بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Sunday 9 August 2015   #61
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 22,057
ج: *** جوابهای اقای حسین به معاندین در باره شبهه تحریف کلام الله مجید***

ج: حدود دخالت شیاطین در دین !
نقل قول:
در اصل توسط خیرالبریه نوشته شده است

ده بار سوال کردم که خداوند چطوری ودر کجا و کی وبه چه وسیله ای آیاتش را محکم میکند ؟ آیه 52 حج

جواب شما در پاسخ به این سوال منست که مکرر فرار میکنید .

آیا بنده فرار میکنم که سابق جواب شما را دادم و یک کلمه حرف نزدید! خوشتان میآید دوباره همان حرف خود را تکرار کنید و بگویید یاالله جواب دهید!

بنده توضیح دادم که اگر میخواهید بدانید خدا چگونه آیاتش را محکم میکند باید به آیه قبل آن یعنی آیه ۵۱ مراجعه کنید تا اول ببینید مقصود از آیات چیست؟ سپس ببینید چگونه خدا آنها را محکم میکند؟ در اینجا به تفصیل توضیح دادم:

http://www.iranclubs.org/forums/show...93#post2182693

نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است
والذين سعوا في آياتنا معاجزين أولئك أصحاب الجحيم (51)
وما أرسلنا من قبلك من رسول ولا نبي إلا إذا تمنى ألقى الشيطان في أمنيته فينسخ الله ما يلقي الشيطان ثم يحكم الله آياته والله عليم حكيم (52)

آیه ۵۲ سوره مبارکه حج را باید با آیه ۵۱ فهمید، و الذین سعوا فی آیاتنا معاجزین، کلمه آیاتنا همانگونه که برای آیات لفظی به کار میرود در موارد متعدد برای آیات تکوینی هم به کار رفته است، برای بدن فرعون تعبیر آیه و آیات شده: الیوم ننجیک ببدنک لتکون لمن خلفک آیة و ان کثیرا من الناس عن آیاتنا لغافلون، و یا در وصف غار اصحاب کهف تعبیر آیات دارد: و تری الشمس الی قوله تعالی: ذلک من آیات الله، و این نظیر خیلی دارد.

وقتی اسلام کم‌کم رو به رشد گذاشت و جمعیت مسلمین زیاد میشد و آیاتی نظیر شق القمر و سایر معجزات و کرامات، ظهور میکرد که اصل دین را ثابت میکرد، افرادی نظیر ابوسفیان و ولید بن المغیرة و امثالهم ناراحت بودند، انه فکر و قدر، بعد از فکرها گفت: ان هذا الا سحر یؤثر! این جنگ نرم بود، و امثال ابوسفیان هم تدارک جنگ سخت میکردند و چقدر سختی برای مسلمین فراهم کردند، پس این تلاش آنها در آیه ۵۱ اشاره شده است، سعوا فی آیاتنا معاجزین.

در آیه ۵۲ خداوند متعال پیامبرش را تسکین میدهد، میفرماید: هیچ صاحب رسالت و پیام بزرگ نیست مگر اینکه تدبیر میکند بهترین راندمان را در تبلیغش داشته باشد، اما شیاطین هم دست به کار هستند و نمیگذارند خواسته‌های آرمانی او انجام شود و در مسیر تحقق آن سنگ‌اندازی میکنند، و خداوند هم در دو مرحله آثار تخریب شیاطین را از بین میبرد، اول نسخ کوتاه‌مدت، و سپس إحکام درازمدت، میفرماید این شیاطین این همه برای شما زحمت ایجاد کردند با فتح مکه همه آنها نسخ میشود، لیغفر لک الله ما تقدم من ذنبک و ما تاخر، و نسخ، محو و بی‌ثمر کردن تلاش آنهاست، یعنی اصل دین میماند و تلاش آنها برای محو اصل دین به نتیجه نمیرسد، با غدیر یئس الذین کفروا من دینکم، ولی هشدار فلا تخشوهم و اخشونِ برای فتن عظیمه منافقین بر همه اتمام حجت میکند، اما مرحله نهائی که محکم کردن تمام عیار آیات است، در آینده دور (ثم یحکم در قبال فینسخ) محقق میشود، یعنی همان روز لیظهره علی الدین کله، همان روز فسوف یاتي الله بقوم، و در ادامه در آیات ۵۳ به بعد، رمز و حکم قضیه بیان میشود.

دوست گرامی، ببینید ابن عاشور یکی از بهترین تفاسیر معاصر را نوشته، استاد دانشگاه تونس است و عرب‌زبان، در التحریر و التنویر میگوید: اساسا بنده در اصل اینکه ماده تمنی و امنیة در زبان عربی به معنای قرائت بیاید شک دارم، و شواهد لغویین را کافی نمیداند، چقدر این حرف او مؤید آن پیشنهاد بنده است که اصلا عرب از تمنی و امنیة قرائت نمیفهمد!

.

اما گمان نکنید میتوانید از جواب سؤال با طرح سؤال جدید طفره بروید! دوست گرامی، باید بگویید که طبق مبنای شما قرآن حتی یک سوره حمد صاف و سالم دارد یا خیر؟
.
آخرين ويرايش hosyn ، Monday 25 May 2015 در 05:04AM.

تعداد 2 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
حذف تشكر شما ! عبدالعلی69, نجیب
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Wednesday 12 August 2015   #62
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

کسی اگر شیعه باشد در صدد فهم احادیثی که بافهم ضعیفش نمی سازد می رود نه اینکه مطرح نماید وبزرگ نمائی
معلومه موساد ومحفل خوب کارکرده اند
روایت فوق اگر سندا صیحیح باشد حکم کردن طبق ظاهر است وسیره نبی مکرم وال الله معمولا طبق ظاهر بوده
یادم نمی رود
محرم سال گذشته محبین همه عزدار واگر مطلبی من نوشتند در باب کربلا وفضائل امام حسین بود
شما مقاله نوشتی با عنوان واجبی کشی ..................در عاشورا و........
ما حمل بر کج سلیقه گی و جهالت کردیم
اما با بستن شمشیر از روی شما برای مخالفت با خدا ووحی وقران کریم و......
معلومه اون مقاله هم دلالت بر سوء سریره وخبث باطنی شما دارد
شما توهم وتخیل اهل تحقیق بودن دارید وبا سرچ شامله و.......تخیل تحقیق دارید
ایا شده در این چند ساله از بصایر صفار روایتی بیاورید در فضائل ال الله ؟
کجا ؟
و.........
بنده شمارا یهودی می دانم ویا بهائی هستی
اقای حسین وسایر دوستان جواب ها برای شما دادند
مشگل شما عناد ونفهمی ست
ومهمتر از نفهمی تجاهل وخود را به نفهمی زدن است که صدها نمونه دارد که ده ها نمونه اش در همین تایپیک است
اگر به اندازه جوجه ادرک درک داشتی همین یه روایت ذیل رو که اوردی "
امام صادق ع فرمود : نگاه به عورت غيرمسلم مثل نگاه كردن به عورت الاغ است !!! یعنی فیلمهای پورنو خارجی جائز !!!!!!!!!!!!!!!!!
خوب اگر اهل تحقیق بودی در فقه اینهمه روایایت در باب حرام بودن نگاه با ریبه هست ولو به یک حیوان
وانکی رابرای زلزله اوردی و..........
شما مریضی
شما مثالت کبکبی است که سرش رو زیر برف کرد
مشت شما باز شده
وبنده این را در جواب شما ننوشتم
چون شما منتظر جواب از کسی نیستی
وهمان که از موساد ومحفل به شما دیکته شده رو انجام می دهی
نوشتم برای ساده اندیشان
به اخرین جوابت به اقای حسین نگاه کن ببین غیر از جهالت وتجاهل وعناد چیز دیگری هست
ایشان منتظر جواب از شماست وبارها جواب برای ایات متشابه ومعانی متشابه فرمودند و.......
وباز "
هدف یهودیها و......زیر سوال بردن قران کریم و......هست وفعلا در اینجا ایشون مجری انهاست
مقالات ایشان از ابتدای ورد به انجمن
1-خود را شیعه جا زدن وبه پروپای خلفای غاصب تاختن
2- اختلافات بین شیعه را شلعه ور کردن در ده ها مقاله و........
3-زیر سوال بردن عصمت نبی مکرم اسلام واهل البیت
4-به وهم خودش تیر اخر رو زدن وزیر سوال بردن وحی ؛قران کریم و حرفهائی که حتی وهابیهای امروز باسوادها شون نمی زنند
ونهایتا نارحت از اینکه دست شان رو شد
و.......
وبهت الذی کفر

قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Wednesday 12 August 2015   #63
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

اگر چیزی از مذهبت بلد هستی بیا از این حدیث کتاب کافی دفاع کن :

اگر چیزی از مذهبت بلد هستی بیا از این حدیث کتاب کافی دفاع کن :
دقیقا قران کریم ایا ت کریمه در باره بنی اسرائیل که به خدات بگو نه به خدا
روشن کردی با عبارت فوق که مذهب شما غیر از اسلام وایمان است
ایات مبارکات اوائل سوره مبارکه بقره و.......

قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام
قديمي Wednesday 12 August 2015   #64
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:
بله دوست گرامی من هم به اینها اشاره کردم اما کلی گویی کرده اید مثلا توسط چه کسی محکم میگردد وچطوری ؟

ضمنا جواب نداید که آیات متشابه را چرا خداوند در قرآنش آورد .

دوست گرامی، بنده کلی گویی نکردم، دوباره (اگر یکباره کردید!) به عبارت من نگاه کنید، عرض کردم بین فاء با ثم تفاوت است، (فینسخ) با (ثم یحکم) تفاوت میکند، پس قرآن کریم توضیح داده که احکام آیات توسط همان قومی که در آینده میآیند صورت میگیرد، و این احکام ربطی به قضیه غرانیق ندارد، یعنی همان قضیه دروغی که هیچ اثری از آن در آثار و روایات اهل البیت نمیبینیم و اهل البیت بریء هستند از هر کسی که آن را معتقد باشد یا ترویج کند، چون قضیه غرانیق ممکن نیست مگر اینکه کلمه (تمنی) را به معنای تلاوت کردن بگیریم و حال آنکه با توضیحی که دادم اساسا احکام آیات به قرینه آیه ۵۱ تنها و تنها با اینکه کلمه (تمنی) را به معنای آرزو و تمنا کردن بگیریم سازگار است.

و اما چرا خداوند متعال آیات متشابه آورده، پس دوست گرامی، تکرار مکرر حوصله سن و سال بنده نیست، در تاپیک اختلاف قرائت توضیح دادم و بخشی از عرایض من را یکی از دوستان در همین تاپیک آوردند (پست شماره ۴۷)، و حرف اصلی را هم در تاپیک (مصاحف قرآن شبه هولوگرام) توضیح دادم که ابوفاخته که از اصحاب خاص امیر المؤمنین است میگوید: جز حروف مقطعه تمام قرآن آیات متشابه است، و مؤید آنهم آیه دیگر است که تمام قرآن را متشابه مینامد، و بنابر این ام الکتاب که محکمات هستند در مبنای او، رمز قرآن هستند، و شما اگر این حروف را که متفق‌علیه همه است و کسی در آن اختلاف ندارد، نقطه انطلاق خود قرار دهید میتوانید کل قرآن را از آنها استخراج کنید، و از همینجاست که تحریف قرآن محال است هر چند مصاحف مختلف داشته باشیم، و مثالهایش را در همان تاپیک عرض کردم.

.

كاربران ذيل از hosyn بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
حذف تشكر شما ! عبدhttp://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=118279&page=10العلی
قديمي Wednesday 12 August 2015   #65
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:
ما هم گفتیم که فرق دارد وبا شما در مورد إحکام آیات در آینده موافقت کردم اما من سوالم اینست که چطوری خداوند آیاتش را محکم میکند ؟

اگر موافقت کردید پس چرا آیات را به معنای آیات قرآن میگیرید؟! دوست گرامی، اصلا عرض من را نگاه نکردید! بنده عرض کردم منظور از آیات در آیه ۵۲ همان آیات در آیه قبل یعنی ۵۱ است! و لذا در آیه ۵۴ و ۵۵ چهار ضمیر مذکر آمده تا معلوم شود به اصل دین و امنیة الرسول برمیگردد نه آیات که باید ضمیر مؤنث بیاید حتی به لحاظ مفرد آن که آیة است.

نقل قول:
مثلا آیات مربوط به وضوء رسول خدا ص که هزاران مرتبه توسط پیامبر ص توضیح و عملا دیده شد چرا مسلمین به چند صورت وضوء میگیرند ؟!
دیدید که آیات را به معنای آیات قرآن گرفتید؟!!

و مسأله اختلاف در وضو ربطی به إحکام آیات الهی ندارد، یک اختلاف فقهی است که فقهای شیعه هم هر چه بر خلاف فتوای شیعه از اهل البیت رسیده را حمل بر تقیه کردند، حتی مثلا یک نقص برای فقه الرضا این گرفتند که میفرماید: هر دو قرائت جر و فتح صحیح است و شما مخیر در مسح و غسل هستید! کما اینکه مرحوم طبرسی قده از حسن بصری هم تخییر بین غسل و مسح را نقل کردند، و روایات مذکور در تهذیب شیخ قده هم شاهد است، و هزار نکته فقهی باریکتر زمو در جمع بین این روایات ممکن است باشد.

نقل قول:
هنگامیکه آیات وضوء نازل شد بعضی از مسلمین شنیدند که الی المرافق اما در اصل من المرافق بوده است :
دوست گرامی، آیا زیبنده است؟! در همین کافی چند مرتبه در لسان معصومین الی المرافق آمده؟ در باب قبل از همین روایت، یعنی روایت پنجم باب قبل که سندش خیلی بهتر از این روایت است آمده: (و أمر بغسل اليدين إلى المرفقين فليس له أن يدع شيئا من يديه إلى المرفقين إلا غسله لأن الله يقول- فاغسلوا وجوهكم و أيديكم إلى المرافق‏)

نقل قول:
مکرر گفتم که قول بتحریف قران مثل اینست که بگوییم خداوند هم تحریف شده است ! معنی قران چیست ؟ مگر کسی قادر است که قران در لوح محفوظ و در کتاب مکنون در سینه راسخین در علم را تحریف کند ؟؟؟!!!!!
دوست گرامی، این سیاست چماق و هویج است که شرط کار است تا به مقصود برسید.

نقل قول:
اما در مورد اینکه گفتید اختلافی در مقطعات نیست برعکس ، قرائات مختلفی در همین حروف مقطعه هم وارد شده است !
در حروف مقطعة اختلاف نیست، غیر از (حم(۱) عسق(۲)) که اگر در مصحف نگاه کنید دو آیه است، و بعضی مثل ابن عباس آیه دوم را به منزله خبر برای آیه اول گرفته‌اند و به حذف عین در یک قرائت از سبعة احرف خوانده‌اند که بحث خاص خود دارد، و آیه در این قرائت فقط متضمن سنین یعنی ازمنه و اقوام یعنی ملل است که در حقیقت گزینشی از سوره شوری است، مثل مصحف فاطمه که گزینشی از کتاب مبین در حوزه جریانات سیاسی است.

