
آیا مردم مصر باستان ( مثلاً مصریان هم عصر موسی) زبانشان عربی بود؟
ولی قطع نظر از شوخی، آیا شما همیشه عبارت فارسی را اینطور میفهمید؟ عبارت من را با قبل و بعدش به بچه دبستانی خودتان نشان دهید ببینید خوشگل میفهمد؟:

نقل قول:
اولا: مَلَک و ملائکة در عرف مردم مصر، معنای توحیدی نداشت، بلکه مثل پری در زبان فارسی بود که مقابل دیو است، به معنای موجود زیبای برتر، از ما بهتران! و لذا زنان مصر وقتی حضرت یوسف ع را دیدند گفتند: این بشر نیست! این یک پری برئ است! ان هذا الا ملک کریم.

و شاهد اینکه اصلا مقصود فرعون امر ملکوتی نبود بلکه سراپا زرق و برق دنیوی بود، کلمه اسورة من ذهب است، ابتدا گفت: آیا نمیبینید این نهرها زیر تخت من جاری است؟! سلطنت مصر سراپا برای من است؟! ام انا خیر ام هذا الذی هو مهین، من برترم که این قدر جلالت دارم یا این سست کیان؟! در ادامه گفت: چرا برای او دستبدهای زرین نمیآید؟! و چرا خوبرویان همراه او صف نمیکشند؟! یعنی افراد ضعیف بنی اسرائیل که همگی برده ما هستند همراه او هستند.
آیا تعبیر فارسی: موجود زیبای برتر، یعنی خوشگل؟ اگر گفتیم خدای جمیل اعلی، یعنی خدای خوشگل؟ آیا: اسمه المسیح عیسی بن مریم وجیها فی الدنیا و الآخرة و من المقربین، یعنی خوشگل است در دنیا و آخرت؟ یا برای حضزت موسی ع: و کان عند الله وجیها یعنی نزد خدا، خوشگل بود؟

آیا واژه خوبرویان در دو جمله پشت سر هم: (و چرا خوبرویان همراه او صف نمیکشند؟! یعنی افراد ضعیف بنی اسرائیل که همگی برده ما هستند همراه او هستند.) را که یک فارسی زبان نگاه میکند، از آن خوشگلی میفهمد؟ آیا هر که برده است زشت‌رو است؟
.
hosyn حاضر نيست  
قديمي Tuesday 15 August 2017   #2004
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

جوابهای بی پاسخ اقای حسین به مقاله قسم به ستاره در حال نابودی و مقاله دین مادری ؛حق یا ناحق !
اینجا"

http://www.iranclubs.net/forums/showthread.php?t=155695
قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
عبدالعلی69 حاضر نيست  
قديمي Tuesday 15 August 2017   #2005
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:

همانگونه که قبلاً عرض کردم؛ در فرهنگ قرآن، اله معنای عام دارد و به هر چیزی ممکن است اطلاق شود. آلهه ای که مردم به آنها ایمان دارند متعدد هستند اما یگانه اله مردم، فقط اله معهود الله است. الله می فرمایند:

أَنَّمَا إِلَٰهُكُمْ إِلَٰهٌ وَاحِدٌ – لذا هرکس که به اله واحد ایمان نداشته باشد درواقع به الله ایمان ندارد. خداوند در سوره یوسف می فرمایند:

وَمَا أَكْثَرُ النَّاسِ وَلَوْ حَرَصْتَ بِمُؤْمِنِينَ – هر چقدر اصرار کنی اکثر مردم ایمان نمی آورند

چرا ؟
چون:

وَمَا يُؤْمِنُ أَكْثَرُهُمْ بِاللَّهِ إِلَّا وَهُمْ مُشْرِكُونَ –ایمان اکثر مردم به الله، آلوده به شرک است

