نمايش تك نوشته ( اين نوشته بخشي از يك رشته گفتگو است - براي مشاهده گفتگوي اصلي بر عنوان گفتگو در قسمت مقابل كليك نمائيد )
قديمي Friday 31 July 2015   #5
عبدالعلی69
عضو ثابت

نشان عبدالعلی69

تاريخ ثبت نام: Dec 2013
مكان: نعیم
پاسخ‌ها: 22,057
ج: *** جوابهای اقای حسین به معاندین در باره شبهه تحریف کلام الله مجید***

: آیا این اشتباه علمی قرآن است ؟ !
نقل قول:
در اصل توسط خیرالبریه نوشته شده است
پس چرا ابن کثیر سعی نموده بگوید حدیث موقوف است وپسر عمرو دروغ گفته واز رسول خدا نشنیده و از کیسه یهودیان برداشته (زاملتین) !

دوست گرامی، عرض کردم که ابن کثیر بر مبنای خودش اصلا احتمال یک در ملیونیوم دروغ گفتن عبد الله بن عمرو که صحابی است نمیدهد، چرا تکرار مکرر؟! بنده که از سال ۸۶ در سایت (توحید و یکتاپرستی سنت راستین پیامبر) و بعد در (انجمن اینترنتی مسلمان) تا کنون با نحوه نوشتجات شما آشنا هستم، گاهی پی گیری بحث را در توان خودم نمیبینم، چرا وقتی با چند لحظه تامل صحیح میتوان بحث را حل کرد به دنبال حل آن با گفت و شنود بود؟

معامله اهل سنت با نقل یک صحابی، قول یا فعل یا تقریر پیامبر را، نظیر همان معامله شیعه با معصومین است، ولی شیعه امام را در همه جهات معصوم میدانند ولی اهل سنت صحابی را فقط در نسبت دادن امری به پیامبر معصوم میدانند که از آن تعبیر به عدالت صحابة میکنند و در عین حال میگویند صحابی میتواند گناه مرتکب شود اما نه در نقل حدیث از پیامبر خدا .

اگر صحابی، چیزی را به پیامبر نسبت دهد میگویند حدیث مرفوع است، و اگر فقط چیزی را بگوید و نسبت به حضرت ندهد میگویند حدیث موقوف است، اگر صحابی آیه‌ای را معنا کند و یا واقعه‌ای را نقل کند و یا حکم فقهی بگوید و یا مثلا بگوید ما در زمان پیامبر چنین بودیم یا چنین میکردیم و نظیر اینها، میگویند حدیث موقوف است و نزد اعواز سنت به آن مراجعه میشود.

در طبقات بعد از صحابه که رجال سند قرار میگیرند زیاد اتفاق میافتد که اشخاص راوی از یک صحابه، توهم میکنند، و از عدم ضبط صحیح در نقل، چون به صحابه میرسد میگوید لابد از حضرت شنیده است و ناخوادآگاه (و یا از روی تدلیس) از پیش خودش (عن رسول الله ص) اضافه میکند، و از اینجا حدیث نزد خبرگان فن حدیث، معلل به حساب میآید، یعنی در حقیقت موقوف است اما راوی آن را به صورت مرفوع بیان کرده است، اشتباها یا عمدا.

همه خبرگان فن حدیث اهل سنت، احادیث زاملتین عبد الله عمرو را به عنوان احادیث موقوف، معتبر میدانند (و نه مرفوع) ، یعنی میگویند عبد الله نه در نقل زاملتین دروغ میگوید و نه کار حرامی انجام داده چون خود حضرت به او اذن داده بودند، اما مشکل در طبقات رجال سند است که به جای اینکه بگویند عبد الله عمرو چنین گفت، میگویند عبد الله از پیامبر چنین نقل کرد، به توهم اینکه چون صحابی است لابد نقل از حضرت کرده نه اینکه خودش چیزی بگوید.

از اینجا ابن کثیر و امثال او وقتی به حدیثی میرسند که در نقل روات، ظاهرا صحابی به پیامبر نسبت میدهد، ولی مضمون آن حدیث در نظر آنها غریب است و شبیه اسرائیلیات است، احتمال میدهند که حدیثی که ظاهرا مرفوع است یعنی به حضرت نسبت داده شده، در واقع موقوف باشد و اشتباها یا عمدا به جای اینکه تنها به خود صحابی نسبت دهند به پیامبر خدا نسبت دادند، لذا آن را در حد حدیث موقوف میپذیرند، و نه بیشتر، و نه اینکه آن را دروغ بشمارند، یعنی میگویند کأن عبد الله عمرو آمده و عین صفحه زاملتین را به روی ما گشوده و میگوید این مطلب در اینجا نوشته شده است، اما رجال سند اشتباه کرده و به عبد الله نسبت دادند که میگوید از پیامبر شنیده است، و اکنون ما هستیم و درجه اعتبار زاملتین، مثل سایر موارد برخورد ما با کتب تمام بشر یا خصوص اهل کتاب.

دوست گرامی، آیا انتظار داشته باشم که دوباره بگویید چرا تو اصلا احتمال نمیدهی عبد الله عمرو خودش دروغ بگوید؟ مگر من نظر خودم یا شیعه را میگویم؟! من نظر و فرهنگ رایج اهل سنت را دارم برای شما که نقل قول از آنها کردید بازگو میکنم تا بدانیم در نزد آنها مطلب طور دیگری است غیر از آنچه شما گمان کردید.

نقل قول:
تکلیف چیست آیا سخن ابن کثیر را قبول کنیم یا سخن خود عبدالله پسر عمروعاص ؟؟؟؟

تکلیف این است که چند لحظه تامل کنیم و سپس بنویسیم، سخن ابن کثیر در طول سخن عبد الله است نه عرض آن، ابن کثیر میگوید شما به واقع سخن عبد الله (چون صحابی است) ارزش بدهید نه آنچه در ظاهر روات از او نقل کردند، اگر عبد الله واقعا نسبت به پیامبر داده حتما راست میگوید، و اگر عبد الله واقعا نسبت به حضرت نداده بلکه از اطلاعات شخصی خود سخن گفته و روات به اشتباه گفتند که او نسبت به حضرت داده، شما مطمئن باشید این حرف در زاملتین یا نظیر آن هست ولی ربطی به پیامبر خدا ندارد و از اشتباه روات است.

چقدر این عبارات گویای این مطلب است که در پستهای قبل آوردید:

وَفِي صِحَّةِ رَفْعِ هَذَا الْحَدِيثِ نَظَرٌ، وَلَعَلَّهُ مِنْ كَلَامِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَمْرٍو، مِنْ زَامِلَتَيْهِ اللَّتَيْنِ وَجَدَهُمَا يَوْمَ الْيَرْمُوكِ، وَاللَّهُ أَعْلَمُ. تفسیر ابن کثیر

«هذا حدیث غریب جداً و سنده ضعیف، ولعله من الزاملتین التین أصابهما عبدالله یوم الیرموک!فأما رفعه منکر، والله أعلم.

هذا الحديث رفعه منكر والأقرب أن يكون موقوفا على عبد الله بن عمرو رضي الله عنهما من زاملتيه «1» اللتين أصابهما يوم اليرموك، والله أعلم.

هَذَا الْحَدِيث عَلَى عَبْد اللَّه بْن لَهِيعَة الْمِصْرِيّ وَفِي حِفْظه سُوء وَأَخْشَى أَنْ يَكُون رَفْعه خَطَأ وَاَللَّه أَعْلَم.

وَهَذَا حَدِيث غَرِيب جِدًّا وَفِي رَفْعه نَظَر وَقَدْ يَكُون مَوْقُوفًا عَلَى اِبْن عَبَّاس وَيَكُون مِمَّا تَلَقَّاهُ مِنْ الْإِسْرَائِيلِيَّات وَاَللَّه أَعْلَم

فَهَذَا مَوْقُوف أَصَحّ إِسْنَادًا مِنْ الْمَرْفُوع

این چگونه تحقیق است که بر خلاف صریح حرف طرف، ۱۸۰ درجه خلاف آن را به او نسبت دهیم؟! نقل کردید و سپس میگویید:

نقل قول:
قُلْتُ: تَفَرَّدَ بِهِ بُجَيْرُ بْنُ أَبِي بُجَيْرٍ هَذَا، وَلَا يُعْرَفُ إِلَّا بِهَذَا الْحَدِيثِ، وَلَمْ يَرْوِ عَنْهُ سِوَى إِسْمَاعِيلَ بْنِ أُمَيَّةَ.
قَالَ شَيْخُنَا: فَيَحْتَمِلُ أَنَّهُ وَهِمَ فِي رَفْعِهِ ! (چرا خیالپردازی وتوهم زدی ؟ خودش داره میگه از رسول خدا شنیدم اما تو میگی نشنیدی !!!! ) وَإِنَّمَا يَكُونُ مِنْ كَلَامِ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ عَمْرٍو مِنْ زَامِلَتَيْهِ .
قلت: لكن في المرسل الذى قبله وفى حديث جابر أيضا شاهد له.
والله أعلم.

مثل خورشید واضح است که مقصود او از ( انه وهم ) بجیر است، اما شما مقصود او را به عبد الله میزنید و میگویید خودش گفته شنیدم و تو میگویی نشنیدی!! اما اصلا به کلمه بعد آن نگاه نمیکنید که میگوید: و انما یکون من کلام عبد الله.
.
یا مرتضی علی مددی" وهوالعلی العظیم "1001 ,اللهم عجل لولیک الفرج
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا بعدد ما احاط به علمک وبعدد فضائل امیرالمومنین علی بن ابی طالب علیه السلام وبعدد رذائل اعدائه
اللهم العن قاتلی فاطمة الزهراء
عبدالعلی69 حاضر نيست   پاسخ بهمراه نقل قول
كاربران ذيل از عبدالعلی69 بابت اين نوشته مفيد تشكر كرده‌اند :