به هر حال در فواتح سور اختلافی نیست، و عسق هم چون آیه دوم است جزء فواتح نیست، و مثلا در ۲۹ سوره که فواتح دارد، کسی بدون فواتح نخوانده، و یا مثلا کاف را کاد مثل صاد نخوانده، و اما اختلاف در مثل اماله که در بحث ما اختلاف حساب نمیشود، و علاوه نکته اصلی در حرف ابوفاخته این است که به فواتح سور بخشی از آیه بعد را ضمیمه کرد و گفت: الم ذلک الکتاب، منها تستخرج سورة البقرة، و الم الله لا اله الا هو، منها تستخرج سورة آل عمران.

ولی اصل حرف این است که اساسا در ام الکتاب که فواتح سور هستند اختلاف ممکن نیست، و قرائت ام الکتاب با خود ام الکتاب تفاوت میکند، شما (الم) را قرائت میکنید: الف لام میم، و چون خداوند متعال اجری جمیع الاشیاء علی سبعة، و نیز تدوین وفق تکوین است، و لذا نزل القرآن علی سبعة احرف میتواند به معنای بسط‌های مختلف ام الکتاب باشد که الف لام میم، یکی از آنهاست.

.
آخرين ويرايش hosyn ، Sunday 7 June 2015 در 08:32AM.

حذف تشكر شما ! عبدالعلی
قديمي Wednesday 12 August 2015   #66
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

دوست گرامي ، آيا قرآن يكي از آيات خدا نيست ؟! آيا رسول خدا ص ودرخت وخورشيد و وضو ونماز ودين از آيات الهي نيستند ؟!

دوست گرامی، توضیح من راجع به آیه ۵۲ مبتنی بر آیه ۵۱ بود، کلمه (معاجزین) در آیه ۵۱ که توضیحش دادم کجا شامل درخت و خورشید و وضو و غیر آن میشود؟! قضیه غرانیق که آیات را آیات قرآن میگیرد مربوط به مکه است در حالی که مشهور این است که سوره حج مدنی است، در مدینه (سعوا فی آیاتنا معاجزین) معنای خاص خود دارد، بلکه اساسا معاجزین برای قضیه غرانیق اصلا معنایی ندارد، بلی واضح است اینکه فصحای عرب جمع شدند تا مثل قرآن بیاورند این مصداق روشن سعوا فی آیاتنا معاجزین است، اما این نه تنها ربطی به قضیه غرانیق ندارد بلکه ضد آن است.

نقل قول:
موافقتي كه من داشتم مربوط به زماني است كه آيات الهي بتمام وكمال تحكيم ميشوند بدست حجت ثاني عشر ع : ليظهره علي الدين كله : در اين زمان ظاهر وباطن همه آيات روشن ميشود .
بنده هم تاکید کردم که مربوط به (فسوف یاتی الله بقوم) است، اما این قومی که در آینده میآیند قرار نیست آیات درخت و خورشید را تحکیم کنند، بلکه در قبال (من یرتدّ) است، یعنی میآیند تا ارتداد صحابه و رجوعهم القهقری که چه فتنه عظیمی در عالم بشریت ایجاد کرده را استدراک کنند: (من یرتدّ منکم عن دینه فسوف یاتی الله بقوم)

.

حذف تشكر شما ! عبدالعلی
قديمي Wednesday 12 August 2015   #67
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

ثانیا در سوره سبأ که مکی است آیات زیر به چه معنی است :

وَالَّذِينَ يَسْعَوْنَ فِي آيَاتِنَامُعَاجِزِينَ أُوْلَئِكَ فِي الْعَذَابِ مُحْضَرُونَ {سبأ/38}

وَالَّذِينَ سَعَوْا فِي آيَاتِنَا مُعَاجِزِينَ أُوْلَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مِّن رِّجْزٍ أَلِيمٌ {سبأ/5}

بنده عرض نکردم معجزه و سعی در آیات در مکه معنا ندارد، بلکه تصریح کردم جمع شدند برای اینکه مثل قرآن کریم بیاورند و این در مکه بود، بلکه سابق تصریح کردم که اصل آیات غیر قرآن غالبا مکی بود مثل شق القمر، و لذا گفتم:
نقل قول:
در اصل توسط hosyn نوشته شده است
والذين سعوا في آياتنا معاجزين أولئك أصحاب الجحيم (51)
وما أرسلنا من قبلك من رسول ولا نبي إلا إذا تمنى ألقى الشيطان في أمنيته فينسخ الله ما يلقي الشيطان ثم يحكم الله آياته والله عليم حكيم (52)

آیه ۵۲ سوره مبارکه حج را باید با آیه ۵۱ فهمید، و الذین سعوا فی آیاتنا معاجزین، کلمه آیاتنا همانگونه که برای آیات لفظی به کار میرود در موارد متعدد برای آیات تکوینی هم به کار رفته است، برای بدن فرعون تعبیر آیه و آیات شده: الیوم ننجیک ببدنک لتکون لمن خلفک آیة و ان کثیرا من الناس عن آیاتنا لغافلون، و یا در وصف غار اصحاب کهف تعبیر آیات دارد: و تری الشمس الی قوله تعالی: ذلک من آیات الله، و این نظیر خیلی دارد.

وقتی اسلام کم‌کم رو به رشد گذاشت و جمعیت مسلمین زیاد میشد و آیاتی نظیر شق القمر و سایر معجزات و کرامات، ظهور میکرد که اصل دین را ثابت میکرد، افرادی نظیر ابوسفیان و ولید بن المغیرة و امثالهم ناراحت بودند، انه فکر و قدر، بعد از فکرها گفت: ان هذا الا سحر یؤثر! این جنگ نرم بود، و امثال ابوسفیان هم تدارک جنگ سخت میکردند و چقدر سختی برای مسلمین فراهم کردند، پس این تلاش آنها در آیه ۵۱ اشاره شده است، سعوا فی آیاتنا معاجزین.

در آیه ۵۲ خداوند متعال پیامبرش را تسکین میدهد، میفرماید: هیچ صاحب رسالت و پیام بزرگ نیست مگر اینکه تدبیر میکند بهترین راندمان را در تبلیغش داشته باشد، اما شیاطین هم دست به کار هستند و نمیگذارند خواسته‌های آرمانی او انجام شود و در مسیر تحقق آن سنگ‌اندازی میکنند، و خداوند هم در دو مرحله آثار تخریب شیاطین را از بین میبرد، اول نسخ کوتاه‌مدت، و سپس إحکام درازمدت، میفرماید این شیاطین این همه برای شما زحمت ایجاد کردند با فتح مکه همه آنها نسخ میشود، لیغفر لک الله ما تقدم من ذنبک و ما تاخر، و نسخ، محو و بی‌ثمر کردن تلاش آنهاست، یعنی اصل دین میماند و تلاش آنها برای محو اصل دین به نتیجه نمیرسد، با غدیر یئس الذین کفروا من دینکم، ولی هشدار فلا تخشوهم و اخشونِ برای فتن عظیمه منافقین بر همه اتمام حجت میکند، اما مرحله نهائی که محکم کردن تمام عیار آیات است، در آینده دور (ثم یحکم در قبال فینسخ) محقق میشود، یعنی همان روز لیظهره علی الدین کله، همان روز فسوف یاتي الله بقوم، و در ادامه در آیات ۵۳ به بعد، رمز و حکم قضیه بیان میشود.

دوست گرامی، ببینید ابن عاشور یکی از بهترین تفاسیر معاصر را نوشته، استاد دانشگاه تونس است و عرب‌زبان، در التحریر و التنویر میگوید: اساسا بنده در اصل اینکه ماده تمنی و امنیة در زبان عربی به معنای قرائت بیاید شک دارم، و شواهد لغویین را کافی نمیداند، چقدر این حرف او مؤید آن پیشنهاد بنده است که اصلا عرب از تمنی و امنیة قرائت نمیفهمد!

.

اما عرض کردم سعی در آیات معاجزین در مدینه معنای خاص خود دارد، و علاوه ممکن نیست ناظر به قضیه دروغین غرانیق باشد، چون غرانیق مربوط به آیات قرآن وتلاوت آنها است، ولی معاجزین برای بی اثر کردن تمام آیات الهی بود که توسط اسلام و پیامبر آن ظهور کرده بود.

.

حذف تشكر شما ! عبدالعلی
قديمي Wednesday 12 August 2015   #68
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

ج: اشتباه خدا یا اشتباه عثمان ؟!
نقل قول:
اشتباه خدا یا اشتباه عثمان ؟!

به نظر شما، سوم ندارد؟!

نقل قول:

چرا در این آیات با وجود همسانی ، دو ضمیر مختلف بکار رفته است :

ذَلِكَ مِنْ أَنبَاء الْغَيْبِ نُوحِيهِ إِلَيكَ وَمَا كُنتَ لَدَيْهِمْ إِذْ يُلْقُون أَقْلاَمَهُمْ أَيُّهُمْ يَكْفُلُ مَرْيَمَ وَمَا كُنتَ لَدَيْهِمْ إِذْ يَخْتَصِمُونَ {آل عمران/44}
تِلْكَ مِنْ أَنبَاء الْغَيْبِ نُوحِيهَا إِلَيْكَ مَا كُنتَ تَعْلَمُهَا أَنتَ وَلاَ قَوْمُكَ مِن قَبْلِ هَذَا فَاصْبِرْ إِنَّ الْعَاقِبَةَ لِلْمُتَّقِينَ {هود/49}
ذَلِكَ مِنْ أَنبَاء الْغَيْبِ نُوحِيهِ إِلَيْكَ وَمَا كُنتَ لَدَيْهِمْ إِذْ أَجْمَعُواْ أَمْرَهُمْ وَهُمْ يَمْكُرُونَ {يوسف/102}

چه همسانی؟! شما فرق تلک با ذلک نمیدانید؟ آنجا که به چند واقعه اشاره شده (تلک) میگویند و آنجا که به یک واقعه اشاره شده (ذلک) میگویند، و در نتیجه آنجا که (تلک) گفتند ضمیر مؤنث میآورند و آنجا که (ذلک) گفتند ضمیر مذکر میآورند.

.

تعداد 2 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
حذف تشكر شما ! عبدالعلی69, کاظم.ک

http://iranclubs.org/forums/showthread.php?t=153980
قديمي Saturday 15 August 2015   #69
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

دوست گرامی، چه اجباری هست؟ انسان وارد بحثی شود که سر سوزن سواد آن را ندارد و فقط آبروی خود را میبرد! شما لا اقل همین پست آخر خود را به یک معلم زبان عربی یا یک عرب ‌زبان کافر که اصلا حساسیتی روی قرآن ندارد نشان دهید و سپس لبخند معنادار او را ببینید! سابقا بنده به شما عرض کردم که کلاس نرفته و درس نخوانده‌اید و فقط عبارات کتب جمع‌واری کردید بدون فهم متن، اما جواب دادید: نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت به غمزه مسأله آموز صد مدرس شد! بلی! یکی از آن غمزه‌های شما همین پست آخری شماست! به صد مدرس نشان دهید!
.
تعداد 3 كاربر از hosyn بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :
حذف تشكر شما ! سید احسان, عبدالعلی69, کاظم.ک
قديمي Tuesday 18 August 2015   #70
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:
شکر خدا را که بر من منت نهاد تا مسائل را از نطفه چنان بررسی دقیق وعمیق میکنم که هیچ کس نتواند بران خدشه وارد سازد .

معلم زبان عربی ، عرب زبانی بالاتر از امام نحویین سیبویه وزجاج و ابوحاتم و زمخشری و ابوعلی فارسی و نحاس وفراء و ....و که بعضی آیات وقرائات مصحف عثمان را قبیح و سخیف دانسته اند !

شما تحصیلاتتان چقدر است ؟ شاید هم تا کنون مطالب ائمه نحو عربی را در تخطئه این مصحف ندیده اید چرا که اگر دیده اید وچنین مطلبی نوشتید قطعا بنص قرآن جزو ملعونینی هستید که حقیقت را کتمان میکنید ! فنجعل لعنة الله علی الکاذبین .

اگر هم ندیده اید چرا با نوشتن چنين مطالبي أبروي خود را ميبريد ؟ بیایید همگان ببینید :

اما ابتدا ببینیم عرب زبانان و عرب دانان و زبان شناسان عرب در باره بعضی آیات این مصحف چه نوشته وگفته اند ومن دخالتی نمیکنم فقط خودتان اختلاف عمیق بین ایشان وقرائات قران را ببینید :

(إنّ هذين لساحران) وهذه لا سؤال فيها لأن إسم (إنّ) منصوب (إنّ هذين) وهذه قراءة أبي عمرو.

وكقراءة ابن كثير ( إن قتلهم كان خطاء كبيراً )

.....
.....
واين يعني ماله كشي تمام عيار !

دوست گرامی، چرا مغالطه میکنید؟ کجا بنده گفتم مثل آیه (إن هذان لساحران) که شهره آفاق از روز اول در طی پانزده قرن است را به معلم عربی نشان دهید؟! اینجا اینترنت است و کلمات من و شما میماند و همه میبینند و قضاوت خواهند کرد که چه کسی آبروی خود را میبرد، لعنت خدا بر من را اگر بخواهم آبروی یک عالم درس‌خوانده زحمت‌کشیده را ببرم یا کمرنگ کنم.

شما یک تاپیک پر طمطراق زدید با عنوان (اشتباه خدا یا اشتباه عثمان؟!) و مخلوطی از مطالب غلط که بنده گفتم مطالب پست اخیر خودتان در مسأله تانیث را به معلم زبان عربی نشان دهید! بنده نگفتم امثال (إن هذان لساحران) که روز اول نحوخوانی هر بچه‌ای آن را میشنود و از روز اول از عایشه و امثال او آن را سؤال میکردند را با آب و تاب نقل کنید!

ای منصفین ناظر در این کلمات، چه اهل اطلاع از نحو هستید و چه نیستید، شما چند سطر اول این تاپیک پر طمطراق را ببینید یا به معلم نحو نشان دهید و ببینید چه نمره‌ای به نسبت دهنده اشتباه به مصحف عثمان میدهد؟

کاربر مدعی اشتباه، فرق واضح بین تلک با ذلک نمیگذارد و در صدر تاپیک اشتباه! چیزی رامیآورد که به هیچ وجه اشتباه نیست، و وقتی تذکر میدهم پست شماره ۱۳ را ارسال میکند که باز سر سوزن اشتباهی در موارد استعمال آن نیست و طبق ضوابط است، و وقتی میگویم این پست اخیر که سواد شما را نشان میدهد به معلم عربی نشان دهید و نمره بگیرید سراغ معروفترین مباحث نحوی مصحف عثمان میرود تا شاید قضیه را بپوشاند!

مثال پست اخیر (۱۳) ایشان، مثال کسی است که به قرآن ایراد میگیرد که قرآن اشتباه دارد! چرا بابا؟! جواب میدهد: ببینید همه میدانند حرف جر بعد از آن مکسور است، اما قرآن را نگاه کنید: نوشته (لقومکما بِمصرَ بیوتا) و (اولی الناس بِابراهیمَ) و (بشرناه بِاسحاقَ)!! آیا اینها اشتباه خداست یا اشتباه عثمان؟!

خوب جواب این است: هیچکدام! برو درس بخوان! حفظت شیئا و غابت عنک اشیاء! درست است که حرف جر مجرور میکند اما (۹) امر است که باعث منع صرف میشود، تا درس نخوانی محال است بفهمی که این اشتباه نیست! آیا زیبنده است که به جای شنیدن پند، جواب دهد: نگار من به مکتب نرفت! اینها ماله کشی است تا اشتباه قرآن را مخفی کنید و میخواهید حقیقت را کتمان کنید! الا لعنة الله علی الکاذبین!

یکی از مباحث گسترده در نحو، بحث انواع تانیث و نحوه کاربرد آن است، آیا میشود انسان اینها را نداند و بگوید: اشتباه خدا یا اشتباه عثمان؟ و سپس برای سرپوش گذاشتن، چند آیه معروف که قرنها مورد بحث بوده را علم کند؟!

۱- تانیث در زبان عربی چندین گونه است: تانیث لفظی معنوی حقیقی مثل خدیجة، تانیث معنوی حقیقی مثل زینب، تانیث لفظی معنوی مجازی مثل مکة، تانیث معنوی مجازی مثل دار، تانیث لفظی مثل حمزة، تانیث جمعی مثل کتب، تانیث وحدت مثل شجرة، تانیث تبعی مثل ضمیر و اسم اشاره مؤنث و ...

۲- وقتی در جمله عربی، اسم اشاره به کار رود چند عنصر در صحیح بودن آن کلام دخالت دارد: مشارالیه، ضمیری که به مشارالیه برمیگردد، خبر مشارالیه، و متعلق مشارالیه.

گفتم وقتی به چند واقعه اشاره میکنند تلک میگویند و وقتی به یک واقعه اشاره میکنند ذلک میگویند، این حرف من را به معلم عربی نشان دهید میگوید صحیح است، بپرسید چرا؟ میگوید چون وقتی چند واقعه شد عرب آن را یک نوع تانیث جساب میکند به اعتبار جماعة میگوید تلک، اما این آقا که کلاس نحو نرفته از حرف من گمان میکند میخواهم بگویم تنها در موردیکه جمع است تلک آورده میشود!! میگوید: مگر جنت جمع است؟! مگر حجت جمع است؟! خوب مگر تلک فقط برای یک نوع تانیث است؟! تلک برای تمام انواع تانیث است! میگوید: چرا جواب بقیه حرفهای من را ندادی؟! عشر سور مثله چه شد؟ اهبطا جمیعا چه شد؟ عرض میکنم اینها را که مفسرین در کتب تفسیر توضیح داده‌اند و هر کس طالب است مراجعه میکند و بنده حوصله آنها را ندارم، من فقط آنچه را در صدر تاپیک آوردید و آن هم چیزی که اشتباه نیست و در هیچ تفسیری توضیح داده نشده چون نزد همه واضح است را تذکر دادم، و گفتم میگویید: اشتباه خدا یا اشتباه عثمان؟! مگر سوم ندارد؟ و آن عدم تخصص شما در نحو!

در این مثالها اگر جای تلک با ذلک را عوض کنید اشتباه میشود:

ذلک الامر من تلک المشاکل
تلک المشاکل من ذلک الامر

تلک الامور من ذلک الامر
ذلک الامر من تلک الامور

تلک حجة فی ذلک البحث
ذلک البحث له تلک الحجة

تلک حجتنا نراها فی تلک المسألة
ذلک دلیلنا نراه فی ذلک البحث

دوست گرامی، ما برای اتلاف عمر که خلق نشده‌ایم، آیا سزاوار است پشیمان شدن را برای وقتی که سودی ندارد عقب بیاندازیم؟ شما حرفهای دیگر را مخلوط این حرف من نکنید، فقط و فقط این چند سطر کلام خودتان را که در ذیل دوباره نقل میکنم به یک معلم عربی بیطرف نشان دهید اگر حتی تنها یک غلط در آن پیدا کرد آنگاه من را لعن کنید!:

نقل قول:

چرا در این آیات با وجود همسانی ، دو ضمیر مختلف بکار رفته است :

ذَلِكَ مِنْ أَنبَاء الْغَيْبِ نُوحِيهِ إِلَيكَ وَمَا كُنتَ لَدَيْهِمْ إِذْ يُلْقُون أَقْلاَمَهُمْ أَيُّهُمْ يَكْفُلُ مَرْيَمَ وَمَا كُنتَ لَدَيْهِمْ إِذْ يَخْتَصِمُونَ {آل عمران/44}
تِلْكَ مِنْ أَنبَاء الْغَيْبِ نُوحِيهَا إِلَيْكَ مَا كُنتَ تَعْلَمُهَا أَنتَ وَلاَ قَوْمُكَ مِن قَبْلِ هَذَا فَاصْبِرْ إِنَّ الْعَاقِبَةَ لِلْمُتَّقِينَ {هود/49}
ذَلِكَ مِنْ أَنبَاء الْغَيْبِ نُوحِيهِ إِلَيْكَ وَمَا كُنتَ لَدَيْهِمْ إِذْ أَجْمَعُواْ أَمْرَهُمْ وَهُمْ يَمْكُرُونَ {يوسف/102}

نقل قول:

از جهت مذکر ومونث :

وَتِلْكَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ وَمَا يَعْقِلُهَا إِلَّا الْعَالِمُونَ {العنكبوت/43}

خَلَقَ اللَّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ بِالْحَقِّ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَةً لِّلْمُؤْمِنِينَ {العنكبوت/44}

فَكَانَ عَاقِبَتَهُمَا أَنَّهُمَا فِي النَّارِ خَالِدَيْنِ فِيهَا وَذَلِكَ جَزَاء الظَّالِمِينَ {الحشر/17}

وَتِلْكَ حُدُودُ اللَّهِ

ذَلِكَ أَمْرُ اللَّهِ

ذَلِكَ الْيَوْمُ الْحَقُّ فَمَن شَاء اتَّخَذَ إِلَى رَبِّهِ مَآبًا {النبأ/39}

اما از جهتی که گفتید جمع ومفرد :

وَقَالُواْ لَن يَدْخُلَ الْجَنَّةَ إِلاَّ مَن كَانَ هُوداً أَوْ نَصَارَى تِلْكَ أَمَانِيُّهُمْ قُلْ هَاتُواْ بُرْهَانَكُمْ إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ {البقرة/111}

تِلْكَ أُمَّةٌ قَدْ خَلَتْ لَهَا مَا كَسَبَتْ وَلَكُم مَّا كَسَبْتُمْ وَلاَ تُسْأَلُونَ عَمَّا كَانُوا يَعْمَلُونَ {البقرة/134}

وَتِلْكَ حُجَّتُنَا آتَيْنَاهَا إِبْرَاهِيمَ عَلَى قَوْمِهِ نَرْفَعُ دَرَجَاتٍ مَّن نَّشَاء إِنَّ رَبَّكَ حَكِيمٌ عَلِيمٌ {الأنعام/83}

حجت جمع است یا مفرد ؟

تِلْكَ الْجَنَّةُ الَّتِي نُورِثُ مِنْ عِبَادِنَا مَن كَانَ تَقِيًّا {مريم/63}

جنه مفرد است .

وَمَا تِلْكَ بِيَمِينِكَ يَا مُوسَى {طه/17}

تِلْكَ الدَّارُ الْآخِرَةُ نَجْعَلُهَا لِلَّذِينَ لَا يُرِيدُونَ عُلُوًّا فِي الْأَرْضِ وَلَا فَسَادًا وَالْعَاقِبَةُ لِلْمُتَّقِينَ {القصص/83}

وذلک :

إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَاتٍ لِّلْمُتَوَسِّمِينَ {الحجر/75} وَإِنَّهَا لَبِسَبِيلٍ مُّقيمٍ {الحجر/76} إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَةً لِّلْمُؤمِنِينَ {الحجر/77}

ایه مونث است .

ذَلِكَ مِنْ أَنبَاء الْقُرَى نَقُصُّهُ عَلَيْكَ مِنْهَا قَآئِمٌ وَحَصِيدٌ {هود/100}

وَهُوَ الَّذِي مَدَّ الأَرْضَ وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ وَأَنْهَارًا وَمِن كُلِّ الثَّمَرَاتِ جَعَلَ فِيهَا زَوْجَيْنِ اثْنَيْنِ يُغْشِي اللَّيْلَ النَّهَارَ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ {الرعد/3}

ضمنا چرا نظر خود را در باره آیات اهبطا وفنفخنا فیه و بعشر سور نگفتید ؟!

.

حذف تشكر شما !
http://iranclubs.org/forums/showthre...=153980&page=2
عبدالعلی
قديمي Wednesday 19 August 2015   #71
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

مگر اسم موضوع نیست : اشتباه خدا یا اشتباه عثمان ! چرا در همان نوشته نخستتان نگفتید که بله خداوند اشتباه ندارد بلکه عثمان اشتباه کرد ومساله را تایید میکردید و نیازی به این جرو بحثها نبود ....

خیلی عجیب است دوست گرامی، یعنی میگویید من در اولین نوشته‌ام چیزی را که اصلا اشتباه نیست و شما ضمن مخلوطی از مطالب سایت مسیحی‌ها اینجا کپی میکنید بگویم اشتباه عثمان است نه خداوند؟!
.
آخرين ويرايش hosyn ، Sunday 28 June 2015 در 12:32AM.

حذف تشكر شما ! عبدالعلی69
قديمي Monday 24 August 2015   #72
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

قبلا نوشتید :

ادامه دهید تا همگان بفهمیم جریان تانیث در آیات فوق چیست ؟

اما کلی بحث این است که در زبان عربی، انواع تانیث حکمشان تفاوت میکند، بلکه در اصلی‌ترین نوع تانیث هم، مذکر به کار میبرند، و حتی فقهاء در نماز بر میت زن و مرد ذکر کردند که هر دو جایز است به اعتبار تاویل به شخص برای زن و جثة برای مرد، و آیة شریفه (و قال نسوة) هم واضح است، حتی نووی در تحریر از سیبویه نقل میکند که شنیده است از عرب قال امرءة، که این دیگر خیلی جالب است، و شما اگر میخواستید فنی‌تر وارد شوید سراغ ضمیر که سهل است نمیرفتید بلکه سراغ خبر میرفتید در آیة شریفة ان رحمت الله قریب من المحسنین، که ابن قیم در تفسیرش برایش ۱۲ وجه را نقد و بررسی میکند.

اما تک تک آیات پس دوست گرامی، من تجربه نحوه نوشتن و بحث کردن شما را از سال ۸۶ در سایت سنت راستین دارم، به خاطر دارم چگونه با کاربران آنجا سر زیاد اینتر زدن مشاجره داشتید، و نیز میدانیم که ممکن است زحمت بحث هرز رود! لذا بیست سؤالی باشد تا اگر به نتیجه هم نرسیدیم لا اقل بفهمیم چه شد؟

سؤال: کلمه (لبنا) در آیه سوره مؤمنون نیست ولی در سوره نحل هست، این کلمه چه نسبت نحوی با نسقیکم دارد؟

در بیست سؤالی، یک کلمه جواب بس است، یک عنصر نحوی ذکر میشود.

.
آخرين ويرايش hosyn ، Sunday 28 June 2015 در 11:45AM.
قديمي Monday 24 August 2015   #73
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

هنوز منتظرم که بزرگترین نحوی کره زمین بیاید و آیاتیکه مکرر نوشتم را جواب دهد :

وَإِنَّ لَكُمْ فِي الأَنْعَامِ لَعِبْرَةً نُّسْقِيكُم مِّمَّا فِي بُطُونِهِ مِن بَيْنِ فَرْثٍ وَدَمٍ لَّبَنًا خَالِصًا سَآئِغًا لِلشَّارِبِينَ {النحل/66}

وَإِنَّ لَكُمْ فِي الْأَنْعَامِ لَعِبْرَةً نُّسقِيكُم مِّمَّا فِي بُطُونِهَا وَلَكُمْ فِيهَا مَنَافِعُ كَثِيرَةٌ وَمِنْهَا تَأْكُلُونَ {المؤمنون/21}

وَالَّتِي أَحْصَنَتْ فَرْجَهَا فَنَفَخْنَا فِيهَا مِن رُّوحِنَا وَجَعَلْنَاهَا وَابْنَهَا آيَةً لِّلْعَالَمِينَ {الأنبياء/91}
وَمَرْيَمَ ابْنَتَ عِمْرَانَ الَّتِي أَحْصَنَتْ فَرْجَهَا فَنَفَخْنَا فِيهِ مِن رُّوحِنَا وَصَدَّقَتْ بِكَلِمَاتِ رَبِّهَا وَكُتُبِهِ وَكَانَتْ مِنَ الْقَانِتِينَ {التحريم/12
}

وَقَالُواْ لَن تَمَسَّنَا النَّارُ إِلاَّ أَيَّاماً مَّعْدُودَةً قُلْ أَتَّخَذْتُمْ عِندَ اللّهِ عَهْدًا فَلَن يُخْلِفَ اللّهُ عَهْدَهُ أَمْ تَقُولُونَ عَلَى اللّهِ مَا لاَ تَعْلَمُونَ {البقرة/80}
ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ قَالُواْ لَن تَمَسَّنَا النَّارُ إِلاَّ أَيَّامًا مَّعْدُودَاتٍ وَغَرَّهُمْ فِي دِينِهِم مَّا كَانُواْ يَفْتَرُونَ {آل عمران/24}

فقط ماله کشی نباشد که حوصله نداریم .

سلام بر جناب خير البرية

جهت اطلاع عرض كنم :
مطالبي كه كشف فرموده ايد و بعنوان مطلب جديدي كه هيچكس تاحالا نگفته و نفهميده عنوان كرديد
قرنها قبل گفته شده و جواب آنها هم داده شده فقط كافي است كمي دايره اطلاعاتتان را بالاتر ببريد و به فهم و درك ناشي از مطالب پراكنده علمي خود مغرور نشويد .

بنده با بضاعت ناچيز خود اين مواردي كه شما دنبال بزرگترين نحويون دنيا هستيد تا جوابيتان بدهد را مختصر جستجو كردم براي استفاده شما هم اينجا قرار مي دهم به شرطي كه ديگر بدون مراجعه ادعا نفرماييد:

متشابه القرآن و مختلفه (لابن شهر آشوب) ج‏2 234 [سورة التحريم(66): آية 12] ..... ص : 234
نقل قول:
قوله سبحانه- وَ إِنَّ لَكُمْ فِي الْأَنْعامِ لَعِبْرَةً نُسْقِيكُمْ مِمَّا فِي بُطُونِهِ‏ و في موضع‏ مِمَّا فِي بُطُونِها التذكير راجع إلى لفظ نظيره لتستووا على ظهوره و قوله‏ ما يَفْتَحِ اللَّهُ لِلنَّاسِ مِنْ رَحْمَةٍ فَلا مُمْسِكَ لَها وَ ما يُمْسِكْ فَلا مُرْسِلَ لَهُ مِنْ بَعْدِهِ‏ فالتأنيث راجع إلى الرحمة- و التذكير إلى لفظ ما و قيل التذكير راجع إلى ظاهر لفظ الأنعام لأن النعم و الأنعام بمعنى و التأنيث إلى معناه و هي جماعة كما قال‏ وَ إِذا بُشِّرَ أَحَدُهُمْ بِالْأُنْثى‏ ثم قال‏ ما بُشِّرَ بِهِ أَ يُمْسِكُهُ عَلى‏ هُونٍ أَمْ يَدُسُّهُ فِي التُّرابِ‏ التذكير راجع إلى لفظ ما و هو اسم مبهم لا يتبين فيه التذكير و التأنيث و الواحد و الجمع و لذلك سمي مبهما.
لسان العرب ج‏12 585 نعم: ..... ص : 579

نقل قول:
و أما قول الله عز و جَل: وَ إِنَّ لَكُمْ فِي‏ الْأَنْعامِ‏ لَعِبْرَةً نُسْقِيكُمْ مِمَّا فِي بُطُونِهِ‏؛ فإن الفراء قال: الأَنْعام‏ هاهنا بمعنى النَّعَم، [COLOR="rgb(46, 139, 87)"]و النَّعَم‏ تذكر و تؤنث،[/COLOR] و لذلك قال الله عز و جل: مِمَّا فِي بُطُونِهِ‏، و قال في موضع آخر: مِمَّا فِي بُطُونِها، و قال الفراء: النَّعَم‏ ذكر لا يؤَنث، و يجمع على‏ نُعْمانٍ‏ مثل حَمَل و حُمْلانٍ، و العرب إذا أَفردت‏ النَّعَم‏ لم يريدوا بها إلا الإِبل، فإذا قالوا الأَنْعَام‏ أَرادوا بها الإِبل و البقر و الغنم‏.
مجمع البحرين ج‏6 179 (نعم) ..... ص : 176
نقل قول:
و جمع‏ النَّعَمِ‏ أَنْعَام‏ يذكر و يؤنث، قال تعالى في موضع‏ مِمَّا فِي بُطُونِهِ‏ [16/ 66] و في موضع‏ مِمَّا فِي بُطُونِها [23/ 21]. و[COLOR="rgb(46, 139, 87)"] الأنْعامُ‏ تُذَكَّرُ و تُؤَنَّثُ[/COLOR]؛ قالَ اللَّهُ تعالَى في مَوْضِعٍ: مِمَّا فِي بُطُونِهِ‏، و في مَوْضِعٍ: مِمَّا فِي بُطُونِها، اه.
متشابه القرآن و مختلفه (لابن شهر آشوب) ج‏2 234 [سورة التحريم(66): آية 12] ..... ص : 234
نقل قول:
قوله سبحانه- فَنَفَخْنا فِيهِ مِنْ رُوحِنا و قوله‏ فَنَفَخْنا فِيها مِنْ رُوحِنا [COLOR="rgb(46, 139, 87)"]التأنيث راجع إلى المرأة و التذكير إلى لفظ الفرج[/COLOR] و قيل التذكير راجع إلى جيب القميص.
التحقيق في كلمات القرآن الكريم ج‏4 260 و التحقيق ..... ص : 257
نقل قول:
. وَ مَرْيَمَ ابْنَتَ عِمْرانَ الَّتِي أَحْصَنَتْ فَرْجَها فَنَفَخْنا فِيهِ‏ مِنْ‏ رُوحِنا وَ صَدَّقَتْ بِكَلِماتِ رَبِّها- 66/ 12-. وَ الَّتِي أَحْصَنَتْ فَرْجَها فَنَفَخْنا فِيها مِنْ‏ رُوحِنا وَ جَعَلْناها وَ ابْنَها آيَةً- 21/ 91- الفرج له معنى كلّى و هو من الانفراج أى الانكشاف، و الحصن بمعنى التحفّظ في نفس الشي‏ء.- راجع الفرج.و تذكير الضمير في- فيه: اشارة الى أنّ المراد في الباطن هو ابنه المتولّد منها و ان كان النفخ في الظاهر متوجّها الى مريم عليها السلام، لعدم وجود ولد له حين النفخ، فهي وسيله و واسطة بها قد تحقّقت هذه الآية العظيمة.و أمّا تأنيثها في الآية الثانية: فانّ ابنها قد ذكر صريحا فيها- و جعلناها و ابنها- فلا حاجة الى اشراب التذكير و تضمينه، و هذا المعنى لطف رجوع الضمير الى الفرج في الاولى، و الى الموصول (الّتى) في الثانية. و هاتان الآيتان الكريمتان تدلّان أيضا: على أنّ الروح انّما تتحصّل بالنفخ الإلهىّ و أمره و إنشائه، لا بالتكوّن بعد المادّة و في أثرها كالطبائع المنطبعة في المادّة. مضافا الى انّ المادّة في المورد قد تكوّنت بعد النفخ بل و بعد تكوّن الروح و لو بتأخّر غير زمانى‏
فقه القرآن ج‏1 372 [سورة التوبة(9): آية 36] ..... ص : 372
نقل قول:
قوله تعالى‏ إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِنْدَ اللَّهِ اثْنا عَشَرَ شَهْراً فِي كِتابِ اللَّهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ مِنْها أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ذلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ فَلا تَظْلِمُوا فِيهِنَّ أَنْفُسَكُمْ‏. جعل ضمير الأشهر الحرم الهاء و النون في فيهن لقلتهن و ضمير شهور السنة الهاء و الألف في منها لكثرتها و لذلك يقولون لأربع خلون في التاريخ و لعشرين بقيت و على هذا ما جاء في التنزيل‏ وَ قالُوا لَنْ تَمَسَّنَا النَّارُ إِلَّا أَيَّاماً مَعْدُودَةً في سورة البقرة و قال في سورة آل عمران‏ إِلَّا أَيَّاماً مَعْدُوداتٍ‏ كأنهم قالوا أولا تطول المدة التي تمسهم فيها النار ثم تراجعوا عنه فقصروا تلك المدة.
متشابه القرآن و مختلفه (لابن شهر آشوب) ج‏2 236 فصل في العدد ..... ص : 236
نقل قول:
فصل [في العدد]
قوله تعالى في البقرة- إِلَّا أَيَّاماً مَعْدُودَةً و في آل عمران‏ إِلَّا أَيَّاماً مَعْدُوداتٍ‏ و كلاهما في قصة اليهود أما قوله‏ أَيَّاماً مَعْدُوداتٍ‏ يعني ما دون العشرة شاهد ذلك قوله‏ وَ اذْكُرُوا اللَّهَ فِي أَيَّامٍ مَعْدُوداتٍ‏ و هي أيام النحر و قوله‏ أَيَّاماً مَعْدُودَةً هي ما فوق العشرة و قد كانت اليهود اختلفوا في تعذيب الله إياهم فصاروا فرقتين قال قوم‏ لَنْ تَمَسَّنَا النَّارُ إِلَّا أَيَّاماً مَعْدُودَةً و هي أربعين يوما الأيام التي عبدوا العجل فيها قوله‏ وَ واعَدْنا مُوسى‏ ثَلاثِينَ لَيْلَةً وَ أَتْمَمْناها بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِيقاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِينَ لَيْلَةً و قال قوم‏ لَنْ تَمَسَّنَا النَّارُ إِلَّا أَيَّاماً مَعْدُودَةً و هي سبعة أيام من الأيام الآخرة قوله‏ وَ إِنَّ يَوْماً عِنْدَ رَبِّكَ كَأَلْفِ سَنَةٍ مِمَّا تَعُدُّونَ‏.
البته طبيعي است كه بعد از اين تايپيك شما بياييد و براي اينكه زحمات چندين ساله تان هدر نرود اين جواب ها را توجيه كنيد ولي حقيقت گاهي اوقات تلخ است برادر

كاربران ذيل از shaker بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
قديمي Monday 24 August 2015   #74
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

باسمه تعالی
سلام علیکم
بنده داشتم مباحث این موضوع را دنبال می‌کردم و به نظرم رسید که اگر بنای حق طلبی باشد، آنگونه که خط ولایت امیرالمؤمنین است، برخورد باید به گونه دیگری صورت گیرد.
کاربر با عنوان خیرالبریة مواردی را مطرح کرده و کاربر hosyn اولین مورد آن را به چالش کشیده است. کاربر خیرالبریة در اولین واکنش خود به چالش hosyn متأسفانه نشان داده که نسبت به ادبیات عرب بیگانه است و وقتی hosyn در جواب ایشان مطالب مربوطه را یادآوری می‌کند، بجای اعتراف به اشتباه خود یا دفاع از مبنای خود، اقدام به پافشاری بر روی موارد دیگر کرده و در ضمن توضیح مبادی کاربر دیگر را ناشی از براهین قاطع و دلایل ساطع! خود می‌داند، در حالیکه به وضوح پیش‌فرض این است که اشاره‌ای در خصوص بحث تأنیث و تذکیر در ضمایر و اسماء اشاره نزد کسی که بویی از ادبیات عرب برده کفایت می‌کرد و پس از آنکه عدم استحضار خیرالبریة نسبت به این بحث از ادبیات ظاهر شده، توضیح بیشتر داده شده است.
به نظر می‌رسد که اگر همین رویه در مورد سایر موارد ادعا شده پی گرفته شود، نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت. لذا برادرانه خواهش می‌کنم از هر بزرگواری که بنای بحث در مورد امری مثل قرآن دارد که علاوه بر مراعات ادب مباحثه و نپریدن از این شاخه به آن شاخه پیش از بسته شدن پرونده هر مورد، به برخی نکات دیگر هم توجه فرمایند:
۱- لازمه بحث، در مرحله اول استحضار نسبی نسبت به ادبیات عرب و تاریخ و حدیث است و حداقل آمادگی پذیرش یا اصلاح در مواردی که دانش ما ممکن است کامل نباشد
۲- پس از استحضار نسبت به این علوم، لازم است نسبت به مبادی و روش‌های این علوم نیز توجه کافی مبذول شود، چرا که برخی از قواعد ادبی،‌قواعدی اغلبی هستند و نحوه برخورد علمای ادب نسبت به لغات متعدد موجود در قبایل و امصار تا حدودی باید شناخته شود. در مورد تاریخ و حدیث هم، باید توجه شود که بسیاری از گزاره‌ها، پس از اعمال قواعد رجالی و ... ما را به یک نتیجه صددرصدی رهنمون نمی‌سازند و آنچه که اطمینان‌آور باشد در موارد خاصی با تجمیع شواهد مختلف به دست می‌آید.
در آخر هم تقاضا دارم به این نکته توجه شود که اگر قائل به عصمت یا عدالت برخی صحابه نباشیم و بلکه تخلف و عصیان برخی از آنها هم فی‌الجمله ثابت شود، باز برای اثبات هر مورد، نیاز به ادله قوی داریم و اگر این ادله نفی شود به خاطر دفاع از احدی از صحابه نیست.
به هر حال پیش‌فرض این موضوع که اشتباهی واقع در مصحف باشد که حال بخواهیم به دنبال منبع آن اشتباه بگردیم، ابتدا باید برای همگان واضح شود که با تکرار مدعیات و پرکردن صفحات حاصل نمی‌شود، بلکه با رسیدگی به تک‌تک موارد طرح شده، می‌تواند حرکت به سمت اثبات یا نفی آن آغاز شود.
امید داریم که با فراهم آوردن فضای مناسب بحثی از سوی ایجادکننده موضوع بتوانیم از نکاتی که آگاهان از ادبیات عرب در اختیارمان می‌گذارند بهره ببریم

كاربران ذيل از saeed_s58 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :
حذف تشكر شما ! عبدالعلیhttp://iranclubs.org/forums/showthread.php?t=153980&page=369
قديمي Thursday 27 August 2015   #75
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

باسمه تعالی
سلام علیکم
متأسفانه گویا کاربر خیرالبریة بنا دارند بر همان مدار پیش بروند. این کاربر در همان یک مورد نشان داده که با برخی از مسائل ادبیات عرب بیگانه است و الآن می‌گوید که بحث ایشان جامع الاطراف! است. وقتی شخصی نمی‌تواند یک طرف بحث را نگه دارد و پس از روشن شدن خطای خود حاضر نیست اعتراف کند و اصلاح کند، بحث با او در موارد دیگر چه سودی دارد.
اگر بنا دارند یک‌طرفه مطلبی بنویسند و مثل مور و ملخ شواهد خودپنداشته بریزند، مانعی ندارد. اما چنین عملی نه نمایانگر جامع الاطراف بودن بحث، بلکه نمایانگر تمایل برای پروپاگاندا است! که به درد فضای رسانه‌ای می‌خورد نه یک گفتمان با غرض رسیدن به حق مطلب.
بزرگواری که ادعا می‌کند شباهت آیات و اختلاف ناچیز در تعبیر نشانگر ترادف! یا نقل به معنی است، چه حجتی برای این مبنای خود ارائه می‌کند؟
اگر بنا به بحث منطقی و عمیق است، اینگونه نمی‌توان مبنا چید و جلو رفت. توجه به این نکته که با امری سر و کار داریم که با پشتوانه اعجاز عرضه شده است، باعث می‌شود تا اینگونه فرضیه‌ها به زودی حتی به یک مبنای ظنی یا احتمالی تبدیل نشود.
مطلب دیگر در مورد تعبیر حرف اول است. اگر مقصود از حرف اول، یکی از سبعة احرف است و در کنار آنها، آیا در مقصود مدعی، یک نحو ترتیب مطوی است یا ایشان قصد دیگری از این اول بودن دارد؟ در جایی ایشان حرف اول را مرادف قرآن گرفته است. سؤال این است که حرف اول در مقابل چیست؟ و این نوع ادعا مبتنی بر چه فرضیات و پیش‌انگاره‌هایی می‌باشد؟
اگر بنا به بحث نیست که از همان اول روشن کنند تا نه وقت خود را تلف کنیم و نه مزاحمت برای کار رسانه‌ای ایشان ایجاد کنیم و از همین‌جا باید بگوییم که گویا اینچنین فرضیه‌هایی بر مبنای استواری قرار نگرفته‌اند.

تعداد 2 كاربر از saeed_s58 بابت نوشتن اين پست تشكر كرده‌اند :shaker, عبدالعلی69

http://www.iranclubs.org/forums/show...=153980&page=3

پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 03:32AM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه