بازگشت به عقب   باشگاه جوانان ایرانی / تالار گفتمان ایرانیان > باشگاه عمومي > دين و دنيا

نکات

پاسخ

ابزار گفتگو
قديمي Friday 31 July 2015   #16
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 22,057
ج: *** جوابهای اقای حسین به معاندین در باره شبهه تحریف کلام الله مجید***

ج: آیا این اشتباه علمی قرآن است ؟ !
دوست گرامی، راه این نیست که از چیزهایی که درست است استفاده کرد برای نفی چیزهای دیگری که آنها هم درست است، مثلا میتوان به راحتی از تحقق قطعی سقیفه در تاریخ اسلام، استفاده کرد برای اینکه اصل اسلام درست نیست، کما اینکه به نتیجه کار، یزید با لعبت اشاره است، اما اگر واقع‌نگر باشیم برعکس میبینیم! یعنی هم تحقق قطعی سقیفه را قبول داریم و نه تنها آن را با حقانیت دین اسلام جمع میکنیم بلکه این را از شواهد حقانیت آن میبینیم! و گرنه به ما میگویند: حفظت شیئا و غابت عنک اشیاء!

تمام مطالب شما، اگر نیک در آنها نگاه کنید مرءات واضحی است که نمیتوان امری را مخفی کرد! شما در قرن پانزدهم، خود را به راحتی مطلع بر جریانات احساس میکنید و صحیح میگویید، و از همینجا آنچه اتفاق بر آن است قدرت نرم صد چندان پیدا میکند، مثلا اگر قراء سبعه در ملک و مالک اختلاف کنند، نفس این اختلاف و اطلاع ما بر آن، تقویت کننده به توان هندسی، برای عدم اختلاف در کلمه یوم یا الدین یا سایر کلمات موجود در سوره است، و هکذا، شما یک طرف قضیه را برجسته میکنید، ولی لوازم و ملابسات همراه آنها که مثل خورشید است را عبور میکنید.
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
قديمي Friday 31 July 2015   #17
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:
در اصل توسط خیرالبریه نوشته شده است

اصلا این جمله قران متواتر است از چه زمانی ساخته وبدست چه کسی شایع شد ؟!

از زمان نماز شبانه‌روزی ساخته شد و به دست شهر رمضان ربیع القرآن شایع شد، اگر زمان ما بعض سوره‌ها فقط در نماز خوانده میشود از روز اول تمام قرآن در نمازها به مناسبت خوانده میشد، مسلمین ماه مبارک را بهار قرآن میدانند و هر منصف و لو کافر باشد میداند چند برابر تعداد تمام مسلمین از روز اول تا کنون، ختم قرآن بین مسلمین صورت گرفته است، هر مسلمانی در عمر خود ده‌ها بلکه صدها بار قرآن ختم کرده است، تواتر میدانی یعنی این، و اگر این انشاء است باید سراغ یک مورد غیر انشاء گشت!
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
قديمي Friday 31 July 2015   #18
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

خواندن قرآن بقرائت ابن مسعود ؟ مگر حجاج لعین امر نکرده بود که هرکس بقرائت ابن مسعود رض بخواند گردنش را میزنم؟

بلی، ولی جوابش را پای منبرش اعمش در دلش میداد! قرار شد فقط چیزهایی که مورد پسندمان هست را نبینیم! قرائت اعمش همین امروز در دسترس است:

تاريخ دمشق لابن عساكر (12/ 160)
اخبرنا أبو بكر اللفتواني أنبأنا أبو عمر الاصبهاني أنبأنا الحسن بن محمد أنبأنا احمد بن محمد نبأنا عبد الله بن محمد بن اسماعيل نبأنا أبو بكر بن عامر عن عاصم والاعمش قالا سمعنا الحجاج بن يوسف على المنبر يقول عبد هذيل يعني ابن مسعود يقرأ القران رجزا كرجز الاعراب ويقول هذا القران أما لو ادركته لضربت عنقه انتهى قرأنا على أبي عبد الله يحيى بن الحسن عن أبي الحسين بن الابنوسي انبانا احمد بن عبيد حدثنا محمد بن الحسين نبأنا ابن أبي خيثمة نبأنا محمد بن يزيد نبأنا أبو بكر بن عياش حدثنا عاصم قال سمعت الحجاج على المنبر يقول اتقوا الله ما استطعتم هذا لله وفيها مثوبة واسمعوا واطيعوا خيرا لانفسكم ولامير المؤمنين عبد الملك بن مروان ليس فيها مثوبة (1) والله ولو امرتكم أن تخرجوا من هذا الباب فخرجتم من هذا الباب لحلت لي دماؤكم ولا اجد أحدا يقرأ علي قراءة ابن أم عبد إلا ضربت عنقه (2) ولاخلينها من المصحف ولو بضلع خنزير قال أبو بكر فذكرت ذلك للأعمش فقال وأنا قد سمعته يقول ذلك فقلت والله لاقرأنها على رغم انفك وذلك في نفسي قال أبو بكر بن عياش واتى بشهادين يعني الاعمش وعاصما انتهى قال وانبأنا احمد بن يزيد انبأ فضيل نبأنا سالم بن أبي حفصة قال سمعت الحجاج على المنبر يذكر قراءة ابن مسعود فقال رجز كرجز الاعراب والله لا اجد أحدا يقراها إلا ضربت عنقه ولاحكنها من المصحف ولو بضلع خنزير
_________
(1) كذا وردت العبارة بالأصل
(2) زيادة لازمة للإيضاح عن رواية سابقة
قديمي Friday 31 July 2015   #19
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

هنوز جواب ندادید از زمانیکه رسول خدا ص نماز خواندند مالک یوم الدین خواندند یا ملک یوم الدین ؟!

دوست گرامی، نمیدانم با چه زبانی باید بگویم که متواترا هر دو را قرائت کردند، شما میگویید اساتید جواب دهند، آیا استادی در طول تاریخ فن قرائت مثل ابن جزری سراغ دارید؟ خواهش میکنم یک ترجمه تحت اللفظی ساده از این عبارت او برای همه ما بفرمایید:

شرح طيبة النشر لابن الجزري (ص: 49)
مالك (ن) ل (ظ) لّا (روى) السّراط مع ... سراط (ز) ن خلفا (غ) لا كيف وقع
يعني قوله تعالى: مالك يوم الدين (1)، وهذا أول المواضع التي استغنى فيها باللفظ عن القيد لوضوحه، لأن الوزن لا يقوم بالقراءة الأخرى كما قدمنا بيانه، فلذلك لم يحتج أن يقول بالمد ولا بمد ولا نحو ذلك: أي قرأ مالك من قوله تعالى: مالك يوم الدين بالألف كما لفظ به عاصم ويعقوب والكسائي وخلف، والباقون ملك بغير ألف وكلاهما صفة من صفات الله، وللناس في ترجيح إحداهما على الأخرى كلام كثير. وفي ذلك نظر فان كلا منهما ثبت متواترا عن رسول الله صلى الله عليه وسلم وقرأ به جماعة من الصحابة والتابعين، وأنا أحب القراءة بكل منهما في كل ركعة، وأقدم المد في الأولى لزيادته نظرا إلى تطويل الأولى على الثانية.
http://www.iranclubs.org/forums/show...=130447&page=4
.
قديمي Friday 31 July 2015   #20
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

قبلا هم سوال کردم اما جواب ندادید که اصلا این کلمه متواتر از چه زمانی و چرا ابداع شد ؟!

به نظر شما زشت نیست بحث و تحقیق سالها به ملا لغتی ختم شود؟ مگر کلمه مهم است؟ بسیار خوب، کلمه متواتر اصلش از قرآن است، ثم ارسلنا رسلنا تتری، یعنی پی در پی فرستادیم، اصطلاحش هم خیلی قدیمی است، چه برای امور معمولی که ابن ابی شیبه از حسن بصری نقل میکند: إذا كان الإمام معه رجل واحد وامرأة فليقوموا متواترين، و چه در قرائت قرآن که از اوزاعی نقل میکند: كان الناس يقرءون متواترين في رمضان كل قارئ في أثر صاحبه، حتى ولي عمر بن عبد العزيز فقال: «ليقرأ كل قارئ من حيث أحب»، و چه در خصوص ما نحن فیه که قاسم بن سلام همین اصطلاح را در کتاب الایمان به کار میبرد که یک قرن قبل از ابن مجاهد بوده است: وأما الحجة من السنة والآثار المتواترة في هذا المعنى من زيادات قواعد الإيمان بعضها بعد بعض , ففي حديث منها أربع...
.
قديمي Friday 31 July 2015   #21
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

این چه ربطی به تواتر قرآن داشت ؟!!!!

دوست عزیز، آیا میدانید چه ربطی داشت؟ من خواهش کردم عبارت یکی از برترین اساتید فن (که خود شما درخواست کردید اساتید پاسخ دهند) را ترجمه کنید، متاسفانه طفره رفتید و سراغ چیزهایی که ده‌ها بار همه شنیده‌اند رفتید تا ترجمه حرف این استاد معلوم نشود.

نقل قول:

سوال من چی بود :

سؤال شما واضح است! شعری گفته‌اید به شدت مشغول جفت و جور کردن قافیه‌اش هستید! بن بست اتوبان خطرناک افتخارآمیز!!! حافظ و صدها امثال او، افتخار میکردند که قرآن را با ۱۴ روایت میخواندند:

عشقت رسد به فریاد گر خود بسان حافظ ---- قرآن زبر بخوانی با چهارده روایت

نقل قول:

اصلا این جمله قران متواتر است از چه زمانی ساخته وبدست چه کسی شایع شد ؟!

مگر بحث علمی روی کلمه متواتر دور میزند، بنده یک مثال ساده میزنم: یک نفر میگوید: ای مسلمین به من بگویید: پیامبر نماز صبح میخواندند یا نماز ظهر؟ جواب میدهند بابا! هر دو را میخواندند! میگوید: فلان خبر گفته است نماز ظهر خواندند! و ما با این ظلم و جوری و اختناقی که خلفا ایجاد کردند از کجا بفهمیم حضرت هر دو نماز را میخواندند؟! خلاصه انتخاب کنید و بگویید نماز ظهر خواندند یا نماز صبح؟ میگویند بابا! متواتر است که هر دو نماز را میخواندند! میگوید به من بگویید اصلا کلمه متواتر کی پیدا شده که شما برای اثبات عمل پیامبر در پانزده قرن قبل به آن متوسل میشوید؟! .....

بنده میتوانم قول بدهم از این به بعد یک بار کلمه متواتر را به کار نبرم اما یقینی بودن قرائات را توضیح دهم، بخشی را اینچنین توضیح دادم:
http://www.iranclubs.org/forums/show...60#post2306160

نقل قول:

ضمنا اولین فرد خطیب بغدادی بود که در کتاب کفایه اش حدیث متواتر را عنوان کرد در حالیکه واژه تواتر حدیث نزد محدثین بیگانه است وساخت فلاسفه واصولیون است .

دوست گرامی، به شنیده‌های خود اعتماد نکنید، چرا عبارتی که بنده آوردم لا اقل یک نگاه نیانداختید؟ آیا کسی احتمال میدهد قاسم بن سلام، اصولی یا فیلسوف باشد؟ (متوفای ۲۲۴) و وفات خطیب بغدادی در ۴۶۳ است که بیش از ۲۰۰ سال بعد از اوست، برای شما عبارتش را آوردم که اصطلاح متواتر را برای سنت و اخبار و آثار به کار میبرد:

الإيمان للقاسم بن سلام - محققا (ص: 19)
وأما الحجة من السنة والآثار المتواترة في هذا المعنى من زيادات قواعد الإيمان بعضها بعد بعض، ففي حديث منها أربع، وفي آخر خمس، وفي الثالث تسع، وفي الرابع أكثر من ذلك.

.
قديمي Friday 31 July 2015   #22
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:
من بدنبال جواب منطقی ومستدل به این سوالات هستم .

دوست گرامی، سطر به سطر مطالب شما را که میخوانم (به هر حال با جیب خالی!) مطالب متعددی در ذهنم ردیف میشود که بینی و بین الله از تایپ آن عاجزم، میبینم اشاره کنم فایده ندارد، لذا میگذرم، همین اندازه اگر به این دوست خود نیمه اعتمادی دارید که بیجا نمیخواهد به حرف کسی ایراد بگیرد عرض میکنم بدانید این مطالبی که نقل میکنید مواد خام بحث است و قطعا خروجی جمع‌بندی تمام مواد خام اینها نخواهد بود، اینکه اصرار میکنم عبارت ابن جزری را ترجمه کنید (نه این ترجمه بخشی از عبارت النشر او که چند مرتبه آوردید) برای این است که بدانید کسی این حرف را میزند که قول ابن شهاب که میگوید اول کسی که ملک خواند مروان بود را از ایام طفولیت دیده و خوانده، نه اینکه خبر ندارد و میگوید، در طول تاریخ، مفسرین از حرف ابن شهاب جواب دادند، به تفسیر ابن کثیر و آلوسی و ابن عاشور و دیگران مراجعه کنید.

نقل قول:
اما در مورد همین تواتر مالک وملک هم حدیث احمد را اوردم که قرائت قدیم ماک بود ومروان تغییرش داد و....
بلی آوردید اما فقط همین را آوردید! جوابهایش را نیاوردید، ابن شهاب تابعی است ولی چندین صحابی میگویند که حضرت ملک میخواندند، بلکه خبره فن، ابوعلی فارسی میگوید احادیثی که نقل کردند که حضرت ملک خواندند اصح اسنادا است:

الحجة للقراء السبعة (1/ 10)
المؤلف: الحسن بن أحمد بن عبد الغفار الفارسيّ الأصل، أبو علي (المتوفى: 377هـ)
قال: وقال: وإن الخبر عن رسول الله صلّى الله عليه وسلّم «10» بقراءته: ملك يوم الدين أصح إسنادا من الخبر بقراءته (مالِكِ)

السبعة في القراءات (ص: 104) لابن مجاهد -۳۲۴ هـ
وقد رويا جميعا عن النبي صلى الله عليه وسلم

تفسير الألوسي = روح المعاني (1/ 86)
على أن القراءات المشهورة كلها متواترة وبعد التواتر المفيد للقطع لا يلتفت إلى أصول الرواة، وقول الشهاب: لا يخفى أن أهل الحرمين قديما وحديثا أعلم بالقرآن والأحكام فمن وراء المنع أيضا ودون إثباته التعب الكثير كما لا يخفى على من لم ترعه القعاقع،

تفسير ابن كثير ت سلامة (1/ 133)
{مالك يوم الدين (4) }
قرأ بعض القراء: {ملك يوم الدين} وقرأ آخرون: {مالك} (3) . وكلاهما صحيح متواتر في السبع. [ويقال: مليك أيضا، وأشبع نافع كسرة الكاف فقرأ: "ملكي يوم الدين" وقد رجح كلا من القراءتين مرجحون من حيث المعنى، وكلاهما صحيحة حسنة، ورجح الزمخشري ملك؛ لأنها قراءة أهل الحرمين ولقوله: {لمن الملك اليوم} وقوله: {قوله الحق وله الملك} وحكي عن أبي حنيفة أنه قرأ "ملك يوم الدين" على أنه فعل وفاعل ومفعول، وهذا شاذ غريب جدا] (4) . وقد روى أبو بكر بن أبي داود في ذلك شيئا غريبا حيث قال: حدثنا أبو عبد الرحمن الأذرمي، حدثنا عبد الوهاب عن عدي (5) بن الفضل، عن أبي المطرف، عن ابن شهاب: أنه بلغه أن رسول الله صلى الله عليه وسلم وأبا بكر وعمر وعثمان ومعاوية وابنه يزيد بن معاوية كانوا يقرءون: {مالك يوم الدين} وأول من أحدث "ملك" مروان (6) . قلت: مروان عنده علم بصحة ما قرأه، لم يطلع عليه ابن شهاب، والله أعلم. وقد روي من طرق متعددة أوردها ابن مردويه أن رسول الله صلى الله عليه وسلم كان يقرؤها: {مالك يوم الدين} (7) ومالك مأخوذ من الملك، كما قال: {إنا نحن نرث الأرض ومن عليها وإلينا يرجعون} [مريم: 40] وقال: {قل أعوذ برب الناس * ملك الناس} [الناس: 1، 2] وملك: مأخوذ من الملك كما قال تعالى: {لمن الملك اليوم لله الواحد القهار} [غافر: 16] وقال:

التحرير والتنوير (1/ 175)
وقرأ الجمهور (ملك) بفتح الميم وكسر اللام دون ألف ورويت هذه القراءة عن النبيء صلى الله عليه وسلم وصاحبيه أبي بكر وعمر في «كتاب الترمذي» . قال ابن عطية: حكى أبو علي عن بعض القراء أن أول من قرأ (ملك يوم الدين) مروان بن الحكم فرده أبو بكر بن السراج بأن الأخبار الواردة تبطل ذلك فلعل قائل ذلك أراد أنه أول من قرأ بها في بلد مخصوص. وأما قراءة (مالك) بألف بعد الميم بوزن اسم الفاعل فهي قراءة عاصم والكسائي ويعقوب وخلف، ورويت عن عثمان وعلي وابن مسعود وأبي بن كعب ومعاذ بن جبل وطلحة والزبير، ورواها الترمذي في «كتابه» أنها قرأ بها النبيء صلى الله عليه وسلم وصاحباه أيضا. وكلتا هما صحيحة ثابتة كما هو شأن القراءات المتواترة كما تقدم في المقدمة السادسة.

سنن الترمذي ت شاكر (5/ 185)
2927 - حدثنا علي بن حجر قال: أخبرنا يحيى بن سعيد الأموي، عن ابن جريج، عن ابن أبي مليكة، عن أم سلمة، قالت: " كان رسول الله صلى الله عليه وسلم يقطع قراءته يقرأ: {الحمد لله رب العالمين} [الفاتحة: 2]، ثم يقف، {الرحمن الرحيم} [الفاتحة: 1]، ثم يقف، وكان يقرؤها: (ملك يوم الدين) ". هذا حديث غريب وبه يقرأ أبو عبيد ويختاره. هكذا روى يحيى بن سعيد الأموي، وغيره عن ابن جريج، عن ابن أبي مليكة، عن أم سلمة، وليس إسناده بمتصل لأن الليث بن سعد، روى هذا الحديث عن ابن أبي مليكة، عن يعلى بن مملك، عن أم سلمة. وحديث الليث أصح، وليس في حديث الليث: وكان يقرأ (ملك يوم الدين)

المستدرك على الصحيحين للحاكم (2/ 252)
2911 - أخبرناه أبو بكر بن إسحاق الفقيه، وعلي بن حمشاذ العدل، قال أبو بكر: أنبأ، وقال علي: ثنا محمد بن غالب، ثنا يحيى بن إسماعيل الواسطي، ثنا محمد بن فضيل، عن الأعمش، عن أبي صالح، عن أبي هريرة رضي الله عنه " أن النبي صلى الله عليه وسلم كان يقرأ: (ملك يوم الدين)

المعجم الأوسط (5/ 325)
5443 - حدثنا محمد بن علي المديني قال: ثنا إسحاق بن بهلول الأنباري قال: نا يحيى بن المتوكل، عن إبراهيم بن يزيد، عن سالم بن عبد الله بن عمر، عن أبيه، «أن رسول الله صلى الله عليه وسلم كان يقرأ: (ملك يوم الدين) » لم يرو هذا الحديث عن إبراهيم بن يزيد إلا يحيى بن المتوكل "

تاريخ بغداد ت بشار (4/ 665)
أخبرني محمد بن جعفر بن علان قال: أخبرنا أبو الحسن أحمد بن جعفر الخلال، قال: حدثنا أبو علي أحمد بن الحسن المقرئ، قال: حدثنا محمد بن يحيى الكسائي المقرئ، قال: حدثنا الليث بن خالد أبو الحارث، قال: حدثني أبو محمد يحيى بن المبارك اليزيدي، عن أبي عمرو بن العلاء، عن الحسن، عن أمه، عن أم سلمة، أن النبي صلى الله عليه وسلم: قرأ ملك يوم الدين

الدر المنثور في التفسير بالمأثور (1/ 35)
مالك يوم الدين (4)
4 - قوله تعالى: ملك يوم الدين [وفي قراءة: مالك يوم الدين]
أخرج الترمذي وابن أبي الدنيا وابن الأنباري كلاهما في كتاب المصاحف عن أم سلمة أن النبي صلى الله عليه وسلم كان يقرأ {مالك يوم الدين} بغير ألف وأخرج ابن الأنباري عن أنس قال: قرأ رسول الله صلى الله عليه وسلم وأبو بكر وعمر وطلحة والزبير وعبد الرحمن بن عوف ومعاذ بن جبل {مالك يوم الدين} بغير ألف
وأخرج أحمد في الزهد والترمذي وابن أبي داود وابن الأنباري عن أنس أن النبي صلى الله عليه وسلم وأبا بكر وعمر وعثمان كانوا يقرؤون {مالك يوم الدين} بالألف
وأخرج سعيد بن منصور وابن أبي داود في المصاحف من طريق سالم عن أبيه أن النبي صلى الله عليه وسلم وأبا بكر وعمر وعثمان كانوا يقرؤون {مالك يوم الدين}
وأخرج وكيع في تفسيره وعبد بن حميد وأبو داود وابنه عن الزهري أن رسول الله صلى الله عليه وسلم وأبا بكر وعمر كانوا يقرؤونها {مالك يوم الدين} وأول من قرأها ملك يوم الدين بغير ألف مروان
وأخرج ابن أبي داود والخطيب من طريق ابن شهاب عن سعيد بن المسيب والبراء بن عازب قالا: قرأ رسول الله صلى الله عليه وسلم وأبا بكر وعمر {مالك يوم الدين}
وأخرج ابن أبي داود عن ابن شهاب أنه بلغه أن النبي صلى الله عليه وسلم وأبا بكر وعمر وعثمان ومعاوية وابنه يزيد كانوا يقرؤون {مالك يوم الدين} قال ابن شهاب: وأول من أحدث ملك مروان
وأخرج ابن أبي داود وابن الأنباري عن الزهري أن النبي صلى الله عليه وسلم كان يقرأ {مالك يوم الدين} وأبا بكر وعمر وعثمان وطلحة والزبير وابن مسعود ومعاذ بن جبل
وأخرج ابن أبي داود وابن الأنباري عن أنس قال: صليت خلف النبي صلى الله عليه وسلم وأبي بكر وعمر وعثمان وعلي كلهم كان يقرأ / ملك يوم الدين /
وأخرج ابن أبي داود وابن أبي مليكة عن بعص أزواج النبي صلى الله عليه وسلم أن النبي صلى الله عليه وسلم قرأ {مالك يوم الدين}
وأخرج ابن أبي داود وابن الأنباري والدارقطني في الأفراد وابن جميع في معجمه عن أبي هريرة أن النبي صلى الله عليه وسلم كان يقرأ / ملك يوم الدين /
وأخرج الحاكم وصححه عن أبي هريرة أن رسول الله صلى الله عليه وسلم كان يقرأ {مالك يوم الدين}
وأخرج الطبراني في معجمه الكبير عن ابن مسعود أنه قرأ رسول الله صلى الله عليه وسلم {مالك يوم الدين} بالألف {غير المغضوب عليهم} خفض
واخرج وكيع والفريابي وأبو عبيد وسعيد بن منصور وعبد بن حميد وابن المنذر من طرق عن عمر بن الخطاب أنه كان يقرأ {مالك يوم الدين} بالألف
وأخرج وكيع وسعيد بن منصور عن أبي قلابة أن أبي بن كعب كان يقرأ {مالك يوم الدين}
وأخرج وكيع والفريابي وعبد بن حميد وابن أبي داود عن أبي هريرة أنه كان يقرؤها {مالك يوم الدين} بالألف وأخرج عبد بن حميد عن أبي عبيدة أن عبد الله قرأها {مالك يوم الدين}

نقل قول:
ضمنا حافظ ره هنری نکرده زیرا قرآن تا 8000 قرائت هم داشته است قبل از قرن 4 !
دوست گرامی، اینچنین نیست، حافظ نگفت چهارده قرائت، گفت چهارده روایت، فن قرائت کلاس رفتن میخواهد و لو بنده نرفته‌ام، نزد قراء چند اصطلاح متفاوت داریم: قاری، راوی، طریق، وجه، آن ۸۰۰۰ که میگویید امروز هم به آن دسترسی دارید، برای شما نقل کردم که ابن جزری گفت چون همت‌ها کم شده دو راوی میآورم، و در کتاب غایة النهایة سی نفر راوی از عاصم نقل میکند.

بدانیم تا معنای مختار قاری را ندانیم هرگز تواتر قرائات را تصور نخواهیم کرد، عاصم قاری است چون مختار دارد، نه اینکه قرائت سایر قراء را نمیداند و یا صحیح نمیداند و قرائت به یک واسطه یا دو واسطه میرسد و از تواتر ساقط میشود، در اصطلاح انها مختار به معنای صحیح ندانستن دیگر قرائات نیست ، عاصم تمام قرائات شاذه و عین عبارات مصاحف ابن مسعود و ابي و ... را میدانست، و البته عاصم را از باب مثال میگویم.

نقل قول:
و همین تاریخ بما گفته که این مصحف فعلی از قرن چهارم وتوسط ابوبکر مجاهد مزدور عباسیان بدین صورت نوشته و تنظیم گردید در حالیکه در همان زمان قرائات دیگری هم از کبار قراء مانند ابن شنبوذ وقبل از آن هم مصاحف و قرائات متعددی وجود داشت و....
اینچنین نیست، مقدمه مصحف را نسبت به تفاوت ضبط و هجاء و ... ببینید.

نقل قول:
آیا تابحال فکرکرده اید چرا قرائات سبع ابن مجاهد رونق یافت اما قرائات 8 گانه و11 گانه دیگران مشهور نشدند ؟
رواج آن مرهون دانی در قرن پنجم است که التیسیر را کلاسیک کرد، و سپس شاطبی به صورت شعر در آورد که همه بچه‌ها حفظ کنند! و در قرن نهم ابن جزری همین ترفند را برای قراء عشرة زد و طیّبة النشر را سرود، ولی متاسفانه اوضاع اجتماعی بعدی به کار او مجال نداد و حکومت عثمانی و حافظ عثمان و صنعت چاپ کار خود را کردند.
قديمي Friday 31 July 2015   #23
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:
اگر بقول شما هر دو قرائت متواتر وصحیح است چرا ما را در بن بست قرار میدهید ومیگویید که نمیتوان در رکعات نماز بقرائات مختلف خواند ؟! (بن بست خطرناک وهابیون)

من دلم میخواهد در یک رکعت مالک بگویم ودر رکعت بعد ملک ! مگر هر دو صحیح ومتواتر نیستند ؟

دوست گرامی، چه کسی چنین چیزی گفته؟ چه مانعی دارد؟! بخوانید و صحیح است، بنده را مأیوس کردید، هی تکرار هی تکرار، مگر بنده برای شما واضح نکردم در فهم عبارت آن مفتی وهابی اشتباه کردید، چرا دوباره تکرار میکنید؟ پست ۵۳ و ۵۴ و ۵۵ را با دقت نگاه کنید:

http://www.iranclubs.org/forums/show...96#post2183096

و این هم عبارت عروة الوثقی است:

العروة الوثقى (للسيد اليزدي)، ج‌1، ص: 657‌
57 مسألة يجوز قراءة مالك و ملك يوم الدين‌ و يجوز في الصراط بالصاد و السين بأن يقول السراط المستقيم و سراط الذين‌

نقل قول:
عجب ! خودتان قبلا نوشتید که ابن مجاهد با حمایت وقدرت الراضی بالله خلیفه عباسی توانست ابن شنبوذ وقرائات دیگر را سرکوب کند و.....

دوست گرامی، مخلوط کردید، ابن مجاهد، ابن شنبوذ را در قرائت مخالف مصحف عثمان تنبیه کرد، و ابن مقسم را در قرائت غیر مرويّ، ولی سر سوزن با کسانی که غیر قرائت قراء سبعة داشتند کاری نداشت، فقط از زرنگی خود استفاده کرد و عدد هفت را به جهت شباهت با حدیث سبعة احرف انتخاب کرد که به هدف خودش هم رسید و الی الآن در بدنه ناس آنچه به جائی نرسد فریاد متخصصین است! و چرا چنین کرد در تاپیک مصاحف توضیح دادم.

اگر توفیق بود بقیه را با فرصت بیشتر عرض میکنم.
.
قديمي Friday 31 July 2015   #24
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

ج: حدود دخالت شیاطین در دین !
نقل قول:

وعجیب این روایت خطرناک ابن عباس است که گفته شیطانی بنام ابیض بصورت جبریل هم باعث غرانیق شد !

قال ابن عباس في رواية عطاء: إن

اول قدم برای اینکه این روایت به قول شما عجیب و خطرناک! را بررسی کنیم این است که شما به این سؤال ساده پاسخ دهید:

کسی که از عطاء شنیده که ابن عباس چنین گفت کیست؟ دوست گرامی، سؤال ساده است و یک کلمه جواب دارد، خواهش میکنم همین یک کلمه جواب دهید با ذکر سند:

نام شخصی که از عطاء شنیده:
....http://www.iranclubs.org/forums/showthread.php?t=118279
قديمي Friday 31 July 2015   #25
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

مفسران این کلام عطاء را قطعی گرفته اند و روایت نموده اند .

لا حول و لا قوة الا بالله

دوست گرامی، من درخواست سختی نکردم، یک کلمه خواستم، خود شما سخنتان را در یک کلمه برای ما خلاصه کنید و بگویید:

نام شخصی که از عطاء شنیده کیست؟
قديمي Friday 31 July 2015   #26
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

قال صاحب كتاب اللباب في علوم القران - رحمه اللهُ - أبو حفص سراج الدين عمر بن علي بن عادل الحنبلي الدمشقي النعماني (المتوفى : 775هـ) : قال ابن عباس في رواية عطاء : إن شيطاناً يقال له الأبيض أتاه على صورة جبريل وألقى عليه هذه الكلمة فقرأها فلما سمع المشركون ذلك أعجبهم ، فجاءه جبريل فاستعرضه ، فقرأ السورة ، فلما بلغ إلى تلك الكلمة . قال جبريل عليه السلام : أنا ما جئتك بهذا ، فقال رسول الله - صلى الله عليه وسلم - « أَتَانِي آتٍ عَلَى صُورَتِكَ فَأَلْقَاهُ عَلَى لِسَانِي ».

مفسران این کلام عطاء را قطعی گرفته اند و روایت نموده اند .

دوست گرامی، اولین و بالاترین چیز در امر تحقیق، صداقت است، اگر صداقت نباشد انسانیت شخص زیر سؤال میرود، شما عبارت تفسیر اللباب را آوردید و سپس اضافه کردید: (مفسران این کلام عطاء را قطعی گرفته اند و روایت نموده اند)، حال برای اینکه صداقت خود را نشان دهید دو سطر قبل و بعد همین کتاب را بیاورید تا ببینیم قطعی گرفته‌اند یا خیر؟ از اینجا بیاورید:

http://shamela.ws/browse.php/book-9108#page-8513

(از کلمه -طریقتین .... الی ... خروج عن الدین)
.
قديمي Friday 31 July 2015   #27
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

اللباب في علوم الكتاب

ابحث في الكتاب:
الكتاب: اللباب في علوم الكتابالمؤلف: أبو حفص سراج الدين عمر بن علي بن عادل الحنبلي الدمشقي النعماني (المتوفى: 775هـ)المحقق: الشيخ عادل أحمد عبد الموجود والشيخ علي محمد معوضالناشر: دار الكتب العلمية - بيروت / لبنانالطبعة: الأولى، 1419 هـ -1998معدد الأجزاء: 20 [ترقيم الكتاب موافق للمطبوع، وهو ضمن خدمة مقارنة التفاسير]

وقال: {إِلاَّ عِبَادَكَ مِنْهُمُ المخلصين} [الحجر: 40] ولا شك أنه - عليه السلام - كان سيد المرسلين.
وأما إن كان تكلمه بذلك اختياراً وهاهنا وجهان:
أحدهما: أن يقول إن هذه الكلمة باطلة.
والثاني: أن يقول إنها ليست كلمة باطلة.
أما على الأول فذكروا فيه طريقتين:
الأول: قال ابن عباس في رواية عطاء: إن شيطاناً يقال له الأبيض أتاه على صورة جبريل وألقى عليه هذه الكلمة فقرأها فلما سمع المشركون ذلك أعجبهم، فجاءه جبريل فاستعرضه، فقرأ السورة، فلما بلغ إلى تلك الكلمة. قال جبريل: أنا ما جئتك بهذا، فقال رسول الله - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّم َ - «أَتَانِي آتٍ عَلَى صُورَتِكَ فَأَلْقَاهُ عَلَى لِسَانِي»
. الطريق الثاني: قال بعض الجهال: إنه - عليه السلام - لشدة حرصه على إيمان القوم أدخل هذه الكلمة من عند نفسه، ثم رجع عنها. وهذان القولان لا يرغب فيهما مسلم ألبتة، لأن الأول يقتضي أنه - عليه السلام - ما كان يميز بين الملك المعصوم والشيطان الخبيث. والثاني يقتضي أنه كان خائناً في الوحي، وكل واحد منهما خروج عن الدين.
وأما الوجه الثاني وهو أن هذه الكلمة ليست باطلة فهاهنا أيضاً طرق:
الأول: أن يقال: الغرانيق هم الملائكة، وقد كان ذلك قرآناً منزلاً في وصف الملائكة، فلما توهم المشركون أنه يريد آلهتهم نسخ الله ذلك.
الثاني: أن يقال: المراد منه الاستفهام على سبيل الإنكار، فكأنه قال: أشفاعتهن ترتجى؟
الثالث: أن يقال: ذكر تعالى الإثبات وأراد النفي كقوله {يُبَيِّنُ الله لَكُمْ أَن تَضِلُّواْ} [النساء: 176] أي: لا تضلوا، كما قد يذكر النفي ويريد به الإثبات كقوله: {قُلْ تَعَالَوْاْ أَتْلُ مَا حَرَّمَ رَبُّكُمْ عَلَيْكُمْ أَلاَّ تُشْرِكُواْ بِهِ شَيْئاً} [الأنعام: 151] والمعنى أن تشركوا. وهذان الوجهان الأخيران يعترض عليهما بأنه لو جاز ذلك بناء على هذا التأويل فلم لا يجوز أن يظهروا كلمة الكفر في جملة القرآن، أو في الصلاة بناء على هذا التأويل، ولكن الأصل في الدين
[جزء / صفحة] [الرقم]
قال رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم :عنوان صحیفة المؤمن حب علی بن ابی طالب علیه السلام
قديمي Friday 31 July 2015   #28
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

دوست گرامی، شما در این انجمن ده‌ها بار تکرار کردید که از انشانویسی خوشتان نمیآید، و من اکنون منتظر یک کلمه جواب روشن شما هستم تا سؤالی دارم مترتب بر آن بپرسم:

نام شخصی که از عطاء شنیده که ابن عباس گفته شیطان به صورت جبرئیل در آمد و حضرت او را نشناختند و... چه بود؟

سؤال ساده است و جواب هم دو گزینه بیشنر ندارد:

الف: نامش فلانی است، با سند.

ب: نام او را هیچکس نمیداند.

سؤال بعدی من که منتظرم این جواب ساده را بیان کنید این است که اگر هیچکس اسم او را نمیداند پس اولین کتابی که این روایت عطاء را نقل کرده مربوط به چه قرنی است؟

ببینید سؤال ساده و واضح است و رنگ تحقیق علمی در آن بر صغیر و کبیر آشکار است، و نیاز به انشاء هم ندارد.
قديمي Friday 31 July 2015   #29
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:

مهم نیست ! در حوزه حدیث وتاریخ هیچگاه نمیتوان بر اساس یک خبر حکم قطعی صادر کرد .

دوست گرامی، مغالطه نکنید، ما نمیخواهیم حکم بر خبر کنیم، تفاوت آشکار است بین حکم بر خبر کردن با تحقیق به دست آوردن یک نام!

خلاصه، نام شخصی که از عطاء شنیده را کسی میداند یا خیر؟
قديمي Friday 31 July 2015   #30
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

نقل قول:
اصلا این جزئیات و فروع مهم نیست !
دوست گرامی، واقعیت این است که وقتی در پست ۳ گفتید این روایت خطرناک است، درست گفتید، و اکنون که میگویید: (این جزئیات و فروع مهم نیست) فرار از بحث پیرامون یک حدیث خطرناک است، این حدیث تفاوت جوهری با سایر روایات غرانیق دارد، آیا در فن پارادوکسها کار کرده‌اید؟ آیا پارادکس دروغگو شنیده‌اید؟ این روایت به قول شما خطرناک! از سنخ پارادکس دروغگو است، روایات غرانیق سند دارد و از دیرباز مورد بحث و گفتگو بوده، و بعدها زندیقی دیگر از این آب گل‌آلود خواسته ماهی بگیرد و این روایت را وارد کتب کرده تا اگر دستش به خود حضرت نمیرسد تا ترور کند سعی کرده ترور شخصیت کند، و لذا پی جویی شخصی که از عطاء شنیده در باز کردن مشت زندیقی که در قرن پنجم در لباس میش این حرف را به ابن عباس نسبت داده بسیار کارآمد است.

نقل قول:
ابن جریح شنیده باشد از عطاء بن ابی رباح یا .....
خوب شد نام شخصی را بردید، بسیار خوب، امروزه دسترسی به اطلاعات آسان است، و شما هم به قول خودتان سالها تحقیق کردید، پس سند ذکر کنید و لینک بدهید که کجا گفته شده که ابن جریح از عطاء شنیده؟ با در نظر گرفتن اینکه بیش از ۲۵۰ شاگرد برای عطاء ذکر کرده‌اند.

نقل قول:
بلکه مدرک ما دهها شاهد و حدیث وآیه دیگر است .
خیر، این روایت همانطور که گفتید و گفتم تفاوت جوهری دارد.

نقل قول:
دوست گرامی از اصل بحث فرار نکنید لطفا .
مگر اصل بحث در این تاپیک حدود دخالت شیاطین در دین نیست؟ مگر یکی از این حدود، این نیست که آیا شیطان میتواند به صورت جبرئیل ظاهر شود و حضرت هم او را نشناسند؟ پس خواهش میکنم برای همه ما لینک یا آدرس کتابی که گفته ابن جریح این را از عطاء نقل کرده بفرمایید.

سؤال: سندی که میگوید ابن جریح یا ... از عطاء شنیده چیست؟

.
پاسخ

Bookmarks

كاربراني كه در حال مشاهده اين گفتگو هستند : 1 (0 عضو 1 ميهمان)

ابزار گفتگو

قوانين ارسال نوشته
شما نمی توانید سرنگار جدید ارسال نمائید.
شما نمی توانید پاسخ ارسال کنید.
شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
شما نمی توانید نوشته های خود را ویرایش نمائید

کدتالار روشن هست
شكلكهاروشن هستند
[IMG]کد روشن هست
كد HTML خاموش هست

پرش به تالار مورد نظر

كليه زمانها +3.5 نسبت به گرينويچ . هم اكنون ساعت 11:39PM مي‌باشد.

© کليه حقوق براي باشگاه جوانان ايراني محفوظ است .
قوانين باشگاه