بنابر این کسی که مشرک است به الله ایمان ندارد هرچند به زبان بگوید دارد.
این حرفها معروف است و همه دارند میگویند، شما ابتدا بفرمایید چرا وقتی از دین مادری بیرون آمدید قرآن را انتخاب کردید در حالی اطمینان ندارید چیزی بر قرآن تحمیل نشده باشد؟
.
hosyn حاضر نيست  
قديمي Tuesday 15 August 2017   #2006
hosyn
عضو ثابت

نقل قول:
.مهمترین سؤال مخاطب این تاپیک شما، خیلی ساده است، و شما تا کنون از جواب طفره رفته‌اید:

چرا اگر شما از دین مادری خود بیرون آمدید، قرآن را انتخاب کردید؟

شما صریحا اعتراف کردید که:

نقل قول:
من هیچ راهی نمی شناسم که از طریق آن مطمئن شویم آیه ای به قرآن تحمیل شده یا خیر.
و گفتید:

نقل قول:

بالاخره باید از یک جایی شروع کرد؛ قرآن نبود انجیل ، انجیل نبود تورات . نخواستی از یوگا شروع کن.

شما چرا از قرآن شروع کردید؟
دوست گرامی، این سؤال هر کسی است که این تاپیک را مرور کند، و جوابش را از شما انتظار دارد، و انتظار به حقی است، چون بیرون آمدن از دین مادری، محور این تاپیک است.

.

آخرين ويرايش hosyn ، Tuesday 15 August 2017 در 10:41PM.
hosyn حاضر نيست  
قديمي Wednesday 16 August 2017   #2007
ghanet
عضو ثابت

نقل قول:
دوست گرامی، این سؤال هر کسی است که این تاپیک را مرور کند، و جوابش را از شما انتظار دارد، و انتظار به حقی است، چون بیرون آمدن از دین مادری، محور این تاپیک است.

.
حسین تو این سئوال را چند بار پرسیدی من هم جوابت را داده این هم یک بار دیگر:
در عصر رسول الله، یهودیها، نصارا، صائبین، مجوس، تازه مسلمانان و امیها در کنار هم زندگی می کردند. خیلی ها تا آخر عمرشان دست از آئین خود بر نمی داشتند اما بعضی تغییر دین می دادند و به اسلام یا ادیان دیگر می گرویدند. حالا شما برو از یک یهودی که اسلام اسمی را انتخاب کرده بپرس چرا قرآن را گرفتی؟ خواهد گفت: دیدم بهتر است یا درست تر است و از این حرفها.
یا چرا تو رشته ریاضی را انتخاب کردی ؟ چرا اقتصاد یا تجربی نرفتی؟!
من که از فضا نیامده بودم، کما بیش با ادیان دیگر نیز آشنایی داشتم اما تا قبل از خواندن قرآن به دین مادریم بودم، سینه می زدم، زنجیر می زدم و به زور اشک می ریختم تا ثواب ببرم. من تورات و انجیل و قرآن را خواندم و دیدم حرف قرآن بیشتر به دلم می نشیند. اگر انجیل برایم مقبولتر بود شاید آن را انتخاب می کردم.
اگر می خواهید به جواب بهتری برسید از خود سئوال کنید: چرا اکثر مردم به دین مادری خود هستند؟
خداوند می فرمایند از میان اهل کتاب دوره رسول الله عده ای امی بودند و دینشان مادری بود چرا؟ چون کتاب آسمانی خود را نمی خواندند و از محتوای آن آگاه نبودند.
این کتاب آسمانی و نور هدایت الهی است که حق بودن یا نا حق بودن دین مادری را مشخص می کند.
کسی که بدون گرایشهای فرقه ای قرآن را به نظاره می نشیند، سر انجام و به خواست خداوند، پیکره با شکوه توحید را در آن می بیند، حالا اگر گوشه ای از این پیکره زخمی شده باشد در شناخت ما از توحیدی که به عینه روئیتش کردیم و اصل و اساس کتاب است، تأثیر قابل ملاحظه ای نمی گذارد. ممکن است چیزی به قرآن اضافه شده یا از آن کم شده باشد، به هر حال نتوانسته خدشه ای بر اصل کتاب وارد کند.

آخرين ويرايش ghanet ، Wednesday 16 August 2017 در 05:30AM.
ghanet حاضر نيست  
قديمي Wednesday 16 August 2017   #2008
ghanet
عضو ثابت

داشتم چه می گفتم؟
گفتم: دری که قرار بود اصحاب موسی از آن وارد شوند در خاصی نبود بلکه یک اصطلاح قرآنی است که در زبانهای دیگر نیز وجود دارد، مثل: در فرمانبرداری یا در تسلیم. در ناسازگاری یا در سازش، در جنگ و غیره.
در قرآن کریم، سجده به معنی تسلیم شدن و مطیع بودن است نه پیشانی بر زمین گذاشتن:
آیه شماره 107 سوره اسری یکی از آیاتی است که در حد اعلا معنای حقیقی سجده را نمایان می کند و نشان می دهد تصور ما از سجده و آن شکلی که از دوران کودکی در ذهنمان نقش بسته نا درست است و سجده مد نظر قرآن یک حرکت فیزیکی مثل پیشانی بر زمین نهادن نیست.این آیه واقعاً در نوع خود بی نظیر است و در باره حقیقت سجده هیچ حرفی برای گفتن باقی نمی گذارد:

قُلْ آمِنُوا بِهِ أَوْ لَا تُؤْمِنُوا ۚ إِنَّ الَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ مِنْ قَبْلِهِ إِذَا يُتْلَىٰ عَلَيْهِمْ يَخِرُّونَ لِلْأَذْقَانِ سُجَّدًا [107:17]

همانگونه که دیده اید و شنیده اید، در سجده ای که ابتدا از مادر آموخته ایم ، مردم با پیشانی به زمین می افتند نه با چانه و اگر کسی چانه اش را روی زمین بگذارد ، پیشانیش به خاک نمی رسد خواستید امتحان کنید. اینجا بهترین جایی است که نشان می دهد سجده دین مادری با سجده ای که قرآن به تصویر می کشد متفاوت است و تفاوتشان از زمین تا آسمان است.

پس عبارت يَخِرُّونَ لِلْأَذْقَانِ یعنی چه؟

می دانید وقتی چانه از حالت معمولی خود به طرف پایین حرکت می کند تا کجا می تواند پایین بیاید و هنگامی که به پایین ترین حد حرکت خود رسید، قامت انسان چه شکلی پیدا می کند؟ در این حالت گردن بطور کامل خم می شود و گردن کشان و سرکشان سر به زیر می اندازند و مطیع می شوند:

ghanet حاضر نيست  
قديمي Wednesday 16 August 2017   #2009
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

زکی
عبدالعلی69 حاضر نيست  
قديمي Wednesday 16 August 2017   #2010
مهبد1
مهمان

تاريخ ثبت نام: Aug 2017
پاسخ‌ها: 22

نقل قول:
واضح است! چون تنها راه دستیابی به دلیل از ناحیه خدا، انبیاء ع هستند، و حضرت یوسف ع فرمودند: من و پدران هستیم که انبیاء الهی هستیم، و چنین دلیلی از ناحیه خدا بر ما نازل نشده است، و این معنایش این نیست که آنها ایمان به خدا داشتند، گفتم که صریحا میگویند: لا یؤمنون بالله، اما ایشان و پدرانشان هستند که الله واحد قهّار را ربّ خود قرار دادند..
این جواب شما بی معنی است چرا که یوسف از دورفیق دلیل خواست نه دورفیق از یوسف که یوسف بخواهد بگوید به ما چنیین چیزی نازل نشده است

نقل قول:
از آنجا که کلمه لن به کار بردند، حتی اذا هلک قلتم لن یبعث الله، یعنی وقتی یوسف هلاک شد شما گفتید تا ابد هرگز، الله، پیامبری نخواهد فرستاد، اگر در خدای یوسف شک نداشتند پس چرا میگویند برای ابد، الله، محو شد؟
انکار پیامبران دیگر دلیل نمی شودکه به خداوند ایمان نداشته باشند .چرا که خیلی از ادیان هستند که پیامبران بعد از پیامبر خودرا قبول ندارند همین یهودیان چقدر پیامبران را کشتند ودروغگو خواندن آیا باید گفت که به خداوند ایمان ندارند

نقل قول:
اگر اینچنین است پس چگونه فورا میگوید: (اگر دروغگو است...) ، چون کسی که بینات از ناحیه پروردگار آورده چگونه دروغگو ممکن است بشود؟ دوست گرامی، واضح است که ایشان دعوت رسمی حضرت موسی ع را از ناحیه ایشان، تکرار میکند، و سپس میگوید: اگر دروغگوست کذا و اگر راستگوست کذا، یعنی حضرت موسی ع وقتی فرعون پرسید ربّ العالمین کیست؟ جواب دادند: ربّکم و ربّ آبائکم الاولین، ربّ شما و پدرانتان، و مؤمن آل فرعون میگوید: ای قوم! این شخص میگوید: از ناحیه ربّ شما و پدرانتان این علامات را آورده است، اگر دروغگوست ضرر دروغش به خودش باز میگردد، و اگر راستگوست بعض وعیدهایش گریبان‌گیر شما میشود.
اگر توجه کرده باشی دروغگو خواندن پیامبران کار مخالفین است و موسی را نیز دروغگو می خواندند همانطور که خداوند در آیه 87 سوره بقره می فرمایند

وَلَقَدْ آتَيْنَا مُوسَى الْكِتَابَ وَقَفَّيْنَا مِنْ بَعْدِهِ بِالرُّسُلِ وَآتَيْنَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ الْبَيِّنَاتِ وَأَيَّدْنَاهُ بِرُوحِ الْقُدُسِ أَفَكُلَّمَا جَاءَكُمْ رَسُولٌ بِمَا لَا تَهْوَى أَنْفُسُكُمُ اسْتَكْبَرْتُمْ فَفَرِيقًا كَذَّبْتُمْ وَفَرِيقًا تَقْتُلُونَ ﴿۸۷﴾
و همانا به موسى كتاب [تورات] را داديم و پس از او پيامبرانى را پشت‏ سر هم فرستاديم و عيسى پسر مريم را معجزه ‏هاى آشكار بخشيديم و او را با روح القدس تاييد كرديم پس چرا هر گاه پيامبرى چيزى را كه خوشايند شما نبود برايتان آورد كبر ورزيديد گروهى را دروغگو خوانديد و گروهى را كشتيد (۸۷)
یا دروغگو می خواندند یا می کشتند
همانطور هم آل فرعون عمل می کردند

نقل قول:
سپس افزود: (خداوند كسى را كه اسرافكار و بسيار دروغگو است هدايت نمى كند) (ان الله لا يهدى من هو مسرف كذاب ).
اگر موسى راه تجاوز و اسراف و دروغ را پيش گرفته باشد مسلما مشمول هدايت الهى نخواهد شد، و اگر شما چنين باشيد شما نيز از هدايتش ‍ محروم خواهيد گشت .
اين عبارت اخير گرچه دو پهلو است ، اما پيدا است كه نظر مؤ من آل فرعون بيان حال فرعونيان بوده ، ولى به هر حال تكيه او بر ربوبيت (الله ) در اين عبارت و عبارت بعد بيانگر اين واقعيت است كه فرعون يا لااقل گروهى از فرعونيان بطور اجمال اعتقادى به (الله ) داشته اند، و گرنه اين تعبيرات نشانه ايمان او به خداى موسى و همكارى با بنى اسرائيل محسوب مى شد و با اصول تقيه تاكتيكى كه او در پيش ‍ گرفته بود سازگار نبود.
تفسیر آیه 28 سوره غافر از تفسیر نمونه است این که دیگر سخن مفسر شیعه و مرجع تقلید است
که می گوید فرعون یا لااقل گروهی از فرعونیان به الله ایمان داشته اند.
مهبد1 حاضر نيست  
گفتگوي بسته شده

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 08:20PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه